Sociálnědemokratická starostka se rozsudek dozví v červnu. Hrozí jí pět let

Zřejmě v červnu padne rozsudek v případu obžaloby ze zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku, ze kterých jsou obžalováni starostka Chropyně na Kroměřížsku Věra Sigmundová (ČSSD) a tajemníci městského úřadu Jaroslav Kotula a Jiří Rosecký. Soudce kroměřížského okresního soudu Petr Marák hlavní líčení odročil za účelem výslechu posledního ze svědků. Žalobce trojici viní z nezákonného uzavírání dohod na provedení práce, všichni vinu popřeli. Hrozí jim až pětileté vězení.

Podle státního zástupce Radima Daňhela uzavírali tajemníci se Sigmundovou v letech 2015 a 2016 dohody o provedení práce na činnosti, které měla ze zákona vykonávat v rámci své funkce starostky. Šlo především o zpracování dokumentů týkajících se strategického rozvoje města a regionu. Za to Sigmundová podle obžaloby pobírala peníze navíc, přičemž celková škoda způsobená městu činí 99.000 korun. Na přípravě dokumentů se podle obžalovaných mimo jiné podílel i muž, který by měl u soudu vypovídat 13. června. Následně zřejmě zazní závěrečné řeči a také rozsudek.

U soudu dnes vypovídala ředitelka odboru veřejné správy, dozoru a kontroly ministerstva vnitra Marie Kostruhová. Byla členkou týmu, který dotčené smlouvy na žádost policie v roce 2015 posuzoval a čtyři z nich označil za nestandardní. Připustila však, že bez jejich podrobné znalosti. Uvedla také, že v inkriminované době ještě v zákonech neexistovala ostrá hranice, co ještě spadá výkonu funkce starostky a co už ne. "Od 1. ledna 2018 už všechny takovéto dohody musí schválit zastupitelstvo," řekla Kostruhová.

Na žádost obhajoby vypovídala i právnička Jana Zwyrtek Hamplová, která se dlouhodobě specializuje na právo územních samospráv. Podle jejího názoru nemohou nést starostka ani tajemníci trestněprávní odpovědnost. Uzavřené dohody považuje za legitimní. "Nejsou v kolizi se zákonem o obcích ani organizačním řádem. Ministerstvo vnitra by v rámci dozorové pravomoci muselo konat, pokud by shledalo něco nezákonného. Šlo o díru v zákoně, za kterou obžalovaní nemohou. Nyní už zákon uzavírání dohod upravuje," uvedla Zwyrtek Hamplová.

Sigmundová, stejně jako bývalý tajemník úřadu Kotula a současný tajemník Rosecký, už dříve uvedli, že městu nezpůsobili svým jednáním žádnou škodu a cítí se nevinní. Oba tajemníci vypověděli, že práci starostce zadávali na základě jejích schopností a zkušeností a že si na to sice mohli najmout například i externí firmu, město by to však podle nich pravděpodobně vyšlo dráž. Sigmundová řekla, že se dohody týkaly administrativní činnosti, která nespadala do náplně práce starostky. Uzavírání dohod bylo podle ní vždy iniciativou tajemníka, který také stanovoval výši odměny za odvedenou práci.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

Více souvisejících

soudy politici ČSSD

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 42 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy