Sporné zajišťovací příkazy. Poškození chtějí po státu stovky milionů

Finanční správa řeší další problémy, a to kvůli zajišťovacím příkazům, prostřednictvím nichž obsadila majetek několika firmám, které podezřívala z neplacení daně. Celková částka, kterou postižené podniky požadují, činí skoro 900 milionu korun, včetně náhrad škody, ušlého zisku a jiné újmy.

K zajišťovacím příkazům, o nichž se vedou dlouhodobé spory, se berní úřady uchylují v mimořádných případech, přičemž v minulé době po nich sahaly čím dál více. Některé případy skončily u soudů, kde se soudci častokrát postavili proti finančním úřadům.

„Od roku 2014 do 29. června 2020 bylo uplatněno 21 nároků a požadována je částka 868 milionů korun,” informovala Finanční správa v materiálu o zajišťovacím příkazech, který si v předcházejícím týdnu připravila jako podklad pro jednání členů rozpočtového výboru.

Z přiznaných nároků úhrady škody nebylo nic vyplaceno, vyjma útoků ze zadržené částky, které státní pokladna vyplatila. Díky nim si firmy přišly na 127 milionů korun.

"Doposud nebyla Česká republika pravomocně (ani nepravomocně) odsouzena k peněžitému plnění,” objasnila finanční správa ve své zprávě důvod, proč stát na náhradách škody nic nevyplatil.

Podniky se při požadování náhrady škody z důvodu neoprávněných zajišťovacích příkazů opírají o zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. 

"Jedná se o vyčíslení újmy, která měla, dle tvrzení žadatelů, vzniknout tím, že na základě vydaných zajišťovacích příkazů nemohli disponovat jistou částí svého majetku či pocítili jinou újmu,” řekl pro stanici CNN Prima NEWS Lukáš Hertus z Generálního finančního ředitelství. Podotkl také, že 868 milionů korun neodpovídá zabavené částce.

Před lety se s příkazy nešetřilo

K zajišťovacím příkazům mohou finanční úřady přistoupit od roku 2010, kdy byly zavedeny. V letech 2014-18 byl zaznamenán jejich výrazný nárůst, a to pod vedením Martina Janečka, který měl tou dobou na starosti Finanční správu, zatímco státní kase tehdy šéfoval nynější premiér Andrej Babiš (ANO).

V roce 2019 došlo naopak k poklesu počtu vydaných zajišťovacích příkazů, přičemž podle vyjádření berních úřadů se jednalo o reakci na platné rozsudky v některých případech.

"S nástupem generální ředitelky Tatjany Richterové v prosinci 2018 se změnila praxe a Finanční správa prošla změnou v postoji k vydávání zajišťovacích příkazů se zohledněním všech relevantních rozsudků Nejvyššího správního soudu,“ nechala se dříve slyšet Finanční správa.

Kdo rozhoduje o žádostech o náhradu škody?

Zmiňovaných 21 nároků náhrady škody se momentálně nachází v odlišných stádiích projednání. Podle zprávy Finanční správy jsou čtyři z nich před posouzením resortu financí. V jednom případě nebylo žádosti vyhověno a momentálně se čeká na případné podání žaloby.

Osm případů mají nyní na starosti prvoinstanční soudy, u dalších byly žaloby staženy a ve čtyřech případech jim nevyhověly soudy. Následná odvolací řízení ve dvou případech potvrdily rozsudky soudů nižší instance a v jednom případě došlo i k odmítnutí odvolání.

Související

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

Více souvisejících

finanční správa podnikatelé firmy veřejná správa Daně Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy