Zdravotníci utíkají z českých nemocnic, Sobotka je chce zastavit růstem platů

Praha - Dnes se v Praze konala celostátní konference odborářů z nemocnic, na které byl z politiků přítomen také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj by výdělek zdravotníků měl růst rychleji, aby české zdravotnictví bylo konkurenceschopné a sestry a lékaři neodcházeli do ciziny.

"Máme za sousedy Rakousko a Německo, to je velká mzdová konkurence... Musíme přesvědčit naše partnery ve vládě - a zatím se nám to nepodařilo, že růst platů má své důvody a ve zdravotnictví by měl být rychlejší. Němci vedou v češtině kampaně a lákají střední zdravotnický personál. Pokud nebudeme schopni konkurovat, máme velký problém," uvedl Sobotka.

Prezident České lékařské komory Milan Kubek řekl, že výdělek českého lékaře odpovídá pětině příjmu německého doktora. Na Slovensku by se nyní měl také zvednout plat sester o několik set eur, uvedli odboráři.

Platy ve zdravotnictví se mají od ledna zvednout o pět procent. Odboráři si stěžují na to, že se liší odměňování ve státních a soukromých zařízeních a zdravotníci v privátních nemocnicích přidáno nedostávají. Podle premiéra se srovnáním tarifů počítá návrh zákona o neziskových nemocnicích, který připravil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podle krizového štábu nemocnic a zdravotníků by ale navrhovaná norma situaci v ČR ještě zhoršila a vzniklo by "dvourychlostní zdravotnictví", neziskové nemocnice by byly proti ostatním ve výhodě.

Nedostatek personálu trápí podle ministrových informací zejména nemocnice v Praze, dále oblasti, kde je konkurence v pracovních nabídkách v sousedním Německu, jako je Karlovarský kraj, a pak obecně menší nemocnice. "Společně s vámi si myslím, že nedostatek personálu je problém. A paradoxně za situace, kdy roste ekonomika, zvyšují se platy v mimozdravotnické sféře, tak pro zdravotnictví to může být horší, protože pobídky zvenčí prostě budou," upozornil.

Němeček rovněž uvedl, že Česko má špičkovou medicínu i ve srovnání s mnohem bohatšími zeměmi. "Musím říct, že mě uráží, když slyším, že máme neefektivní zdravotnictví," řekl s tím, že za 7,5 procenta HDP nikde neumějí poskytovat tak kvalitní péči. "Je to hlavně díky zdravotníkům, kteří pracují za dosavadní platy, takže systém náklady unese," vysvětlil.

Ministr připomněl své "bitvy" o peníze - loni to byla bitva o kompenzaci zrušených poplatků v nemocnicích, letos další bitva o navýšení odvodů státu o 4,2 miliardy korun. Nakonec vláda schválila jen 1,8 miliardy, víc se v koalici prosadit nepodařilo, protože pohled ministerstva financí byl zásadně jiný. Podle ministra Andreje Babiše (ANO) stále má zdravotnictví vnitřní rezervy.

Odbory žádají vládu, aby úřadům práce přidělila tři miliardy na podporu nových pracovních míst pro zdravotníky v nemocnicích. Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové by tak mohlo vzniknout přes 7500 postů pro sestry a sanitáře.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví Bohuslav Sobotka Svatopluk Němeček

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy