Zdravotní pojišťovny se pustily do praktiků: Pacienty si berete za rukojmí, odvolejte stávku

Praha - Praktičtí lékaři příští středu, tedy 21. září, uzavřou své ordinace. Chtějí více peněz. Ministr zdravotnictví to považuje za nepřijatelné vydírání ve chvíli, kdy ještě zdaleka neskončila jednání o platbách na příští rok. S protestem nesouhlasí ani zdravotní pojišťovny.

Velká část ordinací prý na celý den zavře, zbytek pak bude protestovat alespoň formou letáků. Lékaři požadují zvýšení kapitačních plateb, tedy peněz, které měsíčně dostávají za každého pacienta v kartotéce a to o 6%.

"Dostáváme nůž na krk a pacienti se berou jako rukojmí, to je nepřijatelné," komentoval situaci ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Ministr zdravotnictví dokonce označil protest za stávku milionářů. Podle údajů ministerstva si ordinace přijde měsíčně zhruba na 200 tisíc korun i víc.

"Když odečteme náklady na zdravotní sestru a budeme velkorysí 40 tisíc i s odvody, nájem, tak zůstává praktickému lékaři 140 tisíc," vypočítával Němeček. Podle lékařů to jsou ale nesmyslná čísla a jejich výdělek prý není ani třetinový.

K odvolání protestu dnes vyzval Svaz zdravotních pojišťoven ČR, který zastupuje šest organizací. "Nemůžeme souhlasit s tím, aby byli naši pojištěnci bráni 21. září jako rukojmí pro prosazování požadavků, které nejsou ani reálné ani systémově správné. Požadavek na šestiprocentní plošný nárůst úhrad pro rok 2017, a to dokonce bez odpovídající protihodnoty pro pacienty, nelze proto akceptovat," uvedl v prohlášení prezident svazu Ladislav Friedrich.

Také Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) praktické lékaře vyzvala, aby se vrátili k jednacímu stolu. "VZP nechápe poslední kroky praktických lékařů, kteří ještě před ukončením jednání o úhradové vyhlášce avizují omezení zdravotních služeb pro naše klienty. Tyto kroky mohou významným způsobem narušit důvěru mezi VZP a praktickými lékaři," uvedl mluvčí Oldřich Tichý.

Praktičtí lékaři, kterých je v Česku podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů ČR Petra Šonky téměř 5000, požadují především navýšení kapitačních plateb o šest procent. Jsou to platby, které ordinace obdrží měsíčně od pojišťoven za každého registrovaného pacienta. Lékaři pro dospělé dostávají za jednoho pacienta od 47 do 52 korun, lékaři pro děti pak od 49 do 52 korun. Podle Šonky se ale tyto částky, které tvoří asi 75 procent všech příjmů ordinace, nezvedaly osm let, zatímco lékařům rostou náklady na provoz ordinací.

Podle údajů, které ČTK získala od tří největších zdravotních pojišťoven (VZP, Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra a Česká průmyslová zdravotní pojišťovna), dostane průměrně ordinace praktického lékaře od těchto pojišťoven dohromady zhruba 1,8 milionu korun ročně. V přepočtu na měsíc to vychází na zhruba 150.00 korun. Tyto pojišťovny zastupují asi 8,4 milionu pojištěnců, respektive asi 80 procent tuzemské populace. Podle Šonky ale až 75 procent padne na režijní a jiné povinné platby za nájem, energie, plat sestry, software, benzin či účetní.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři zdravotní pojišťovny stávka

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy