Sporné zajišťovací příkazy. Poškození chtějí po státu stovky milionů

Finanční správa řeší další problémy, a to kvůli zajišťovacím příkazům, prostřednictvím nichž obsadila majetek několika firmám, které podezřívala z neplacení daně. Celková částka, kterou postižené podniky požadují, činí skoro 900 milionu korun, včetně náhrad škody, ušlého zisku a jiné újmy.

K zajišťovacím příkazům, o nichž se vedou dlouhodobé spory, se berní úřady uchylují v mimořádných případech, přičemž v minulé době po nich sahaly čím dál více. Některé případy skončily u soudů, kde se soudci častokrát postavili proti finančním úřadům.

„Od roku 2014 do 29. června 2020 bylo uplatněno 21 nároků a požadována je částka 868 milionů korun,” informovala Finanční správa v materiálu o zajišťovacím příkazech, který si v předcházejícím týdnu připravila jako podklad pro jednání členů rozpočtového výboru.

Z přiznaných nároků úhrady škody nebylo nic vyplaceno, vyjma útoků ze zadržené částky, které státní pokladna vyplatila. Díky nim si firmy přišly na 127 milionů korun.

"Doposud nebyla Česká republika pravomocně (ani nepravomocně) odsouzena k peněžitému plnění,” objasnila finanční správa ve své zprávě důvod, proč stát na náhradách škody nic nevyplatil.

Podniky se při požadování náhrady škody z důvodu neoprávněných zajišťovacích příkazů opírají o zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím nebo nesprávným úředním postupem. 

"Jedná se o vyčíslení újmy, která měla, dle tvrzení žadatelů, vzniknout tím, že na základě vydaných zajišťovacích příkazů nemohli disponovat jistou částí svého majetku či pocítili jinou újmu,” řekl pro stanici CNN Prima NEWS Lukáš Hertus z Generálního finančního ředitelství. Podotkl také, že 868 milionů korun neodpovídá zabavené částce.

Před lety se s příkazy nešetřilo

K zajišťovacím příkazům mohou finanční úřady přistoupit od roku 2010, kdy byly zavedeny. V letech 2014-18 byl zaznamenán jejich výrazný nárůst, a to pod vedením Martina Janečka, který měl tou dobou na starosti Finanční správu, zatímco státní kase tehdy šéfoval nynější premiér Andrej Babiš (ANO).

V roce 2019 došlo naopak k poklesu počtu vydaných zajišťovacích příkazů, přičemž podle vyjádření berních úřadů se jednalo o reakci na platné rozsudky v některých případech.

"S nástupem generální ředitelky Tatjany Richterové v prosinci 2018 se změnila praxe a Finanční správa prošla změnou v postoji k vydávání zajišťovacích příkazů se zohledněním všech relevantních rozsudků Nejvyššího správního soudu,“ nechala se dříve slyšet Finanční správa.

Kdo rozhoduje o žádostech o náhradu škody?

Zmiňovaných 21 nároků náhrady škody se momentálně nachází v odlišných stádiích projednání. Podle zprávy Finanční správy jsou čtyři z nich před posouzením resortu financí. V jednom případě nebylo žádosti vyhověno a momentálně se čeká na případné podání žaloby.

Osm případů mají nyní na starosti prvoinstanční soudy, u dalších byly žaloby staženy a ve čtyřech případech jim nevyhověly soudy. Následná odvolací řízení ve dvou případech potvrdily rozsudky soudů nižší instance a v jednom případě došlo i k odmítnutí odvolání.

Související

Více souvisejících

finanční správa podnikatelé firmy veřejná správa Daně Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 46 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Čína, ilustrační fotografie.

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

před 9 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajina je připravena na příměří, tvrdí Kellogg. Kreml reaguje

Ukrajina souhlasí s příměřím na úrovni současné frontové linie, nastínil americký zmocněnec Keith Kellogg v rozhovoru pro televizní stanici Fox News. Kyjev nicméně trvá na vytvoření demilitarizované zóny na své i ruské straně. Kreml o takovém návrhu zatím neví. 

před 9 hodinami

Čeští hokejisté odletěli do dějiště šampionátu. Ještě v Praze poprvé s týmem trénoval Pastrňák

Česká hokejová reprezentace už odletěla do Dánska, kde bude od pátku 9. května hrát základní skupinu B. V ní se postupně utká se Švýcarskem, Norskem, Dánskem, Maďarskem, Kazachstánem, Německem a USA. První zápas hraje hned v první hrací den od 16:20, proto už v úterý byl vidět celý tým na ruzyňském letišti, z jehož terminálu 3 odletěli hráči stejným letadlem jako švýcarský tým, který se poslední víkend v Brně zúčastnil Českých hokejových her.

Zdroj: David Holub

Další zprávy