Na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy došlo k historické události, když americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper uskutečnil své první přistání na civilním letišti v Evropě během běžného provozu. Tento mimořádný moment přinesl stroj řízený z amerického Houstonu na české letiště. Informaci zveřejnila ve svém vysílání ČT24.
Při tomto významném přistání amerického bezpilotního letounu MQ-9 Reaper na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově u Ostravy nešlo jen o samotný Reaper. Stroj byl doprovázen transportním letadlem C-17, které patří mezi největší letouny amerického letectva. Oba tyto letouny přiletěly z Čáslavi, kde se momentálně účastní společného cvičení pořádaného NATO.
Podle provozního ředitele společnosti Letiště Ostrava Michal Holubec šlo o historickou událost. „V České republice určitě a věřím, že i v Evropě, je to poprvé, kdy bezpilotní letadlo těchto rozměrů přistálo na civilním letišti v podstatě za, skoro bych řekl, normálního provozu. Samozřejmě jsou nějaká opatření, museli jsme ve spolupráci s Řízením letového provozu a s Úřadem pro civilní letectví nastavit postupy,“ řekl.
Funkční principy bezpilotního letounu Reaper jsou podobné jako u běžných pilotovaných letadel, včetně způsobu komunikace. Nicméně současná legislativa stále neumožňuje plně integrovaný provoz bezpilotních a pilotovaných letadel. Proto je toto přistání Reaperu na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově významné, jelikož představuje průkopnický krok v oblasti regulace a bezpečnosti. Letoun zde strávil necelou hodinu, během které z letiště proběhlo několik charterových letů.
Podle Holubce byla možnost přistání bezpilotního letounu Reaper v Mošnově dlouhodobým projektem spojeným s Dny NATO, na kterém se pracovalo po několik let. Proces technické přípravy a nastavování postupů trval několik měsíců. Využití této příležitosti se uskutečnilo v době, kdy byl letoun umístěn v Čáslavi a účastnil se cvičení.
MQ-9 Reaper je americký bezpilotní letoun, který slouží v rámci vojenských operací a průzkumu. Zde jsou některé zajímavosti spojené s tímto letounem:
Výkonnostní schopnosti: Je znám svou vysokou výkonností a schopnostmi. Může operovat ve výšce až 50 000 stop (přes 15 kilometrů) a dosáhnout rychlosti až 240 uzlů (cca 445 kilometrů za hodinu). Díky svému dlouhému doletu a schopnosti nést až 1,7 tuny nákladu je ideální pro širokou škálu misí, včetně průzkumu, sledování cílů, leteckého dohledu a dokonce i ozbrojených útoků.
Výzbroj a senzory: Je vybaven rozsáhlou paletou výzbroje a senzorů, které mu umožňují efektivní plnění úkolů. Může nést různé druhy řízených střel, včetně protitankových a protivzdušných, a také je vybaven přesným optickým a infračerveným zaměřovačem pro sledování a identifikaci cílů. Tento výzbrojní a senzorický arzenál poskytuje letounu schopnost provádět přesné údery na pozemní cíle a zároveň získávat klíčové informace o situaci v reálném čase.
Je tedy významným prvkem moderního vojenského letectva a představuje přelom v bezpilotních leteckých systémech. Jeho schopnost provádět širokou škálu misí s vysokou přesností a dálkovým doletem ho činí cenným nástrojem pro vojenské operace a zajištění bezpečnosti.
Související

Třetí incident za měsíc. Ruská stíhačka světlicí poničila další americký dron nad Sýrií

Americký dron zlikvidoval vysoce postaveného teroristu z IS
MQ-9 Reaper , Moravskoslezský kraj , Ostrava
Aktuálně se děje
včera

Extraliga play off 2025: Pardubice ovládly úvodní zápas semifinále na ledě Hradce Králové
včera

Pomohla vůbec někomu Trumpova cla? První země se z nich opatrně raduje
včera

Rubio uklidňuje spojence: Trump není proti NATO. Jedna věc mu ale vadí
včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů
včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka
včera

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům
včera

První vyjádření Trumpa od zavedení cel: Budeme silnější než kdy dřív. Musk mu bude coby poradce pomáhat
včera

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl
včera

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon
včera

Budapešť vystupuje z ICC. Orbán to ohlásil během návštěvy, při níž měli Maďaři zatknout Netanjahua
včera

Bílý dům žehlí tarifní skandál. Důvěřujte Trumpovi, snaží se uklidnit Wall Street
včera

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře
včera

Šikana, zásadní rána světové ekonomice.... Jak svět reaguje na Trumpova cla?
včera

Šílenství, které s ekonomikou nemá nic společného. Novinář odhalil, jak Trump vypočítal nová cla
včera

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu
včera

Černý den pro svět financí: Ropné trhy v propadu, hrozí globální zpomalení ekonomiky
včera

Obchodní válka eskaluje: Trumpovy tarify otřásají ekonomikami USA, Evropy i Velké Británie
včera

V USA začala platit cla na automobily. Nevyhnou se nikomu, připlatí si úplně všichni
včera

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč
včera
Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie
Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.
Zdroj: Jakub Jurek