Velký pokrok v Česku: Leukémie již neznamená rozsudek smrti

Praha - Za 25 let stoupla úspěšnost transplantací kostní dřeně u dětí na dvojnásobek. Ve Fakultní nemocnici Motol poprvé dostal malý pacient kostní dřeň od svého sourozence 28. listopadu 1989, k dnešku je pacientů s darovanou kostní dření od příbuzného či nepříbuzného dárce přes 500. Ročně lékaři zjistí leukémii u zhruba 90 dětí, dalším se nemoc vrací, ročně se jich tak léčí stovka, transplantaci potřebuje asi 20 procent.

"Umíme lépe vyhledávat dárce a volit čas, kdy transplantace je vhodná. Naučili jsme se také lépe zvládat komplikace, protože je s pomocí laboratoří lépe a dřív diagnostikujeme," vysvětlil lékař transplantační jednotky Petr Sedláček.

Motol se řadí k velkým evropským centrům, ročně dělá na 30 transplantací u dětí, z nich 20 pro leukémie a deset pro nenádorová onemocnění. Druhé pracoviště v Brně transplantuje dřeň ročně v průměru jednomu dítěti.

Pro úspěch transplantace je zásadní stanovit vhodnou dobu. Laboratorní testy ukážou, kdy je leukémie nejlépe potlačena, aby transplantace byla provedena v optimální době. "Ale ten hlavní úspěch je v tom, že máme celorepublikový systém, že o pacientech jsme okamžitě informováni a můžeme jim začít hned hledat dárce," řekl profesor Sedláček.

Kolem 80 procent dárců se hledá mimo rodinu, což trvá i několik měsíců, takže když se s hledáním začne hned při zahájení léčby, je dárce připraven, jakmile to pacient potřebuje. V zemích, kde se centra dozvědí o pacientovi, až když jde na transplantaci, jsou výsledky léčby horší.

Z laboratorních vyšetření lékaři poznají, který dárce z registru je pro dítě nejlepší, zhruba 75 procent dárců se najde v zahraničních registrech. Vybírá se především podle genetických transplantačních imunologických znaků, těch je deset. Optimální je shoda všech deseti, někdy stačí i méně.

Při výběru se sleduje i to, zda je dárcem muž či žena, jakou má krevní skupinu, stáří dárce apod. Ověřuje se, zda jsou ochotni darovat dřeň, až to bude potřeba. Nepříbuzní dárci jsou starší 18 let, příbuzní mohou být třeba i roční. Optimální věk nepříbuzných dárců je do 40 let. "I když z různých důvodů preferujeme muže, dárce máme jedna ku jedné se ženami. V registrech je žen víc," řekl lékař.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace nemocnice Motol děti

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 40 minutami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 53 minutami

před 1 hodinou

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Moskva bude bránit své zájmy v Arktidě. Diplomaticky i vojensky

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru zveřejněném v pátek uvedl, že Moskva bude bránit své zájmy v oblasti Arktidy diplomatickými i vojenskými způsoby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy