BIS věří nejvíce Čechů za poslední čtvrt století

České kontrarozvědce, Bezpečnostní informační službě (BIS), důvěřuje největší podíl Čechů za posledních 25 let, a to skoro polovina. Vyplývá to z průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) z října a listopadu.

V předchozích průzkumech lidé vyjadřovali BIS spíše nedůvěru. Poslední průzkum, do něhož byla tajná služba zařazena, ale CVVM uskutečnilo v roce 2004. Centrum zjišťovalo názor Čechů i na další vybrané instituce. Největší důvěru - asi tří čtvrtin lidí - mají veřejné vysoké školy.

Na názor Čechů na BIS se CVVM v minulosti ptalo v několika průzkumech mezi lety 1995 až 2004. Tehdy převažovala u lidí nedůvěra. V roce 2004 nedůvěřovalo BIS 49 procent lidí, zatímco důvěru jí vyjádřilo 19 procent dotázaných. V letošním průzkumu se situace obrátila, když tajné službě vyjádřilo 47 procent lidí důvěru a 36 procent nedůvěru. BIS ve výročních zprávách za několik posledních let opakovaně varovala před činností ruských a čínských špionů v Česku.

I přes nárůst důvěry v posledních letech byla kontrarozvědka jednou z institucí, které v průzkumu dosáhly nejnižšího podílu důvěry. Menší podíl dotázaných vyjádřil důvěru jen Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Tomu věří 44 procent Čechů a 28 procent nevěří. Malá důvěra je ale podle CVVM možná důsledkem toho, že NÚKIB nemá dlouhou historii, vznikl teprve v srpnu 2017. NÚKIB byl také institucí, u níž nejvíce dotázaných - více než čtvrtina - nevědělo, jak odpovědět.

Naopak největší důvěru vyjádřili lidé veřejným vysokým školám. Věří jim 73 procent Čechů a nevěří 14 procent. Druhou nejdůvěryhodnější z vybraných institucí byla Akademie věd ČR s podílem důvěry 67 procent. Těsně za akademií skončily Česká národní banka s 65 procenty a Ústavní soud s 64 procenty.

Nadpoloviční podíl důvěry si získaly u Čechů ještě Nejvyšší kontrolní úřad, ombudsmanka a Úřad pro ochranu osobních údajů. Důvěru méně než poloviny Čechů mají BIS a NÚKIB a přesně 50 procent dotázaných vyjádřilo důvěru Nejvyššímu státnímu zastupitelství. U všech ale převládá důvěra lidí nad nedůvěrou.

Větší důvěru ve všechny tyto instituce mají většinou lidé, kteří důvěřují také ústavním institucím, tedy vládě, Sněmovně, Senátu nebo samosprávám. Výjimkou jsou lidé, kteří důvěřují prezidentovi. Ti vyjadřovali v průzkumu menší důvěru Nejvyššímu státnímu zastupitelství, BIS a NÚKIB. Prezident Miloš Zeman v minulosti BIS opakovaně kritizoval.

Průzkum týkající se jedné části institucí uskutečnilo CVVM od 5. do 20. října a průzkum k další části od 2. do 15. listopadu. Každého průzkumu se zúčastnila více než tisícovka obyvatel České republiky ve věku nad 15 let.

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 
Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

BIS průzkumy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy