Státní zdroje, které by měly být využity na transformaci České pošty, podléhají notifikaci Evropské komise. Není to jednoduchý proces, musí se řádně posoudit, zda nejde o nedovolenou podporu. Na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády hnutí ANO to řekl její předseda Karel Havlíček.
Mluvčí komise ČTK sdělila, že délka trvání schvalovacího procesu záleží na tom, jak podrobné a odpovídající informace stát Bruselu předloží. Průměrně se podle statistik pohybuje v řádu několika měsíců.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po středečním jednání kabinetu uvedl, že náklady na transformaci České pošty zřejmě přesáhnou osm miliard korun. Podnik má na transformační proces použít státní zdroje, půjčky od bank i prostředky z prodeje nepotřebného majetku. Finanční model transformace by měl být schválen letos na jaře a celý plán transformace pak bude hotový do konce letošního června.
"Je třeba zdůraznit, že jakékoli státní zdroje, které by padly na transformaci, podléhají notifikaci Evropské komise, což vůbec není jednoduchý proces. Musí se řádně posoudit, jestli se jedná, či nejedná o nedovolenou podporu. Není možné vystřelit, že tam dáme peníze a Česká pošta bude zachráněna," uvedl Havlíček.
Podle bývalého ministra průmyslu a obchodu a dopravy byla strategie včetně transformace podniku schválena na podzim 2021 ještě za vlády ANO a ČSSD. Rakušan podle Havlíčka loni situaci vůbec neřešil. Současná koalice naopak vyčítá předchozí vládě, že nechala Českou poštu "finančně vykrvácet".
Mluvčí unijní exekutivy dnes uvedla, že notifikaci podléhají až na výjimky všechna rozhodnutí o státní podpoře firem. Nevztahují se na částky do 200.000 eur (4,7 milionu korun).
"Trvání kontaktu s příslušným členským státem záleží na řadě faktorů, včetně úplnosti, načasování a kvality poskytnutých informací nebo na složitosti opatření," sdělila mluvčí. Podle dostupných statistik posuzuje komise jednotlivé případy státní podpory od několika týdnů do několika měsíců, výjimečně déle než rok. Například uvolnění veřejných peněz kvůli sociálním dopadům uzavření dolu Paskov schvalovala komise pět měsíců.
V posledních letech Česká pošta hospodaří v červených číslech. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. V předchozím roce vykázala propad 1,37 miliardy korun. Loni přitom získala po schválení Evropskou komisí úhradu nákladů na poskytování základních služeb od státu za poslední čtyři roky ve výši šest miliard korun. Finance musela z velké části použít na splacení provozních úvěrů.
Výsledkem transformace má být v roce 2025 státní podnik provozující pobočkovou síť, který bude poskytovat základní služby definované státem a finanční služby, a akciová společnost poskytující logistické a balíkové služby. Pošta jako celek by v té době neměla být ztrátová.
Podnik zruší od 1. července maximálně 2269 pracovních pozic. Některé z nich jsou nyní neobsazené, nejde tak o přesný počet propuštěných zaměstnanců. Propouštění souvisí s připravovaným rušením asi 300 poboček pošty z celkového počtu 3200.
Související

ANO zveřejnilo prohlášení stínové vlády. Řeší v něm otázku daní

Síkela chce, aby dodavatelé sdělovali skutečné ceny energií. Plánuje úpravu
Karel Havlíček , Česká pošta , evropská komise
Aktuálně se děje
včera

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály
včera

Rusové podminovali chemickou fabriku na Krymu. Výbuch by zasáhl i Turecko
Aktualizováno včera

Hračkářství na webu viní Západ z války na Ukrajině. Policie: Není to trestný čin
včera

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál
včera

Ve Švýcarsku se kvůli obviněním z obtěžování bouří proti skupině Rammstein
včera

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu
včera

Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin. Kyjev zachovává mlčení
Aktualizováno včera

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí
včera

Polské farmáře rozzuřilo levné ukrajinské obilí a zablokovali hraniční přechody. Žádají podporu od Varšavy
včera

Seismická data potvrdila, že Kachovská přehrada byla vyhozena do povětří
včera

Berlusconi je opět v nemocnici, důvod hospitalizace není znám
včera

V Litvínově havaroval autobus, jedenáct lidí se zranilo. Zasahoval vrtulník
včera

Mrtvá zvířata, sklo, spotřebiče i střecha. Černé moře pociťuje následky odpálené přehrady
včera

Putin potvrdil, že Rusko v červenci začne rozmísťovat jaderné zbraně v Bělorusku
včera

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě
včera

Pavel příští týden navštíví Sněmovnu, dohodl se s Pekarovou Adamovou
včera

Nemáš ruský pas? Nepočítej s evakuací ani inzulinem, platí pro lidi na okupovaném území
včera

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují
včera

Macron navštívil děti, které napadl Syřan u jezera Annecy. Motiv útoku je nejasný
včera
Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci
Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem.
Zdroj: Jakub Jurek