V drůbežárně v Brodu, zasažené ptačí chřipkou, obnovili chov v první ze tří hal

V první ze tří hal drůbežárny v Brodu nad Tichou na Tachovsku, kde bylo na konci minulého roku zjištěno dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR, se před Velikonocemi obnovil chov. Veterináři to povolili poté, co po třítýdenním chovu zkušební skupiny 37.000 slepic žádný z testů a stěrů nepotvrdil výskyt viru ptačí chřipky. 

Majitel drůbežárny, firma Česká drůbež, halu doplnil na 265.000 nosnic, řekli dnes ČTK ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Krajské veterinární správy pro Plzeňský kraj Richard Bílý a jednatel společnosti Česká drůbež Zdeněk Pašek. Chov v dalších dvou halách společnost obnoví do podzimu, až do nich bude mít dostatek nosnic.

Nákaza se v polovině haly číslo dvě objevila na konci prosince, postupně se dostala i do ostatních částí chovu. Ve třech halách muselo být v lednu utraceno všech 742.000 slepic, což bylo přibližně 15 procent nosnic ze zemědělských chovů v ČR. Kromě utracení slepic a jejich odvezení do kafilerie se likvidovaly i miliony vajec, krmivo a podestýlka. Následovalo důkladné opakované čištění a dezinfekce celého areálu a závěrečné testování veterinární správou. Když všechny testy dopadly dobře, veterináři v polovině března povolili nasazení zkušební skupiny drůbeže, která se tři týdny monitorovala a v hale se odebíraly a vyhodnocovaly vzorky. "Všechny testy dopadly dobře, ukončili jsme tam veterinární opatření a majitel doplnil první halu nosnicemi," řekl Bílý.

Kapacita haly je podle Paška asi 277.000 slepic, firma jich tam má teď 265.000, víc jich zatím neměla. Nosnice jsou z vlastní odchovny v Toužimi. Další halu chce firma naplnit v červnu, zajistila si na to dodávku nosnic v zahraničí. Na zaplnění třetí haly na začátku září by už měla být odrostlá další várka nosnic z Toužimi. "V té první hale by měly slepice začít postupně snášet asi za dva týdny," řekl Pašek.

Firma podle něj zatím nemá vyčíslené celkové škody, které sestávají z ušlých tržeb za miliony vajec a z nákladů na likvidaci slepic, dezinfekci a obnovení chovu. "Budou to desítky, možná stovky milionů korun," zopakoval Pašek. Část náhrady škod už firma od státu dostala.

Po likvidaci slepic firma zhruba tři týdny prováděla úklid areálu završený dvěma koly závěrečné dezinfekce. Veterináři pak odebrali vzorky z voliér, z pásů na vejce a z pásů na trus, z různých technologií, ze stěn, podlah, ventilačních klapek či z hřadů, popsal už dříve Bílý. Na základně dobrých výsledků testů pak veterináři povolili umístění zkušební skupiny kuřic do haly číslo dvě a po tři týdny tam odebírali vzorky. Když testy neprokázaly výskyt nákazy, povolili obnovení chovu. Před zaplněním zbývajících dvou hal už se podle Paška nebude nasazovat zkušební skupina slepic ani se nebudou provádět nová kola testování.

Firma pro maximální snížení rizika provedla další úpravy, například vybudovala další šatny a vnitřní schodiště pro personál, dezinfekční proudy na čištění obuvi, kamery a čidla na monitorování otevírání dveří a podobně. Poklopy, sítěmi a oploceními se překryly další části areálu, například malá požární nádrž nebo ventilační výdechy.

Související

Drůbež, ilustrační foto

Končí zákaz venkovního chovu drůbeže, riziko nákazy ptačí chřipkou ale trvá

Končí zákaz venkovního chovu drůbeže, který kvůli šíření ptačí chřipky nařídila v polovině prosince Státní veterinární správa (SVS). Nákazová situace v zemi se už podle veterinářů zlepšila. Od začátku roku se v Česku potvrdilo 17 ohnisek nákazy, naposledy v Krušovicích na Rakovnicku. Loni bylo případů 20. Ptačí chřipka je vysoce patogenní virové onemocnění zvířat. Postihuje jak volně žijící ptáky, tak drůbež jako slepice, krůty, kachny a husy.
Drůbež, ilustrační foto

Veterinární správa ruší zákaz venkovního chovu drůbeže

Státní veterinární správa (SVS) od pátku 3. března ruší zákaz venkovního chovu drůbeže. Vyhlásila ho v polovině prosince kvůli šíření ptačí chřipky, nyní se podle veterinářů nákazová situace v ČR zlepšila. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí SVS Petr Vorlíček. Za letošní rok se potvrdilo 17 ohnisek nákazy, naposledy v Krušovicích na Rakovnicku. 

Více souvisejících

drůbež

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 34 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy