Ostrava - Společnosti, které se zabývají výzkumem a léčbou takzvané diabetické nohy pomocí kmenových buněk, chtějí, aby tato léčba byla hrazena zdravotními pojišťovnami. Výbor pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny ale tento týden tuto možnost odmítl.
"Odmítli jsme, aby ta léčba byla hrazena z veřejných peněz. Metodu jako takovou vůbec neodmítáme, naopak, jsme pro, ať se dále zkoumá," řekl předseda výboru Rostislav Vyzula (ANO). Jde podle něj o experimentální léčbu a je potřeba najít přesná kritéria pro indikaci, tak aby se léčba hradila těm nejvhodnějším pacientům.
"My jsme nabídli pomoc, že se pokusíme zajistit, aby ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo z grantových peněz určitou částku na speciální grant na tento výzkum," řekl poslanec. Z veřejných peněz se podle něj tato léčba nehradí nikde. "Pokud by se tato léčba hradila z veřejných peněz, byli bychom prvním státem na světě," řekl.
Náměstek ředitele FN Ostrava Václav Procházka řekl, všechna kritéria jsou připravena a dostatečně specifikovaná v registračním lístku. Výbor pro zdravotnictví podle něj ale žádnou diskuzi nepřipustil. Procházka tvrdí, že zařadit léčbu do plateb pojišťoven je jediným rozumným řešením, protože je ověřeno, že tato léčba je účinná, bezpečná a bez závažných nežádoucích vedlejších účinků. Navíc je podle něj podstatně levnější než amputace.
Psali jsme:Financování z grantů je podle Procházky nevyhovující. "Z grantů jsme schopni ošetřit tak deset lidí. Navíc granty se plánují vždycky až na další rok," řekl lékař. Uvedl, že léčba se týká pacientů, kteří už žádnou jinou možnost než amputaci nemají. Nemají si ji ale jak zaplatit. "U nás není možnost komerčního připojištění, ani není zákon o nadstandardních službách," řekl Procházka.
V Česku jsou podle něj dvě funkční centra, která mohou ošetřit 100 až 200 pacientů do roka. "Potřebujeme ale tak čtyři pět center, abychom jich mohli udělat 500. V Itálii mají těch center 30. V Německu je jich 16, některá dostávají peníze od státu, v některých je to hrazeno z komerčního připojištění," řekl Procházka.
Na semináři, který v prosinci uspořádalo ministerstvo zdravotnictví, se odborné lékařské společnosti shodly na tom, že léčba je účinná a bezpečná. Náměstek ministra Tom Philipp tehdy uvedl, že tuto metodu všechny odborné společnosti doporučují.
Vysoká hladina cukru v krvi vede k poškozování velkých cév, urychluje proces aterosklerózy, a tak způsobuje zužování tepen. Postižené jsou i tepny na dolních končetinách, což vede ke zhoršování zásobení tkání dolních končetin krví a kyslíkem.
Hyperglykémie vede i k poškozování nervů (diabetická polyneuropatie). Postižení nervů dolních končetin se projeví občasnými pocity brnění nohou a poruchami citlivosti. Nemocný kvůli těmto poruchám začne chybně našlapovat a postupně se mu zbortí nožní klenba. A co je horší, pokud dojde ke zranění plosky nebo prstů, diabetik to nemusí cítit a rány si nemusí všimnout, nebo její rozsah podcení. Pro bakterie je cukr vítanou živinou, a proto se v těle diabetika rády množí.
Projevem diabetické nohy je různě rozsáhlý defekt (poranění kůže a hlubších struktur), který vznikne kdekoliv na noze. Obvyklým místem je oblast plosky pod prsty. Tento defekt se nehojí, naopak se zvětšuje.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů
Zdravotnictví , cukrovka , Surgery (chirurgie)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák