Učitelka popírala ruské válečné zločiny na Ukrajině, soud ji osvobodil

Češtinářka Martina Bednářová, která čelila žalobě za popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině, byla soudem osvobozena. Soudkyně uvedla, že konání učitelky není trestným činem. Bednářová vinu odmítá a brání se tím, že její výroky zazněly během výuky mediální gramotnosti. Uvedla to Česká televize.

Soudkyně Klára Jantošová z Obvodního soudu pro Prahu 6 konstatovala, že obžalovaná nemůže být souzena ani nebude souzena za svůj názor. Upozornila, že učitelka již byla za své chyby potrestána jinými opatřeními než trestním právem, protože jí škola dala výpověď.

Státní zástupce navrhoval pro Bednářovou osmiměsíční podmíněný trest a také pětiletý zákaz pracovat v pedagogickém, výchovném nebo jiném povolání s dětmi. Domnívá se, že učitelka zvolila zcela nevhodné místo a publikum pro prezentaci svého názoru.

Soudkyně však konstatovala, že výroky Bednářové nebyly natolik intenzivní a závažné, aby splňovaly skutkovou podstatu trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia.

Soud označil názory učitelky za kombinaci pravdivých výroků založených na historických událostech a nepravdivých výroků, které zkreslují historická fakta a obsahují zavádějící a neověřitelné informace. Podle soudkyně nelze z těchto výroků dovodit, že by šlo o zpochybňování válečných zločinů nebo zločinů proti míru.

Incident se odehrál 5. dubna 2022, kdy se Bednářová ve výuce slohu věnovala tématu Ruska a Ukrajiny. Obžaloba tvrdí, že ve třídě osmáků se snažila ospravedlnit válečné zločiny ze strany Rusů tím, že je prezentovala jako omluvitelný způsob řešení situace.

Mezi její výroky patřilo například tvrzení, že v Kyjevě se nic neděje, přestože žáci namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město. Bednářová jim odvětila, že veřejnoprávní televize je zaujatá. Dále uváděla, že od roku 2014 ukrajinské nacistické skupiny na Donbase systematicky likvidovaly Rusy včetně dětí tím, že je upalovaly a stahovaly zaživa z kůže. 
 

Související

Více souvisejících

Praha soudy Školství

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko plánuje systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem

Běloruské bezpečnostní a zpravodajské služby plánují systematicky přesouvat stovky migrantů na hranice s Polskem. Organizace ByPol, sdružující bývalé představitele běloruských silových struktur, upozornila na tuto situaci na svých internetových stránkách s tím, že se jedná o skupinu 700 až 800 osob, které se mají pokusit překročit hranice Evropské unie.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Co bude s Pásmem Gazy dál? Hamás dohodu odsouhlasil, teď záleží na Izraeli

Palestinská militantní skupina Hamás oznámila, že její delegace, účastnící se jednání o příměří v Pásmu Gazy v Káhiře, odcestovala do Kataru. Hamás zdůraznil, že další vývoj záleží na Izraeli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy