Zkuste ulovit záhadná svítící oblaka

Opět je tu období, kdy můžete po západu Slunce sledovat tzv. noční svítící oblaka. Jak vypadají? Zvláštně… V kontrastu s tmavým pozadím podvečerní oblohy jako nezvykle jasné vějířovité mraky se stříbřitým zabarvením: s bílým či perleťově modrým odstínem a tu a tam i s nazlátlým okrajem.

Útvary se tvoří v nejchladnější části zemské atmosféry, ve výšce kolem osmdesáti kilometrů (tzv. mezopauza), za teploty -120 stupňů Celsia a milionkrát menším tlaku než u hladiny moře. Jde o nejméně prozkoumanou součást atmosféry: “ze spodu” se sem totiž nedostanou letadla ani balony, “ze shora” zase umělé družice. Vše, co o této části vzdušného obalu Země víme, poskytly prolétající raketové sondy, které zde ale pobývaly jen několik málo minut. Přitom tu pozorujeme celou řadu podivuhodných jevů.

Právě zde začínají zářit meteory, tedy „padající hvězdy“, které obvykle vytvářejí prachové částice uvolněné z kometárních jader. Po srážce se zemskou atmosférou – rychlostí až 71 kilometrů za sekundu – se prudce zahřejí a během krátkého okamžiku zcela vypaří. Na zemi pak sledujeme světelný doprovod zániku: meteor.

V mezosféře se pozorují také elfové a skřítci. Skřítci jsou načervenalé, svislé elektrické výboje, odehrávající se vysoko nad bouřkami v horní stratosféře a mezosféře. Elfové jsou podobné, ale slabší výboje ve tvaru svatozáře, které se objevují ještě výše.

Nejlepší období na pozorování svítících oblak začíná v červnu a končí v červenci, kdy Slunce trvale osvětluje nejvyšší vrstvy zemské atmosféry. Oblaka totiž sami nezáří, vidíme je díky rozptýlenému a odraženému světlu naší denní hvězdy. Jinak řečeno, zatímco u nás na zemi již nastala tma, z výšky několika desítek kilometrů bychom Slunce stále spatřili nad obzorem.

Původ nočních svíticích mračen je přitom docela záhadný. Pravděpodobně se jedná o mikrometrové prachové částice pokryté ledem, které se sem dostaly buď z pozemských vulkanických explozí či z kosmického prostoru v podobě pozvolna snášejících se mikrometeoritů. Není přitom vyloučeno, že se až do exploze sopky Krakatoa v roce 1883 vůbec nepozorovala.Zve vás Hvězdárna a planetárium Brno.

Související

Temnalóna v Brně

Co je Temnalóna? Festival planet bude letos v Brně ve znamení světla a tmy

Již po páté se lidé mohou vydat na Kraví horu a setkat se s impozantními modely vesmírných těles. Letošní atrakcí je Temnalóna – zmenšený model noční podoby planety Země, který je osvětlen pouze světlem přítomným díky lidské civilizaci. Kromě toho je v parku k dispozici výstava fotografií pořízených z paluby Mezinárodní kosmické stanice a letní kino s kosmickým námětem. Součástí programu jsou také podvečerní přednášky a projekce v digitálním planetáriu. Doprovodný program je navíc plánován na sociálních sítích, aby si každý mohl najít to, co ho nejvíce zaujme – ať už je to větší či menší nadšenec, laik nebo odborník ve vesmírných tématech.

Více souvisejících

Hvězdárna a planetárium Brno meteority meteorický roj

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Armáda České Republiky

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci

Armáda České republiky mění způsob, jakým přijímá nové vojáky. Náborový proces prochází zjednodušením – od administrativy přes zdravotní požadavky až po fyzické testy. Sítem nakonec projde zhruba třetina zájemců o službu v ozbrojených silách. Generální štáb přiznává, že normy byly upraveny s ohledem na zhoršující se zdravotní stav populace – a testy už neověřují výkonnost, ale potenciál.

před 4 hodinami

Dříve barevné a plné života. Dnes jsou korály bílé a mrtvé

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci

Světové korálové útesy čelí největší ekologické krizi ve své historii. Od ledna 2023 došlo k jejich bezprecedentnímu masovému vybělení, které dopadlo na více než 80 % všech útesů na Zemi. Podle vědců se planeta dostala do „neprobádaných vod“, co se týče škod způsobených rostoucími teplotami oceánů. Podle webu The Guardian jde o nejhorší globální událost v dějinách.

před 4 hodinami

Pete Hegseth a Donald Trump

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů

Rozrůstající se aféra kolem amerického ministra obrany Peta Hegsetha rozvířila vody nejen ve Washingtonu, ale i mezi spojenci Spojených států. Opakované úniky utajovaných informací prostřednictvím aplikace Signal, kterou Hegseth používal ke komunikaci s rodinou a blízkými spolupracovníky, z něj podle odborníků dělají snadný cíl pro cizí zpravodajské služby. Současně však odhalují nebezpečně lehkovážný přístup amerického vedení k otázkám národní bezpečnosti.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Marco Rubio

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil

Očekávané ministerské jednání o míru na Ukrajině, které se mělo konat ve středu v Londýně, bylo na poslední chvíli výrazně degradováno. Poté, co americký ministr zahraničí Marco Rubio oznámil, že se schůzky nezúčastní, se rozhovory přesouvají na nižší diplomatickou úroveň. Změna formátu přišla v době, kdy se objevují spekulace o možné změně ruského postoje k válce, uvedl server The Guardian.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Dominik Hašek

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku

Napětí mezi Ruskem a Západem se přeneslo i do sportovní sféry, když bývalý český hokejový brankář Dominik Hašek oficiálně obvinil ruského exprezidenta Dmitrije Medveděva z výhrůžek smrtí. Hašek na incident reagoval podáním dvou oficiálních stížností – Mezinárodnímu olympijskému výboru (MOV) a Mezinárodní federaci ledního hokeje (IIHF). V dopisech poukazuje na to, že mu bývalý ruský prezident veřejně hrozil likvidací.

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad

Myšlenka přímého amerického a izraelského útoku na Írán může působit jako srozumitelná odpověď na složitou bezpečnostní hrozbu. Ve skutečnosti však takový krok nese značná rizika a může vést k dlouhodobé destabilizaci celého Blízkého východu. Írán není izolovaným cílem, ale centrálním uzlem rozsáhlé sítě zástupných sil, ideologicky motivované obrany a asymetrických schopností. Jakákoli vojenská operace proti němu by proto s vysokou pravděpodobností přinesla více nových problémů než skutečných řešení.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla

Prezident Spojených států Donald Trump naznačil možný obrat v ostře vedené obchodní válce s Čínou, když prohlásil, že současná vysoká cla na čínské zboží „výrazně klesnou“, ačkoli „na nulu nepůjdou“. Tato slova zazněla v úterý během setkání s novináři v Oválné pracovně Bílého domu a vyvolala překvapení i pozornost světových trhů.

před 13 hodinami

včera

včera

včera

včera

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy