Nový systém MPSV se nejspíš prodraží. Nejde o žádné drobné

Nové informační systémy ministerstva práce budou zřejmě o půl miliardy až miliardu dražší, než se původně počítalo. Místo 1,5 miliardy by mohly vyjít na dvě až 2,5 miliardy korun. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes řekl náměstek ministerstva práce pro ekonomiku a ICT Jan Baláč.

Nový propojený systém za 1,5 miliardy měl v resortu práce fungovat původně od roku 2017. Přípravy se opozdily. Nynější vedení ministerstva opakovaně ujistilo, že jednotný systém pro výplatu dávek či zaměstnanost bude v provozu od roku 2021.

"Dlouhodobě se mluví o tom, že transformace informačních systémů na ministerstvu práce bude stát kolem 1,5 miliardy korun. Jak jsme to přepočítali, myslíme, že to bude mezi dvěma a 2,5 miliardy," řekl Baláč. Podle něj se při testování systémů objevují problémy, které je třeba řešit. Další peníze bude stát i nový model migrace dat, původně zvolený "se neukázal jako šťastný", podotkl náměstek.

Ministerstvo mělo mít pro příští rok na systémy asi miliardu korun. Požadovalo navíc téměř 1,9 miliardy. Podle Baláče jen provoz vychází na 1,5 až 1,6 miliardy korun. Z toho přes půl miliardy stojí systémy pro vyplácení dávek od společnosti OKSystem a 100 až 200 milionů rozvoj kvůli nové legislativě a propojení s dalšími projekty. Příští rok chce navíc resort přechod na nový systém dokončovat.

"Je přirozené, že nejvíc prostředků se koncentruje v posledním roce, kdy se systémy mají přepínat. Je to provázané souběhem systémů, kdy nelze vypnout staré hned poté, co zapneme ty nové," uvedl Baláč. Podle příslibu ministerstva financí by resort měl dostat ještě letos 800 milionů korun, využít by je mohl i v příštím roce.

Stav informačních systémů v resortu práce dlouhodobě kritizují Piráti. Poukazují na vysoké výdaje a problémy se závislostí na jediném dodavateli. Od poloviny 90. let systémy zajišťuje společnost OKSystem. "Informační systémy představují obrovský výdaj. Jedná se o stamiliony sem, stamiliony tam. Kvůli čemu náklady stoupají? Přechodové období se plánovalo roky a překrývání systémů už v rozpočtu bylo," řekla místopředsedkyně výboru Olga Richterová (Piráti). Podle ní by vedení resortu mělo říct, na co přislíbených 800 milionů využije a zda je nepotřebuje na zajištění systému vyplácení dávek od nynějšího dodavatele.

Na nový dávkový systém ministerstvo vyhlásilo už dvakrát výběrové řízení, dodavatele ale zatím nemá. Poprvé stanovilo cenu 616 milionů korun a vybralo OKSystem, od smlouvy pak ale odstoupilo. Firma se brání u soudu. Ve druhém tendru se zadávací cenou 270 milionů zvítězila loni společnost DXC technology. OKSystem, který nabízel cenu 829 milionů, se jako neúspěšný uchazeč odvolal. Antimonopolní úřad nařídil soutěž přezkoumat, ministerstvo teď vítěze vyřadilo. Ani Baláč, ani ministryně Jana Maláčová (ČSSD) nechtěli další postup přiblížit, případ podle nich ještě není uzavřený.

"Pokud bychom těch 800 milionů korun letos nedostali, tak by přechod na nové informační systémy byl ohrožen, tím by byla ohrožena kritická infrastruktura státu. Příští rok 31. 12. nám smlouvy (na nynější systémy) končí. Každý rok protéká přes tyto systémy 85 miliard korun na dávkách a my bychom nebyli bez těch peněz výplatu dávek schopni zajistit," řekla pak výboru ministryně. Dodala, že resort v minulosti každý rok od roku 2015 žádal ministerstvo financí o peníze na přeměnu systémů. Ročně chtěl přes dvě miliardy, loni a předloni dostal celkem 422 milionů.

Sněmovní sociální výbor se chce na informační systémy resortu práce zaměřit i na svém příštím zasedání. Znovu by o nich měl jednat 19. září.

Související

Narozená miminka

Kojenecké ústavy definitivně skončily. Stát je ke konci roku zavřel

Ke konci roku 2024 byla definitivně ukončena činnost dětských domovů pro děti do tří let věku (DD3), známých jako kojenecké ústavy. Tato zařízení, která dlouhá léta poskytovala péči nejmenším dětem, byla nahrazena modernějšími a individuálně přizpůsobenými formami péče, které lépe odpovídají potřebám dětí. Česká republika tím završila proces, který ji zařadil mezi evropské země upřednostňující neústavní péči.
Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

Více souvisejících

Ministerstvo práce a soc. věcí veřejná správa

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Petr David Josek s vítěznou fotografií roku 2024 v soutěži Czech Press Photo. Prohlédněte si galerii

Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě

Fotograf Petr David Josek z agentury AP si odnáší hlavní cenu Czech Press Photo 2024. Jeho vítězný snímek zachycuje dramatický okamžik překážkového běhu na olympiádě, který dokonale vystihuje napětí a odhodlání sportovců. Již druhý rok po sobě zvítězil v juniorské kategorii také fotograf fotografické agentury INCORP images.

včera

Grónsko

Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět

Myšlenka, že by Donald Trump mohl koupit Grónsko, může znít absurdně, ale technicky to není zcela nemožné. Pokud by Spojené státy skutečně usilovaly o získání kontroly nad největším ostrovem na světě, nabízí se několik možností, jak by tento proces mohl proběhnout. Nicméně každý z těchto scénářů čelí zásadním právním, politickým a etickým výzvám, uvedl server Politico.

Aktualizováno včera

včera

včera

Ilustrační foto

Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?

Los Angeles čelí jednomu z nejničivějších požárů ve své historii. Počet evakuovaných obyvatel přesáhl 130 000, přičemž pět lidí přišlo o život. Kromě zničených domovů a spálené krajiny přináší požáry další příběh – příběh evakuace provázené chaosem, dopravními zácpami a zoufalými rozhodnutími.

včera

Ilustrační foto

Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení

Lidský metapneumovirus (HMPV) je virové onemocnění respiračního traktu, které se obvykle projevuje příznaky podobnými běžnému nachlazení. Objeven byl v roce 2001 v Nizozemí, ale retrospektivní analýzy naznačují jeho přítomnost v lidské populaci již od roku 1958. V posledních týdnech je aktivní především v Číně, ale i český Státní zdravotní ústav zveřejnil podstatné informace o této nemoci.

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit

V listopadu loňského roku obdržela kancelář belgického premiéra Alexandra De Crooa dopis obsahující bílý prášek, který byl nyní identifikován jako strychnin – silný jed, který může být smrtelný. Incident vedl k hospitalizaci jednoho z premiérových poradců, který přišel s látkou do styku.

včera

Dmitrij Peskov

Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči

Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".

včera

včera

Dron Šáhid-136 ve službách agresora - Ruské armády.

Konflikt na Ukrajině ukazuje, jak moc se změnila válka. Prim už nehrají tanky ani pěchota

V roce 2024 Rusko nasadilo na Ukrajině více než 8 000 dronů Šáhid-136, které vyvinul jeho dlouholetý spojenec Írán. Tento bezprecedentní rozsah využití bezpilotních letounů (UAV) zdůrazňuje měnící se povahu moderního válečnictví, kde se drony stávají klíčovým prvkem jak ofenzivních, tak defenzivních operací. Drony Šáhid-136, známé také jako „Witness“ nebo v ruštině „Geran-2“, se ukázaly být zvláště obtížní soupeři pro Ukrajinu a další země, které se staly cílem těchto útoků, včetně konfliktů s Hútíji v Jemenu. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trumpova touha po Grónsku dokazuje, že se v otázce počasí spletl

Zatímco prohlášení bývalého prezidenta Donalda Trumpa o koupi Grónska mohlo působit jako absurdní návrat do dob koloniální expanze, bližší pohled odhaluje, že jde spíše o reakci na rychle se měnící svět formovaný klimatickou změnou. Tání ledovců v Arktidě a strategické soupeření mezi USA, Ruskem a Čínou ukazují, že Grónsko hraje v tomto globálním zápase klíčovou roli. Uvedl to server Politico.

včera

Rusko, ilustrační foto

Ruské elity promluvily: Jsme zklamaní. Čekali jsme konec v roce 2024

Rok 2024 měl být podle mnohých ruských elit rokem ukončení války na Ukrajině. Místo toho však konflikt trvá dál a únavu střídá frustrace z ekonomických potíží a pokračujících sankcí. Informace od zdrojů blízkých Kremlu ukazují, že rozčarování se šíří jak mezi vládními představiteli, tak mezi byznysovými kruhy. 

včera

včera

8. ledna 2025 22:03

Princ Andrew

Britská monarchie řeší nepříjemnost. Prince Andrewa nahlásili policistům

Pověst britské královské rodiny je opět ohrožena kvůli minulosti prince Andrewa. Mladšího bratra krále Karla III. nahlásila antimonarchistická skupina Republic policii. Její představitelé nařkli Andrewa z toho, že použil falešné jméno při registraci svých podnikatelských aktivit. Upozornila na to BBC. 

8. ledna 2025 21:29

Fico byl ve Vietnamu déle, než se myslelo, ukazuje nové odhalení

Slovensko nadále řeší vánoční pobyt premiéra Roberta Fica (Smer-SD) ve Vietnamu. Nově se ukazuje, že v asijské zemi byl přinejmenším od 27. prosince. Nadace Zastavme korupciu identifikovala hotelový pokoj z videa, které zmíněného dne zveřejnil. Upozornil na to server aktuality.sk. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy