Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly o 13 miliard korun

Výdaje na platy zaměstnanců státu loni vzrostly meziročně o 13 miliard korun na téměř 246 miliard Kč. Ve státním sektoru přibylo 7677 přepočtených zaměstnanců a jejich průměrný plat vzrostl o 1633 korun na 41.380 Kč. Počet zaměstnanců státu tak loni vzrostl o 1,7 procenta na celkových 471.325 lidí.

Například v resortu školství přibylo více než 400 míst v regionálním školství. Úřad práce zvýšil počet míst o 120 kvůli vyplácení náhradního výživného. Stojí to ve státním závěrečném účtu za loňský rok.

V celé ekonomice se přitom loni průměrná hrubá mzda zvýšila podle březnových údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 6,1 procenta na 37.839 korun. Zaměstnanci ve státním tak pobírali v průměru o 3541 korun víc. Vláda vyšší průměrné platy ve státním sektoru vysvětluje například vyšším podílem vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců, délkou praxe zaměstnanců, nižší fluktuací a také vyšší podporou regionálního školství v posledních letech. Na růst platů ve státním měly vliv i mimořádné odměny vyplácené v souvislosti s boji proti covidu.

Průměrný hrubý plat v regionálním školství byl proti průměrnému platu ve státní sféře o 1508 korun nižší a představoval 39.808 Kč. Meziročně se zvýšil o 1646 korun. Vojáci a příslušníci bezpečnostních sborů byli naproti tomu nad průměrem a pobírali v průměru 47.861 korun hrubého. Státní zástupci (a od nich odvozené profese) pobírali dokonce 129.286 korun. Ve státním závěrečném účtu také stojí, že průměrný plat například v Kanceláři prezidenta republiky vzrostl na 56.799 Kč, plat zaměstnance sněmovní kanceláře představoval 55.199 Kč, plat zaměstnance v Senátu naopak klesl o 2652 korun na 52.617 Kč. Zaměstnanci úřadu vlády pobírali v průměru 56.582 Kč hrubého.

Do výdajů na platy zapojily loni úřady i své rezervní fondy, a to v objemu přes 300 milionů Kč. Přes tři miliardy korun na platy šlo z nevyčerpaných peněz z dřívějších let. V čele čerpání stálo ministerstvo spravedlnosti, které takto využilo 656 milionů korun.

Do platového vývoje loni zasáhla i pandemie covidu. Bývalá vláda Andreje Babiše (ANO) například loni v červenci schválila mimořádné odměny hasičům, policistům a vojákům za celkem 1,4 miliardy korun. Z toho jen ministerstvo obrany dostalo na platy 237 milionů korun. Na platy hasičů a policistů šlo tehdy navíc 677 milionů Kč. Ministerstvo práce dostalo navíc 32 milionů korun na platy zaměstnanců příspěvkových organizací působících v sociální péči a sociální práci.

Související

Karel Havlíček

Havlíček se opřel do "megapopulisty" Fialy. Debata o německých platech pokračuje

Mohou mít Češi výhledově německé mzdy? Slova premiéra Petra Fialy (ODS) se řeší i po týdnu. Podle místopředsedy dolní parlamentní komory Jana Skopečka (ODS) se rozdíl určitě nepodaří vyrovnat za čtyři roky. Fialu ostře zkritizoval exministr Karel Havlíček (ANO), podle kterého se předseda vlády mohl dopustit šíření poplašné zprávy. 

Více souvisejících

mzdy / platy

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy