Český svaz bojovníků za svobodu naráží. Samosprávy odmítají dotace

Vedení Hradce Králové, Jihlavy nebo Královéhradeckého kraje odmítají dotovat Český svaz bojovníků za svobodu (ČSBS). Plzeň dotaci svazu výrazně snížila. Samosprávy kritizují kroky celostátního vedení svazu, jako třeba ocenění komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, který za sametové revoluce zasahoval jako policista proti demonstrantům. Většina úřadů bude o příspěvcích pro ČSBS teprve rozhodovat, některé ještě žádost od svazu nedostaly. Již dříve odmítl podpořit státní dotaci pro ČSBS premiér Andrej Babiš (ANO).

Královéhradecký kraj má žádost o dotaci pro ČSBS teprve projednávat, ale hejtman Jiří Štěpán (ČSSD) již oznámil, že dotaci nepodpoří. "Aktivity vedení (ČSBS) skutečně nedělají Českému svazu bojovníků za svobodu dobrou reklamu," řekl. Kritizuje i to, jak svaz naložil s minulou dotací 150.000 korun z roku 2016. "Z toho část byla určena pro členy (ČSBS) na nákup léků a zdravotních pomůcek. ČSBS jim nedal ani korunu a peníze s ostudou vraceli. Kraj pak vyplatil peníze členům individuálně," uvedl.

Podobný názor má hradecký primátor Alexandr Hrabálek (za ODS), který ale není proti podpoře místního sdružení ČSBS. "Město v posledních letech činnost a fungování ČSBS nedotovalo. Pouze drobné dary a příspěvky v posledním roce šly výhradně na akce pořádané místní organizací, se kterou město má dlouhodobě korektní spolupráci. Věřím, že tomu (tak) bude nadále i přes nesouhlas s aktivitami současného vedení centrály svazu," řekl.

Městská rada Jihlavy již minulý týden podle České televize zamítla žádost ČSBS o dotaci. Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) řekla, že město nesouhlasí s udělením medaile Ondráčkovi a problémem je i neprůhledné účetnictví ČSBS. Město odmítlo dát peníze ČSBS i kvůli tomu, že by je muselo poslat pražské centrále a nemůže ho dát přímo místní pobočce svazu, řekla primátorka ČTK. S činností pobočky Jihlava problém nemá. "V tuhle chvíli hledáme velmi intenzivně cestu, jak jí ten dar poskytnout, abychom zajistili pietní akce, které pořádají," uvedla.

Zastupitelstvo Plzně rozhodlo 7. února o snížení příspěvku ČSBS. Namísto požadovaných 70.000 korun přiznalo místní organizaci 20.000 Kč. Primátor Martin Baxa (ODS) uvedl, že na snížení příspěvku mělo vliv i počínání centrály svazu. "ČSBS je v celostátním měřítku organizace, která se činy a slovy svých představitelů nedistancuje od minulého režimu. Je to spolek, který se opakovaně prezentuje postoji, se kterými já rozhodně ztotožněn nejsem. Je to současně organizace, která neváhá v případě, je-li podrobena veřejné demokratické kritice, podávat trestní oznámení na ty, kteří pouze její činnost hodnotí," řekl na jednání zastupitelstva.

Například Ústí nad Labem příspěvek ČSBS neposkytuje a v Liberci dostal svaz peníze naposledy v roce 2016, a to 5000 korun. "To ale neznamená, že by jim to nebylo schváleno. Nemusela přijít žádost. Ani letos, k dnešnímu dni, od nich žádost nemáme," řekla mluvčí města Jana Kodymová.

Liberecký a Moravskoslezský kraj i Kraj Vysočina budou teprve o dotacích pro ČSBS jednat. Letos je v Libereckém kraji navržena dotace 10.000 na provoz svazu a dalších 20.000 korun žádá pobočka z České Lípy. Loni kraj poskytl ČSBS přes 50.000 korun. Od Moravskoslezského kraje žádá ostravský výbor ČSBS 100.000 korun. Stejnou částku dostal ostravský výbor loni a po 50.000 dal kraj výborům ČSBS Nový Jičín a Beskydsko. Vysočina každoročně podporuje svaz 20.000 korunami. Žádost o příspěvek svaz kraji doručil, řekla mluvčí kraje Jitka Svatošová.

I zlínská radnice bude dar pro ČSBS teprve schvalovat. Podle mluvčího města Zdeňka Dvořáka může být stejný jako loni, tedy 5000 korun. České Budějovice zase loni daly místní pobočce svazu 10.000 a letos je plánován stejný příspěvek. O dotaci má rozhodnout rada města.

Řada krajů a měst zatím žádost ČSBS o příspěvek nedostala. Mezi nimi je třeba Brno. Loni svaz žádal Brno o dotaci na literaturu, ale peníze nedostal, řekla Kateřina Gardoňová z tiskového oddělení magistrátu.

Premiér Babiš již loni prohlásil ve Sněmovně, že nepodpoří návrh, aby ČSBS dostal v letošním roce z vládou schválené předlohy státního rozpočtu 6,3 milionu korun. Na dotaci pro ČSBS se Babiše ptal poslanec ODS Jakub Janda, který označil ČSBS za pofiderní spolek, jenž adoroval bývalé estébáky. Kvůli tomuto výroku podal ČSBS na Jandu trestní oznámení.

ČSBS se dostal do středu pozornosti také třeba po projevu svého předsedy svazu Jaroslava Vodičky na tryzně v Terezíně. Židovské obce označily Vodičkovy výroky o uprchlících za xenofobní. Svaz musel také řešit problémy ve vedení, když na funkci místopředsedy rezignoval válečný veterán Pavel Vranský. Sdružení jako důvod uvedlo jeho vysoký věk, ale Vranský rezignaci zdůvodnil ztrátou důvěry ve správné vedení svazu. Další potíže svaz řešil v souvislosti s převzetím vedení lidické organizace političkou Janou Bobošíkovou. Kvůli ní z tamní pobočky odešly tři poslední žijící dospělé svědkyně lidické tragédie.

Související

Jana Černochová (ODS)

ODS chce odebrat dotaci svazu bojovníků za svobodu, šéf KSČM Filip protestuje

Ve Sněmovně se objevil první návrh na přesun peněz v návrhu státního rozpočtu na příští rok. Podala ho skupina poslanců ODS, kteří chtějí odebrat plánovanou dotaci 6,3 milionu korun Českému svazu bojovníků za svobodu (ČSBS). Peníze chtějí poslanci Jakub Janda, Jana Černochová, Pavel Žáček a Vojtěch Munzar přesunout jiným spolkům, například sdružení bývalých politických vězňů.

Více souvisejících

Český svaz bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička (ČSBS) politika obce

Aktuálně se děje

před 56 minutami

Ruské ministerstvo obrany vystavuje zbraně a vojenskou techniku ​​zemí NATO, včetně tanků Leopard a M1 Abrams, ukořistěných ruskou armádou během války proti Ukrajině, ve Victory Park v Moskvě v Rusku. Expozice skládající se z více než 30 vzorků zbraní a vojenské techniky z produkce zemí jako USA, Německo, Anglie, Francie a Ukrajina byla otevřena návštěvníkům (1. května 2024).

Moskva se chlubí ukořistěnou západní vojenskou technikou ve válce na Ukrajině + VIDEO

Rusko v impozantním moskevském památníku s názvem Park vítězství odhalilo novou venkovní expozici, která však nemá nic společného s vítězstvím ve druhé světové válce, které se zde obvykle slaví. Pro veřejnost jsou zde vystavena vojenská vozidla a technika západních armád, která byla ukořistěna ruskou armádou ve válce na Ukrajině, kterou Rusko způsobilo. Tyto válečné trofeje slouží jako demonstrace síly a Rusko se rozhodlo je zde prezentovat veřejnosti.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Adrian Newey

Génius Newey končí v Red Bullu. Zamíří k Ferrari?

Dlouho se o tom spekulovalo, a nyní je to oficiální. Adrian Newey, technický ředitel Red Bull Racing, ukončí svou práci u rakouské stáje po skončení této sezóny. Potvrzení této zprávy přišlo od samotného týmu v jeho oficiálním prohlášení. Po 19 letech skončí Neweyho dlouholetá éra v týmu.

včera

Zahraniční vojáci se stali válečnými zajatci (POW) poté, co byli zajati Ukrajinou jako bojovníci v rámci ruských ozbrojených sil, účastní se tiskové konference organizované ukrajinskými představiteli v Kyjevě 15. března 2024.

Žoldáci z Nepálu ve velkém dezertují z ruské armády na Ukrajině

Podle informací serveru RBK-Ukrajina, který se odvolává na tiskovou zprávu Hlavního ředitelství zpravodajství, žoldáci z Nepálu, kteří přišli bojovat proti Ukrajině v řadách ruské armády, masově dezertují. Ruští velitelé zároveň hledají chatrné omluvy pro své vedení, vysvětlující tuto situaci.

včera

Andrej Babiš (ANO)

Boj proti Green Dealu i migraci. Hnutí ANO zahájilo předvolební kampaň

Při zahájení hlavní fáze kampaně ANO ve Zlíně uvedl předseda Andrej Babiš, že hlavními prioritami hnutí ve volbách do Evropského parlamentu jsou boj proti nelegální migraci, obrana suverenity a odpor proti Zelené dohodě, nazvané Green Deal. Hlavním heslem kampaně před červnovými volbami je "Česko pro tebe všecko".

včera

Svátek práce se slaví již 135 let. Jak se za tuto dobu proměňovala jeho podoba?

Na první květnový den připadá Svátek práce, který není jenom státním svátkem, ale i tím mezinárodním. Jeho historie sahá až do roku 1889, kdy byl jiný, než se prezentoval v dobách komunistického režimu. Povinné prvomájové průvody doprovázené budovatelskými slogany, oslavami pracovních úspěchů a stranickými představiteli na tribunách měly s původní myšlenkou svátku pramálo společného. 

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy