Drogy, neurózy, schizofrenie. V ČR žije půl milionu psychiatrických pacientů

Praha - Péče o psychiatrické pacienty v Česku v některých aspektech pokulhává za úrovní léčby v jiných evropských státech. Nemocných přitom přibývá, v Česku žije až půl milionu lidí s vážným duševním onemocněním. Jedná se hlavně o poruchy nálad a zneužívání návykových látek.

Na psychiatrii jde v Česku podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) 2,6 procenta peněz zdravotního pojištění, ze zhruba 220 miliard Kč je to necelých šest miliard ročně. Průměr zemí OECD, včetně rozvojových, je 3,5 procenta, vyspělé dávají i osm procent.

Většina péče je soustředěna do velkých léčeben, což jde proti evropskému trendu. Ambulancí je nedostatek. Chystaná reforma psychiatrie počítá se vznikem Center duševního zdraví ve všech regionech. Centra se soustředí na pacienty s vážnou duševní nemocí, kteří dosud musejí být v ústavech.

Další téma reformy je například odstranění negativního hodnocení oboru i pacientů veřejností, zlepšit se také má spolupráce mezi psychiatrií a ostatní medicínou. Do cílů reformy se řadí i podpora psychiatrického výzkumu. Na ten se zaměřuje Národní ústav duševního zdraví, který dnes slavnostně otevře novou budovu v Klecanech u Prahy.

Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky, který zveřejnil čísla naposledy za rok 2012, poskytovalo v daném roce psychiatrickou péči 853 ambulancí, 30 nemocničních oddělení a 18 psychiatrických léčeben (nyní psychiatrických nemocnic) pro dospělé a tři pro děti.

Nejčastěji se v ambulancích léčili pacienti s neurotickými poruchami, afektivními poruchami (poruchy nálad, např. deprese či manie), schizofrenií a kvůli problémům s návykovými látkami.

Celkem se v ambulancích kvůli problémům s alkoholem léčilo 22.838 lidí, s nelegálními drogami 15.716. S Alzheimerovou chorobou bylo v ambulancích přes 15.000 pacientů, s poruchami příjmu potravy 3461, substituční léčbu kvůli závislosti na opiátových drogách podstupovalo 2357 lidí. U dětí byly nejčastějším důvodem ambulantní léčby vývojové poruchy, mentální retardace a neurotické poruchy. Na 10.000 obyvatel bylo ambulantně léčeno 550 osob.

V lůžkové péči bylo na nemocničních psychiatriích 1260 lůžek, v psychiatrických léčebnách (nemocnicích) pro dospělé 8847 lůžek a pro děti 250 lůžek. Muži byli hospitalizovaní nejčastěji s poruchou vyvolanou psychoaktivními látkami, ženy nejčastěji s neurotickými poruchami.

Deprese je víc než jen běžná smutná nálada

Jednak trvá delší dobu, nemění se vlivem radostných událostí a zhoršuje celkovou fyzickou i intelektuální výkonnost. Neléčená deprese trvá v průměru 2 měsíce. V mírné podobě je nemocný poskytnuly, nemá radost z dříve oblíbených činností, práce mu nejde od ruky. Deprese bývá buď apatická, kdy převažuje pasivity a zpomalení tempa, nebo úzkostná, když se nemocný nadměrně zabývá různými starostmi a obavami.

V těžší formě u depresivních nemocných přestává fungovat spánek, ztrácejí chuť k jídlu, hubnou, jsou i fyzicky slabí, proti své vůli se musí zabývat obavami, často si stále něco vyčítají a připadají si méněcenní. Ztrácejí pocit životního smyslu a běžným projevem jsou sebevražedné úvahy, které bohužel řada nemocných převede ve skutek, uvádí pdz.cz.

U nejtěžších forem je výrazná pasivita až neschopnost cokoliv dělat včetně méně o vlastní osobu. Může být i psychotická forma, kdy nemocný má bludy, že něco zavinil a druzí kvůli němu trpí. Nejtěžším projevem je depresivní stupor, život ohrožující stav, kdy nemocný jen polehává, není schopen se najíst ani jakkoliv jinak pečovat o vlastní osobu.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Zásadní výzvou reformy psychiatrie je podle Válka péče o dětské pacienty

Zásadní výzvou, která čeká reformu psychiatrické péče, je v současné době péče o dětské pacienty. Aktivity reformy ale nutné koordinovat s kraji a obcemi. V tiskové zprávě k zasedání Národní rady pro duševní zdraví (NRDZ) to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Rada původně podléhala přímo Úřadu vlády, od změny vlády se ale nesešla. Ministerstvo zdravotnictví v polovině listopadu rozhodlo o jejím přesunu pod svůj úřad, poprvé se sešla minulý týden.
Ilustrační foto

Lékaři v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle veřejného ochránce práv zvyklí mluvit

Lékaři a další zdravotníci v dětských psychiatrických nemocnicích nejsou s dětmi podle zjištění veřejného ochránce práv zvyklí mluvit o jejich hospitalizaci nebo průběhu léčby. Dětští pacienti se tak stávají pouhým objektem péče, což může ovlivnit jak průběh, tak i úspěšnost jejich léčby, míní ombudsman. Pracovníci kanceláře ombudsmana absolvovali návštěvy v pěti psychiatrických nemocnicích, dnes na tiskové konferenci informovali o výsledcích. Souhrnnou zprávu z návštěv ombudsman zveřejnil i na svém webu.

Více souvisejících

psychiatrie zdraví

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

včera

včera

Miroslav Krobot ve filmu Konec světa režiséra Bohdana Slámy.

RECENZE: Slámův Konec světa osciluje mezi Svěrákem a nezvládnutým vyprávěním

Je to sotva něco málo přes půl roku od premiéry snímku Sucho a Bohdan Sláma do českých kin přichází s dalším filmem. Ačkoli opět rozplétá složité rodinné vztahy, tentokrát děj zasazuje na pozadí srpnových událostí roku 1968. Ve své podstatě jde o nejvíce atypický režisérův film, jehož podnětnost paradoxně nejvíce spočívá v rozpačitosti.

včera

včera

Hokej, ilustrační foto

Na Nedvěda nenavázal. I nadále bude na lavičce hokejového národního týmu pokračovat Židlický

Před startem hokejové reprezentační sezóny je potřeba vyřešit, kdo bude český národní tým, jenž bude příští rok na jaře usilovat o obhajobu titulu mistrů světa, vést po boku hlavního trenéra Radima Rulíka. Ten se po úterku může těšit z toho, že i v té nadcházející se může spoléhat na spolupráci s Markem Židlickým. Ten tak tedy zůstává v realizačním týmu české hokejové reprezentace na rozdíl od Petra Nedvěda, jenž během léta rezignoval na post generálního manažera.

včera

Juraj Blanár

Další blamáž slovenské diplomacie. Blanár se sešel s Lavrovem a nebyl sám

Ministři zahraničí Slovenska Juraj Blanár a Maďarska Péter Szijjártó se na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku setkali s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Diskutovali zejména o otázkách energetické bezpečnosti a jejich postojích k ruské agresi vůči Ukrajině. Tato schůzka vzbudila vlnu kritiky od představitelů slovenských opozičních stran, které jednání odsoudily. Blanár a Szijjártó patřili mezi jediné představitele zemí EU, kteří se na shromáždění s Lavrovem setkali. 

včera

včera

SK Slavia Praha

Fotbalisté Slavie si na úvod hlavní fáze Evropské ligy poradili s Ludogorcem

Poté, co minulý týden úspěšně do pohárové Evropy vstoupila pražská Sparta, která po 19 letech hrála první zápas v Lize mistrů a doma si poradila se Salcburkem 3:0, se nyní ve středu poprvé v hlavní fázi Evropské ligy představila pražská Slavia. Jejím prvním soupeřem byl pro změnu bulharský Ludogorec Razgrad. Na jeho hřišti sice nejprve Pražané hráli opatrně, postupem času ale přebírali iniciativu a dospěli tak k celkem kontrolované výhře 2:0, přičemž se o góly postupně postarali Jurásek a Chytil.

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Izrael se připravuje na pozemní ofenzívu do Libanonu

Izrael se bude snažit co nejrychleji ukončit případnou pozemní ofenzívu proti proíránskému hnutí Hizballáh v Libanonu, uvedl v pátek nejmenovaný představitel izraelských bezpečnostních složek. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Začalo druhé kolo senátních voleb

Dnes odpoledne začalo v Česku druhé kolo senátních voleb. Volební místnosti se otevřely ve 14:00 a voliči budou moci hlasovat do 22:00. Další možnost odevzdat svůj hlas budou mít ještě v sobotu od 08:00 do 14:00. K hlasování je nutné mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas, aby volební komise mohla ověřit totožnost voliče.

včera

včera

včera

včera

Při útoku Ruska bychom se nebránili, zaznělo z Maďarska. Výrok se nelíbí Orbánovi ani opozici

Politický ředitel úřadu maďarského premiéra Balázs Orbán vyjádřil nejednoznačný postoj k válce na Ukrajině ve vztahu k protikomunistické revoluci z roku 1956, což byla podle premiéra Viktora Orbána chyba. Premiér to uvedl v rozhovoru pro maďarský veřejnoprávní rozhlas, kde reagoval na středeční vyjádření Balázse Orbána. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy