Praha – Podle informací České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) se přebytek systému nemocenského pojištění v posledních letech snižuje. Vybraná částka pojistného sice roste, zvyšují se ale také výdaje.
Zatímco po krizi v roce 2012 se na nemocenskou, mateřskou a ošetřovné vybralo o 5,46 miliardy korun víc, než se na ně vyplatilo, loni to bylo už jen o 3,3 miliardy víc. Za letošní první tři čtvrtletí jsou příjmy systémy vyšší než výdaje o 1,73 miliardy korun.
Dnes o tématu zdravotnictví jednala i tripartita, která se shodla na tom, že při delší nemoci by nemocenská měla být vyšší než dosud. Podle odborů je přebytek na přidání dlouhodobě nemocným dostatečný. V prvních třech dnech stonání nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku. Od 15. dne se nemocenská vyplácí z nemocenského pojištění podle výše výdělku. Započítává se jen určitá jeho část, za den to může být maximálně 892 korun.V přebytku je systém nemocenského pojištění dlouhodobě. Do minusu se dostal jen v roce 2009 po nástupu krize a snížení odvodů po zavedení karenční doby, tedy prvních tří dnů bez peněz. Tehdy se propadl o 2,7 miliardy. Od roku 2010 byly příjmy každoročně vyšší než výdaje. Loni se vybrala zatím rekordní částka - 27,41 miliardy korun. Mnohem víc než v předchozích letech se ale také vyplatilo. Vydalo se 24,11 miliardy. Letos do systému za první tři čtvrtletí přiteklo 21,45 miliardy korun, vyplatilo se 19,72 miliardy. Za vyššími odvody a výdaji je i růst mezd, podle kterých se nemocenská, mateřská či ošetřovné vypočítávají.Zaměstnanci od zavedení karenční doby nemocenské pojištění neplatí. Firmám za proplácení prvních 14 dnů nemoci odvody klesly, od roku 2009 odvádějí 2,3 procenta.Podle podkladů pro tripartitu, které vypracovalo ministerstvo práce, stoná déle než měsíc skoro třetina nemocných. Téměř pětina těch, kteří byli na neschopence, byla nemocná přes dva měsíce. Přes tři měsíce zůstalo kvůli obtížím doma 13 procent nemocných. Za letošní tři kvartály nemoc trvala v průměru 43,5 dne. Loni za stejné období to bylo o dva dny méně a o předloni o čtyři dny méně.Podle podkladů ministerstva práce nejčastější příčinou dlouhodobější nemoci jsou bolesti zad. Pacienti s těmito obtížemi tvoří 14 procent těch, kteří jsou na neschopence měsíc až dva. Mezi lidmi, kteří kvůli potížím vypadnou z práce na dva až tři měsíce, tvoří pacienti s bolestmi zad 16 procent. Další téměř tři procenta lidí mají jiné problémy s páteří. Kvůli zádům zůstává pak doma skoro 18 procent těch, kteří jsou na neschopence přes tři měsíce. Za desetinou pracovních neschopností delších než tři měsíce je rizikové těhotenství a další obtíže spojené s těhotenstvím.
Na jednání dnes tripartita mluvila o třech variantách zvýšení nemocenské. Návrhy projedná koaliční rada. Podle první by se z pojištění od 31. do 60. dne nemoci mělo platit 66 procent ze základu příjmu, poté 72 procent. Druhá varianta počítá s tím, že by se vyplácelo 78 procent od 61. dne stonání. Odbory navrhují 78 procent po měsíci nemoci.
29. března 2025 13:23
Motol bude mít od příštího týdne nové vedení. Válek prozradil jméno nového šéfa
Související

Válek: ÚZIS zpracovává analýzu ke zneužívání nemocenské

Senát dnes schválil obnovení krizového ošetřovného a příspěvek pro lidi v karanténě
nemocenská , tripartita , nemoci
Aktuálně se děje
před 23 minutami

"Zcela nedostatečné." Meloniová se opřela do Putinova příměří
před 1 hodinou

Výhled počasí na květen. Předčasný start léta nečekejte
před 2 hodinami

Už to nebude jen Ukrajina s Ruskem. Experti varují, že se do války může brzy zapojit třetí země
před 2 hodinami

Medveděv poslal hrozbu Haškovi. Brankář může získat ochranu, Lipavský označil exprezidenta za primitiva
před 3 hodinami

Číňané bojující za Rusko varují krajany: Je to chyba, nechoďte sem
před 3 hodinami

Trest pro Cimického se ruší. Psychiatr uspěl s odvoláním
před 3 hodinami

Zmatek, panika, šok. Nefungovala elektřina ani signál. Lidé popisují, jak je zasáhl rozsáhlý blackout
před 5 hodinami

Trump hodlá ulevit automobilkám. Nebudou muset platit některá cla
před 5 hodinami

Ruské útoky na Ukrajinu sílí. Osm mrtvých a desítky zraněných během jediného dne
před 5 hodinami

Španělsko a Portugalsko se vzpamatovávají po blackoutu. Elektřina je zpět, ale chaos trvá
před 9 hodinami

Carney pronesl ostrý povolební projev: Trump je hrozba. Snaží se nás zlomit a podmanit
před 10 hodinami

Volby v Kanadě: Liberálové slaví nečekané vítězství, jak se jim povedlo porazit konzervativce?
před 11 hodinami

Počasí se o prodlouženém víkendu ochladí. Letní teploty vystřídá déšť a bouřky
Aktualizováno před 13 hodinami

Kanadští liberálové Marka Carneyho vyhráli volby, ale ve stínu Trumpových hrozeb
včera

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump
včera

Proč zhasla světla ve Španělsku a Portugalsku? A co to znamená pro Evropu a její energetické sítě?
včera

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci
včera

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině
včera

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo
včera
Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku
Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.
Zdroj: Libor Novák