ČOI je bez ústředního ředitele už 12. měsíc

Česká obchodní inspekce (ČOI) je bez ústředního ředitele 12. měsíc, podle mluvčího úřadu Jiřího Fröhlicha je to nejdéle minimálně za posledních zhruba 30 let. Fröhlich to dnes sdělil ČTK.

Předchozí šéf úřadu Mojmír Bezecný z místa odešel k loňskému 30. září. Fröhlich dodal, že o jeho nástupci může rozhodnout výhradně nadřízený orgán, kterým je ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). To ČTK na začátku srpna sdělilo, že ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) vybere v nejbližší době nejvhodnějšího kandidáta. Na dotaz k aktuálnímu vývoji situace resort zatím nereagoval.

"Není mi známo, že by někdy byla ČOI tak dlouho bez ředitele. V novodobé historii, po roce 1989, tomu tak zcela určitě nebylo," řekl Fröhlich. Úřad po odchodu Bezecného prozatím vede jeho zástupce Vlastimil Turza, zároveň je vedoucím právního oddělení ústředního inspektorátu ČOI. Turza je podle Fröhlicha oprávněn vykonávat veškeré pravomoci ústředního ředitele s výjimkou rozhodování o přijetí nových zaměstnanců do služebního poměru a ukončení jejich služebních poměrů. Nemůže ani jmenovat či odvolávat vedoucí zaměstnance.

V personálních záležitostech vyplývajících ze zákona o státní službě do doby jmenování nového šéfa ČOI rozhoduje státní tajemnice MPO. "Což funguje. Ideální stav to ale pochopitelně není a věříme, že ústřední ředitel bude v dohledné době jmenován. Pouze on má totiž dostatečný mandát k tomu, aby prováděl zásadnější organizační i personální změny nebo určoval dlouhodobou strategii kontrolní činnosti," uvedl dále Fröhlich.

Předchozí šéf ČOI Bezecný požádal o uvolnění z místa loni začátkem září ze soukromých a rodinných důvodů. Úřad řídil od roku 2014, v ČOI pracoval od roku 1986. Před nástupem do čela inspekce vedl zhruba sedm let krajský inspektorát v Ostravě, předtím zastával místo zástupce ředitele a inspektora.

Síkela v prvním kole žádného uchazeče na jmenování nevybral, MPO proto vyhlásilo druhé kolo. Zájemci se do něj mohli hlásit od 19. do 29. dubna, učinilo tak osm kandidátů. Bylo to o jednoho více než v prvním kole, do kterého MPO uzavřelo příjem přihlášek loni 17. září.

ČOI zajišťuje ochranu práv spotřebitelů, má na starosti mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Kontroluje firmy a živnostníky, kteří nabízejí zboží a služby. Nesleduje však kvalitu potravin, pokrmů a tabákových výrobků. Úřad se člení na ústřední inspektorát a jemu podřízené inspektoráty se sídly v sedmi krajských městech.

Vládním nařízením z prosince 1952 byla podle informací na webu ČOI zřízena státní obchodní inspekce coby součást ministerstva vnitřního obchodu. Samostatný zákon o ČOI, platící doposud, byl přijat v roce 1986.

Související

Česká obchodní inspekce (ČOI)

Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech

Kontrola České obchodní inspekce (ČOI) na základě podnětu ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) kvůli cenám cukru v maloobchodním řetězci zatím nenasvědčuje porušení zákona v dozorové kompetenci ČOI. Na dotaz ČTK to dnes uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Kontrola ještě nebyla ukončena. Inspekce uvedla, že případné klamavé obchodní praktiky týkající se potravin dozoruje Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), kterou s podnětem seznámila.

Více souvisejících

čoi

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 56 minutami

Friedrich Merz (CDU)

Volby v Německu: Lidé jednoznačně odmítli Scholzovu vládu. S kým sestaví Merz koalici?

Německé parlamentní volby přinesly jasné odmítnutí dosavadní vládní koalice vedené sociálními demokraty (SPD) Olafa Scholze. Všechny strany dosluhujícího kabinetu – SPD, Zelení i liberální FDP – zaznamenaly výrazné ztráty. Největší propad postihl Scholzovu stranu, která spadla na přibližně 16 % hlasů oproti 25,7 % v roce 2021, uvedl server Deutsche Welle.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

V Praze proběhla demonstrace na podporu Ukrajiny k třetímu výročí ruské invaze. (23.2.2025) Prohlédněte si galerii

Tisíce lidí si na Staroměstském náměstí připomínají výročí války. Vystoupil Pavel i Vydra

Staroměstské náměstí v Praze se v neděli zaplnilo tisíci lidmi, kteří si přišli připomenout třetí výročí začátku ruské invaze na Ukrajinu. Hlavním cílem shromáždění bylo vyjádřit solidaritu s ukrajinským lidem a apelovat na pokračování podpory země, která se již tři roky brání ruské agresi. Na pódiu vystoupil i český prezident Petr Pavel, který ve svém projevu zdůraznil, že vítězství Ukrajiny je v zájmu celé Evropy.

před 2 hodinami

Aleš Sekot

Sociolog o úspěchu AfD: Je děsivé si jen připustit, že by se z okrajové strany vygenerovala jasně totalitní a fašistická strana

Sociolog Aleš Sekot z brněnské Masarykovy univerzity exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, jak vnímá vzestup Alternativy pro Německo (AfD) a její blízké napojení na administrativu Donalda Trumpa v Bílém domě. „Pohrdání evropskými vůdci by mělo bezodkladně iniciovat delegování skutečně důvěryhodného, smělého a na případný střet s odlišnou kulturou jednání připraveného, evropského lídra,“ říká.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj: Pokud to zaručí mír, rezignuji

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli prohlásil, že je „připraven“ rezignovat na svůj post, pokud by to zaručilo mír v jeho zemi. Ve svém vyjádření naznačil, že by svou rezignaci mohl vyměnit za členství Ukrajiny v NATO.

před 2 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merzova CDU vyhrála, přesto neslaví. Hranice 30 procent nepadla

Parlamentní volby v Německu přinesly triumf konzervativní unie CDU/CSU pod vedením Friedricha Merze, která podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů. Navzdory vítězství však uvnitř CDU nepanovalo nadšení – strana doufala v dosažení psychologické hranice 30 procent. Naopak Alternativa pro Německo (AfD) slaví svůj historicky nejlepší výsledek, když se umístila na druhém místě s téměř 20 procenty hlasů. Sociální demokraté (SPD) Olafa Scholze utrpěli drtivou porážku, když se s pouhými 16 procenty propadli na třetí místo.

Aktualizováno před 2 hodinami

Friedrich Merz

Volby v Německu vyhrála CDU. Svět na nás nečeká, prohlásil budoucí kancléř Merz

Německo má za sebou klíčové parlamentní volby, ve kterých zvítězila konzervativní unie CDU/CSU vedená Friedrichem Merzem. Podle prvních projekcí získala 29 procent hlasů a s velkým náskokem porazila své soupeře. Významným momentem voleb se však stalo také druhé místo krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), která dosáhla historického úspěchu s 19,6 procenta hlasů. Tento výsledek otřásl politickou scénou nejen v Německu, ale i v celé Evropě.

před 3 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Německo hlásí hojnou volební účast. Jak by mohla vypadat německá politické scéna po volbách?

Nejsilnější evropská ekonomika stojí na prahu klíčového rozhodnutí. Němci dnes rozhodnutí o tom, kdo převezme politické opratě a povede zemi v následujících letech. Pro některé politické představitele by případní volebního neúspěch mohl znamenat derniéru na čele stran. Odpolední vysoká volební účast naznačuje vyšší zájem o volby v porovnání s předchozími roky.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Robert Fico

Politico: Fico se sbližuje s Trumpem. Tvrdí, že Kyjev válku prodlužuje a USA prokazují Evropě velkou službu

Slovenský premiér Robert Fico v pátek během vystoupení ve Washingtonu na konferenci Conservative Political Action Conference (CPAC) otevřeně podpořil politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho odmítavý postoj k pokračující vojenské pomoci Ukrajině. Před nadšeným publikem prohlásil, že Spojené státy „dělají Evropě velkou službu“ tím, že přehodnocují své závazky vůči NATO a Evropské unii.

před 7 hodinami

Emmanuel Macron, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Macron: Na Ukrajině může odstartovat třetí světová válka

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek během živého vysílání na sociálních sítích varoval, že válka na Ukrajině se může rozšířit za své současné hranice a stát se globálním konfliktem. Podle něj Rusko svou agresí přivedlo Evropu na pokraj světové války.

před 8 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Německo čelí možná nejdůležitějším poválečným volbám. Jak Scholz nahnal své voliče do náruče AfD?

Německo stojí před jednou z nejdůležitějších voleb ve své poválečné historii. Po turbulentním období vlády Olafa Scholze se očekává, že křeslo kancléře převezme Friedrich Merz, lídr konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Jeho vítězství by znamenalo výrazný politický obrat, který by mohl změnit nejen vnitřní směřování Německa, ale i jeho postavení na mezinárodní scéně.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Volby v Německu, ilustrační foto

Volby v Německu provází nevídaný skandál: Příprava se nestihla, tisíce lidí hlasovat nemohou

Němečtí občané žijící v zahraničí čelí zásadnímu problému, který je zbavil možnosti účastnit se voleb, protože jejich hlasovací lístky nebyly doručeny včas. Několik tisíc Němců žijících mimo domovskou zemi se tak nemohlo zapojit do rozhodujícího hlasování, které má ukázat, jak moc se Německo posune doprava. Je to dáno nejen krátkým časem na přípravu voleb, ale také unikátním systémem, který prakticky vylučuje řadu možností známých z jiných zemí.

před 11 hodinami

Drtivý propad SPD, rekordní úspěch AfD. Jaký výsledek mohou přinést volby v Německu?

V Německu dnes probíhají předčasné parlamentní volby, které pravděpodobně ukončí vládu kancléře Olafa Scholze a jeho sociálnědemokratické strany (SPD). Po třech letech vlády složené ze sociálních demokratů, Zelených a liberálů z FDP se očekává výrazný posun doprava, přičemž průzkumy naznačují historicky nejhorší výsledek pro Scholzovu stranu a výrazný úspěch konzervativců vedených Friedrichem Merzem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy