Veterináři potvrdili další nález ptačí chřipky, opět se našla u racků

Státní veterinární správa (SVS) zaznamenala úhyn osmi racků v zatopené pískovně u obce Dobřín na Litoměřicku, jehož příčinou byla ptačí chřipka. V letošním roce jde už o šestý případ, kdy byla nákaza virem H5N1 prokázána u racků.

"Virus vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1 potvrdilo vyšetření ve Státním veterinární ústavu Praha. Vzhledem k tomu že se nákaza potvrdila u volně žijících ptáků, nepřijímají se mimořádná veterinární opatření, nicméně SVS informuje chovatele drůbeže v blízkém okolí o nutnosti dodržovat pravidla biologické bezpečnosti," uvedli veteináři.

Dodali, že se letos jedná už o 13. místo v Česku, kde byla nákaza potvrzena u uhynulých volně žijících ptáků, z toho šestý případ u racků.

Veterináři při výskytu ptačí chřipky apelují na chovatele, aby drůbež chovali v uzavřených objektech a chránili ji před kontaktem s volně žijícími ptáky. Krmivo a vodu by měli umístit uvnitř budovy či pod přístřeškem a nepoužívat vodu z povrchových vodních nádrží.

Ptáčí chřipka H5N1 je virové onemocnění, které postihuje zejména drůbež a vodní ptactvo, ale může se také přenést na lidi, kteří s infikovanými ptáky přicházejí do styku. Způsobuje vážné respirační problémy a může vést až k smrti. Virus se šíří zejména kontaktem s infikovanými ptáky nebo jejich trusem, ale může se také šířit přes potraviny, které byly znečištěny infikovanými výkaly. 

Související

Více souvisejících

ptáci ptačí chřipka Ústecký kraj

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy