NKÚ: Některé úřady nehorázně utrácejí, finanční úřad zakročí

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) objevil výrazné rozdíly v provozních nákladech úřadů v letech 2010 až 2012. Například Český telekomunikační úřad (ČTÚ) utrácel za školení a vzdělávání v přepočtu na jednoho zaměstnance téměř dvanáctkrát více než Generální ředitelství cel (GŘC). Rozdíly kontroloři našli i v nákladech za kancelářské potřeby, právní a překladatelské služby nebo autoprovoz.

Kontroloři se zaměřili taky na nákup papíru. I tady našli velké rozdíly v pořizovacích cenách. V kontrolovaných letech se pohybovaly od 60 do 101 korun za balík 500 listů A4. GŘC navíc soutěžilo zakázky na kancelářský papír v letech 2010 a 2011 tak, že je zadávalo samostatně osm celních ředitelství jako zakázky malého rozsahu. A to přesto, že v součtu cena nakoupeného papíru vysoce převyšovala limit pro tento typ zakázky. Podle NKÚ tak GŘC porušilo zákon o veřejných zakázkách, a NKÚ proto podal oznámení finančnímu úřadu o porušení rozpočtové kázně.

Při prověřování výdajů na školení a vzdělávaní zaměstnanců kontroloři zjistili, že ČTÚ za ně při přepočtu na jednoho zaměstnance ročně utrácel téměř 12krát víc než GŘC a víc než trojnásobek oproti ČSÚ. Třeba cena jedné výukové hodiny angličtiny se u kontrolovaných institucí pohybovala od 298 korun do 576 korun, uvádí se v dnešní zprávě NKÚ.

Kontroloři prověřili i výdaje na údržbu a provoz vozového parku kontrolovaných institucí. Zjistili, že GŘC a ČSÚ si v kontrolovaných letech pronajímaly osobní auta. Například u ČSÚ to bylo 50 vozů, za což zaplatil přes 19 milionů korun. Kontroloři spočítali, že náklady na jeden ujetý kilometr se v závislosti na typu vozu pohybovaly průměrně od 5,91 Kč/km do 10,76 Kč/km. U jednoho auta to bylo dokonce 22,36 Kč/km. Kontroloři na modelovém příkladu přitom zjistili, že náklady na jeden kilometr jízdy u auta v majetku ČSÚ by byly 3,48 Kč/km, což prokazuje, že nájem aut nebyl pro ČSÚ ekonomicky výhodný.

Za právní, poradenské a konzultační služby zaplatil ČTÚ v roce 2012 o 34,5 milionu korun víc než v roce 2010, což představuje nárůst o 470 %. Za tímto skokovým růstem výdajů stály konzultace k projektům spolufinancovaným z evropských fondů. Naopak u ČSÚ ve stejném období výdaje na poradenské, konzultační a právní služby klesly o víc než polovinu, a to především díky nově zřízenému oddělení veřejných zakázek.

Telekomunikační úřad tvrdí, že výsledek srovnání je dán odlišným charakterem činnosti srovnávaných úřadů. "Každý měsíc zahajuje ČTÚ několik tisíc správních řízení. Ze stejné rozpočtové položky jsou hrazeny například i úřední obálky s doručenkou," uvedl předseda Rady ČTÚ Jaromír Novák. Náklady úřadu na kancelářské potřeby prý od roku 2010 klesají. Od poloviny roku 2011 je ČTÚ nakupuje jen přes elektronická tržiště, kde je hlavním kritériem pro výběr dodavatele nejnižší nabídková cena.

Statistický úřad pak upozorňuje, že po nástupu předsedkyně Ivy Ritschelové v červenci 2010 přehodnotil zadané veřejné zakázky: "Kromě jiného i způsob financování osobních aut a z finančně náročného leasingu odstoupil. V průběhu let 2012 a 2013 nakoupil nové vozy a vývoj ukázal, že jejich nákup je pro úřad ekonomicky vhodnější," řekl ČTK mluvčí ČSÚ Michal Novotný. Centralizací veřejných zakázek navíc úřad podle něj výrazně snížil náklady na konzultační a poradenské služby, ale i další výdaje.

Související

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

Více souvisejících

nkú Český telekomunikační úřad čsú

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy