BIS věří nejvíce Čechů za poslední čtvrt století

České kontrarozvědce, Bezpečnostní informační službě (BIS), důvěřuje největší podíl Čechů za posledních 25 let, a to skoro polovina. Vyplývá to z průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) z října a listopadu.

V předchozích průzkumech lidé vyjadřovali BIS spíše nedůvěru. Poslední průzkum, do něhož byla tajná služba zařazena, ale CVVM uskutečnilo v roce 2004. Centrum zjišťovalo názor Čechů i na další vybrané instituce. Největší důvěru - asi tří čtvrtin lidí - mají veřejné vysoké školy.

Na názor Čechů na BIS se CVVM v minulosti ptalo v několika průzkumech mezi lety 1995 až 2004. Tehdy převažovala u lidí nedůvěra. V roce 2004 nedůvěřovalo BIS 49 procent lidí, zatímco důvěru jí vyjádřilo 19 procent dotázaných. V letošním průzkumu se situace obrátila, když tajné službě vyjádřilo 47 procent lidí důvěru a 36 procent nedůvěru. BIS ve výročních zprávách za několik posledních let opakovaně varovala před činností ruských a čínských špionů v Česku.

I přes nárůst důvěry v posledních letech byla kontrarozvědka jednou z institucí, které v průzkumu dosáhly nejnižšího podílu důvěry. Menší podíl dotázaných vyjádřil důvěru jen Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Tomu věří 44 procent Čechů a 28 procent nevěří. Malá důvěra je ale podle CVVM možná důsledkem toho, že NÚKIB nemá dlouhou historii, vznikl teprve v srpnu 2017. NÚKIB byl také institucí, u níž nejvíce dotázaných - více než čtvrtina - nevědělo, jak odpovědět.

Naopak největší důvěru vyjádřili lidé veřejným vysokým školám. Věří jim 73 procent Čechů a nevěří 14 procent. Druhou nejdůvěryhodnější z vybraných institucí byla Akademie věd ČR s podílem důvěry 67 procent. Těsně za akademií skončily Česká národní banka s 65 procenty a Ústavní soud s 64 procenty.

Nadpoloviční podíl důvěry si získaly u Čechů ještě Nejvyšší kontrolní úřad, ombudsmanka a Úřad pro ochranu osobních údajů. Důvěru méně než poloviny Čechů mají BIS a NÚKIB a přesně 50 procent dotázaných vyjádřilo důvěru Nejvyššímu státnímu zastupitelství. U všech ale převládá důvěra lidí nad nedůvěrou.

Větší důvěru ve všechny tyto instituce mají většinou lidé, kteří důvěřují také ústavním institucím, tedy vládě, Sněmovně, Senátu nebo samosprávám. Výjimkou jsou lidé, kteří důvěřují prezidentovi. Ti vyjadřovali v průzkumu menší důvěru Nejvyššímu státnímu zastupitelství, BIS a NÚKIB. Prezident Miloš Zeman v minulosti BIS opakovaně kritizoval.

Průzkum týkající se jedné části institucí uskutečnilo CVVM od 5. do 20. října a průzkum k další části od 2. do 15. listopadu. Každého průzkumu se zúčastnila více než tisícovka obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS průzkumy

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

včera

Robert Fico

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Navzdory očekávání. Princ William nejede na pohřeb Cartera, král posílá bratra

Princezna Kate oslaví ve čtvrtek 43. narozeniny. Bude slavit poprvé od chvíle, co porazila zákeřnou rakovinu. Nejspíš i proto se princ William rozhodl požádat svého otce, tedy krále Karla III., o uvolnění z jednoho důležitého závazku. Británii tak na pohřbu bývalého amerického prezidenta Jimmyho Cartera nebude reprezentovat král, ale ani následník trůnu.

včera

SK Slavia Praha, stadion v Edenu

Slavia hlásí další posilu. Z mladoboleslavského Kušeje udělala jednoho z nejdražších hráčů

To, o čem se v tuzemském fotbalovém zákulisí mluvilo posledních několik dní, se v úterý stalo skutečností. Fotbalová Slavia oznámila, že její novou posilou se stal čtyřiadvacetiletý ofenzivní univerzál a český reprezentant Vasil Kušej, který do Edenu přestoupil z Mladé Boleslavi. Obě strany se dohodly na smlouvě trvající až do prosince roku 2028, přičemž neoficiální informace hovoří o tom, že měl do Slavie přijít za zhruba 60 milionů korun, což by z něj činilo druhého druhou nejdražší posilu v historii české nejvyšší soutěže.

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Rychle se šířící požáry zasáhly Jižní Kalifornii

Mimořádná zpráva Los Angeles v plamenech. Kalifornii zasáhly ničivé požáry, probíhají masivní evakuace

Tři mohutné, rychle se se šířící požáry, spalují Jižní Kalifornii a přinutily desítky tisíc lidí opustit své domovy. Požár v oblasti Pacific Palisades zasáhl luxusní losangeleské kopce, kde sídlí rezidence celebrit, a v úterý způsobil značné škody. V důsledku evakuací se silnice ucpaly a mnoho lidí muselo opustit svá vozidla a utéct pěšky. Kromě něj bojují hasiči s požárem Eaton a Hurst, nazvanými podle oblastí, v nichž vypukly.

včera

Robert Fico

Ficův boj s Ukrajinou je politický, nejde mu o ekonomické blaho. Většina zemí EU se zvládá od ruského plynu oprostit

Boj slovenského premiéra Roberta Fica proti rozhodnutí Kyjeva o uzavření dodávek zemního plynu nabírá na obrátkách. Nejde ale tolik o ekonomický jako spíše politický boj. Ukrajinským uprchlíkům na Slovensku premiér pohrozil snížením finanční podpory, ačkoli je i z českého případu zřetelné, že právě tito lidé jsou po integraci důležitým zdrojem pro státní rozpočet.

včera

Lars Løkke Rasmussen a Emmanuel Macron, Summit NATO ve Vilniusu 2023 (11.–12. července 2023).

Dánsko zesměšňuje Trumpa: Mám s ním své zkušenosti neměl by všechno říkat nahlas, vzkazuje Rasmussen

Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen vyzval k uklidnění situace poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl vyloučit možnost vojenského převzetí Grónska, autonomního území Dánska. Rasmussen v rozhovoru pro dánská média zdůraznil, že nevnímá situaci jako krizi ve vztazích mezi oběma zeměmi, a vyzval k „snížení tepu“ v této otázce.

včera

včera

Justin Trudeau, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Kanadu čeká období turbulencí a Trump. Trudeau ještě musí tvrdě pracovat, upozornil pro EZ kanadský politolog

Politické klima v Kanadě se ze dne na den změnilo. Premiér Justin Trudeau oznámil volby nového lídra Liberální strany, který ho nahradí na postu předsedy vlády. Charles-Étienne Beaudry, profesor politologie na Ottawské univerzitě a autor knihy Radio Trump: How he won the first time, exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal změny v kanadské politice a turbulence, které zemi čekají.

včera

včera

Elon Musk

Trol, který nemá dostat prostor. Ruce pryč od EU. Jaké jsou reakce Evropy na Elona Muska?

Evropa čelí novému druhu politického vlivu, který přichází od technologického magnáta Elona Muska. Majitel platformy X (dříve Twitter) se v posledních týdnech aktivně zapojil do evropských politik, a to zejména do volební kampaně v Německu. Musk otevřeně podpořil krajně pravicovou stranu AfD (Alternativa pro Německo), což vyvolalo ostré reakce od evropských lídrů a politiků.

včera

včera

Rodí se v EU druhé Maďarsko? Oči celé Evropy se otáčejí k Rakousku

Evropská unie čelí možné nové výzvě v podobě blížícího se nástupu Herberta Kickla, vůdce rakouské Svobodné strany (FPÖ), na post kancléře Rakouska. Pokud by se Kickl skutečně stal kancléřem, Rakousko by poprvé od druhé světové války mělo krajně pravicového lídra. Tento vývoj vyvolává obavy v Bruselu i v dalších evropských metropolích, protože Kickl naznačil, že by mohl následovat příklad maďarského premiéra Viktora Orbána.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy