Více než polovina základních a středních škol řešila v posledních letech šikanu

Asi 57 procent základních a 63 procent středních škol řešilo v posledních třech letech alespoň jeden případ šikany mezi žáky. To je podle České školní inspekce (ČŠI) více než před sedmi lety, kdy inspekce zkušenost škol se šikanou pro speciální tematickou zprávu zjišťovala naposledy. 

Nejčastější formou šikany mezi žáky jsou ponižování, pomlouvání a podobné projevy verbální šikany a kyberšikana, tedy ubližování přes internet. Více se na školách objevuje i šikana učitele. Vyplývá to z analýzy ČŠI, kterou dnes novinářům představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.

"Téma je stále rozšířenější a je třeba se tím začít vážně zabývat, což ministerstvo školství a ČŠI dělá. Otázkou se zabýváme systematicky," řekl ministr školství Vladimír Balaš (STAN).

Počet případů šikany, které ZŠ řešily, se podle Zatloukala zvýšil o deset procentních bodů na 57 procent. Na SŠ je nárůst případů ve srovnání se zjišťováním z roku 2015/2016 nižší, činí zhruba necelé tři procentní body. Inspektoři nicméně upozorňují, že za vyšším podílem škol nemusí stát pouze nárůst počtu případů šikany, ale i větší schopnost škol agresivní chování identifikovat a řešit. Rovněž upozornili, že častěji se setkávají se šikanou školáci, kteří navštěvují školy v regionech s většími socioekonomickými potížemi.

S kyberšikanou, tedy šikanou na internetu, se potýkali v posledních třech letech na 21 procentech ZŠ a 24 procentech SŠ. Nejčastější formou kyberšikany na školách je ponižování a pomlouvání v on-line prostoru a zveřejňování ponižujících fotografií nebo videozáznamů. Žáků a studenti ale inspektorům v dotazníku sdělili, že se setkávají i krádežemi identity na sociálních sítích nebo kyberstalkingem.

Důvody, pro které jsou žáci v on-line prostoru šikanováni, jsou podle inspektorů podobné jako u běžné šikany. Jedná se o osobnostní charakteristiku oběti, sociální znevýhodnění nebo jiné fyzické odlišnosti. Ve srovnání s klasickými formami šikany se ale u té internetové častěji promítají špatné vztahy a u středoškoláků také sexuální problematika a milostné vztahy žáků.

Šikanu učitelů, která má obvykle podobu verbální šikany nebo pasivní agrese vůči pedagogovi, řešilo v posledních třech letech podle ČŠI sedm procent základních škol. Dříve to inspekce zaznamenala jen na jednotkách škol. Na střední škole se počet případů šikany učitelů nezvýšil, zůstává na sedmi procentech škol.

ČŠI ve své analýze vychází z odpovědí 7744 žáků sedmých až devátých tříd z 710 ZŠ a 4048 středoškoláků z 248 SŠ. Respondenty byli také metodici prevence ve školách. Průzkumu se v ZŠ zúčastnilo 3337 a v SŠ 1009 metodiků.

Související

Petr Fiala

Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea

Česká vláda oznámila vznik nového středoškolského oboru nazvaného všeobecné lyceum, který bude spuštěn od příštího roku. Tento krok je součástí snahy modernizovat český vzdělávací systém a přizpůsobit ho potřebám společnosti ve 21. století. Novinku v úterý představil premiér Petr Fiala společně s ministrem školství Mikulášem Bekem.

Více souvisejících

Školství šikana

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy