ROZHOVOR | Stane se medicína výsadou žen? Máme perfektní vybavení, doktoři chybí, říká špičkový lékař

ROZHOVOR - Česká republika se potýká s nedostatkem kvalitních mladých lékařů. Řada z nich odchází do zahraničí, kde jsou jejich platy v porovnání s těmi tuzemskými několikanásobně vyšší. Podle vedoucího lékaře úseku gastroenterologie FN Motol doc. MUDr. Radana Keila Ph.D. si za to ale mohou lékaři svým způsobem tak trochu sami. V první části rozhovoru pro EuroZprávy.cz také varuje před možnou krizí, která může v České republice kvůli nedostatku lékařského personálu nastat.

Doc. MUDr. Radan Keil Ph.D. je špičkový český gastroenterolog působící ve fakultní nemocnici Motol. Proslavil se zejména unikátním zákrokem, kdy jako první český lékař poprvé využil laparoskopickou metodu při uzavření píštěle uvnitř těla pacienta. Vyhnul se tak otevření hrudníku včetně rozříznutí hrudní kosti, čímž byl celý zákrok pro pacienta méně invazivní, než klasická operace. I o tom jsme si povídali ve druhé části rozhovoru, kterou přineseme v úterý 25. dubna.

Co vás motivovalo k tomu, stát se gastroenterologem? Proč jste se rozhodl věnovat zrovna tomuto lékařskému oboru?

Hlavním důvodem bylo, že mi tehdy tento obor nepřipadal tak exaktní a že v něm existuje celá řada zcela individuálních odchylek. Na rozdíl od mnoha dalších oborů, ve kterých je problematika velmi striktně definována a řídí se přesně danými postupy (například v kardiologii), je gastroenterologie mnohem multifaktoriálnější a někdy i komplikovanější. Aniž bych chtěl kardiology, k nimž chovám velkou úctu, urazit, dle mého názoru je péče o pacienta v gastroenterologii ve větší míře individualizovaná. Kromě standardních postupů a diagnostiky se musíte velmi často spolehnout – a to konkrétně v případě endoskopických výkonů – i na svou vlastní manuální šikovnost.

Takže svůj obor berete jako výzvu?

Ano, jistě. Osobní prvek zaujetí se v něm musí zákonitě promítnout.

Jaký pozorujete zájem o gastroenterologii u mladých lékařů?

Gastroenterologie je obor, který je zajímavý tím, že se můžete prakticky naučit určité vyšetřovací metody. Naše práce se alespoň částečně podobá práci chirurga. Provádíme malé operační výkony a to je v některých případech adrenalinová zkušenost. V oblasti endoskopických výkonů hodně záleží na tom, jak jste manuálně zručný. Druhou výhodou je kombinace této praktické části oboru s teoretickými znalostmi. Tato kombinace je to, co mě na tomto oboru tolik baví.

Jak vnímáte trend, kdy mladí lékaři vystudují v České republice a poté odejdou pracovat do zahraničí?

Tento trend vnímám jako naprosto logický. Moje generace lékařů byla jedna z prvních, která upozorňovala, že finančně nejsou ve zdravotnictví některé věci v pořádku a že k tomuto jevu musí jednou dojít. Přehlížela to ale jedna garnitura politiků za druhou, bez ohledu na to, kdo byl zrovna ve vládě.

Během 90. let se ukázalo, že medicína definitivně nebude lukrativním oborem, což bylo a je vidět i na počtu žen hlásících se na medicínu. Studuje ji mnohem více žen než mužů, protože ambiciózní mladí muži se rozhodli vydělávat peníze. Ženy častěji předpokládají, že nebudou finančním tahounem domácnosti, takže si studium mohou zvolit ryze ze zájmu. U mužů je studium určeno za prvé zájmem, ale za druhé i povinností. Muži mají zafixováno, že jejich finanční příjem bude živit rodinu, a proto se finanční problém ve zdravotnictví projevil paradoxně už u studentů.

U lékařů tato finanční krize zdravotnictví rovněž nezůstala bez odezvy. Nejprve došlo k protestům. Když protesty utichly, mysleli si všichni, že se tím celá věc vyřešila. Nikomu však nedošlo, že utichly proto, že lékaři zvolili individuální řešení a odešli do zahraničí. Teprve až se provoz zcela zastaví nebo bude neudržitelný, tak v tom okamžiku dojde k reakci. Ale to nevidíte jen v medicíně. Některé věci se musí prostě dostat až na hranu.

Lékaři dnes obecně mají problém za sebe sehnat náhradu. Ti, kteří vykonávají funkci dvacet, třicet let, už do zahraničí odcházet nechtějí, ale mladí se do praxe nehrnou. Může dojít k tomu, že lékaři nebudou a zdravotnictví dospěje do stadia krize, tedy na tu hranu, o které mluvíte?

Ano, tento scénář samozřejmě možný je a my se k té pomyslné hraně postupně, ale jistě blížíme. Současná vláda se o určitou úpravu platů snaží, ale v rámci politického systému nelze udělat dostatečně radikální změny. Rozdíl mezi penězi u nás a ve finančně lépe rozvinuté Evropě je tak podstatný, že tomu lze čelit relativně obtížně. Abych ale vše nesváděl jen na politickou garnituru, v Česku za to mohou svým způsobem trochu i sami lékaři. Na začátku 90. let je více zajímalo, zda nemocnice pro dobro pacientů obstará nové moderní zařízení, než aby řekli „ale my chceme nejdříve úpravu platů“. To byl jistý hendikep mé vlastní lékařské generace, protože se říkalo: „Budeme léčit rádi, děláme to z lásky k medicíně.“ Současná doba je ale úplně o něčem jiném. Je mnohem finančněji založená a lidé, kteří studují medicínu, jsou stejní lidé jako ve zbytku populace, tudíž jdou tam, kde dostanou lepší plat.

Musím ještě zmínit jednu zajímavost, kterou jsem v poslední době několikrát zaslechl, a netýká se nutně jen oblasti zdravotnictví. Několik ekonomů upozornilo na zajímavý poznatek: Výkon České republiky, co se průmyslu a ekonomiky týče, je na 85 procentech rozvinutých států EU. Ale co se platů týče, jsme jen na 40 procentech. Tudíž platy nesledovaly ekonomický nárůst a lidé logicky zareagovali tím, že odešli pracovat jinam.

Myslíte si, že by mohlo přijít nějaké zlepšení s novým ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem?

Já si myslím, že nový ministr zdravotnictví má jednu zásadní nevýhodu. Jeho časová osa působení v úřadu, po které se může pohybovat, je velmi krátká, jakkoliv ho z osobních zkušeností v nemocnici (Ludvík působil 16 let jako ředitel FN Motol, pozn. red.) vnímám jako velmi schopného manažera. Navíc si uvědomuji, že pokud řídíte nemocnici, máte jasně definované pravomoci. V případě politiky je jednání mnohem složitější a výsledek je vždy kompromisem. Nutno však vyzdvihnout, že i za tu velmi krátkou dobu, po kterou je na ministerstvu zdravotnictví, jedná rychle, racionálně a posunuje věci kupředu. To vnímám velmi pozitivně.

Když se vrátím k tomu, co jste říkal před tím, zmínil jste, že lékaři volali po modernějším vybavení na úkor platů. Znamená to tedy, že lékaři v současné době mají k dispozici kvalitní a moderní vybavení, ale chybí doktoři, kteří by jej obsluhovali?

Ano, v současné době dochází k paradoxní situaci. Podařilo se nám ve velké části oborů dosáhnout velmi dobrého přístrojového vybavení. Nicméně nám uniká podstata věci. Medicína je kromě přístrojového vybavení hlavně o lidech. A nová generace, jak jsem již dříve naznačil, se rozhoduje pouze podle finančního ohodnocení a odchází do zahraničí. Ztrácíme tím novou generaci, která by nás měla zastoupit. Důležitý je i faktor vysoké časové vytíženosti lékařů.

Ze strany státu ale byly snahy regulovat přesčasy u lékařů…

Samozřejmě, ale i tam je jedna zajímavá věc. Většina zdravotníků se celkem logicky v okamžiku nástupu této regulace snažila zachovat svůj původní finanční statut, tj. udržet si přesčasové hodiny z ekonomických důvodů.

V České republice máme poměrně moderní vybavení, co se týče velké řady oborů, namátkou například gama nůž nebo protonové centrum. Nemůže být tohle způsob, jak napravit finanční situaci ve zdravotnictví? Pokud máme přístroje, kteří máme jako jediní například ve střední Evropě, nedá se skrze takové vybavení zvýšit ekonomický tok? Čím více pacientů by přišlo ze zahraničí do České republiky za těmito způsoby léčby, tím více peněz by přinesli, a tím pádem by bylo více peněz pro lékaře.

Teoreticky tato možnost je, ale brání tomu jedna věc. Česká republika nemá zcela typická privátní centra. Jsou výjimky, ale většina takzvaných privátních center je financována z klasického pojišťovacího systému, který si lidé platí ze svých daní. Pouhá privátní zahraniční klientela by tato centra neuživila. Samozřejmě se zahraniční návštěvníci většinou snaží navštívit špičková centra, proto do České republiky často míří, jsou to ale většinou nemocnice univerzitního typu.

Kupodivu v České republice ještě nevznikla síť skutečných privátních center, jako je tomu například v Anglii, kde jsou na jedné straně státní nemocnice, v nichž je čekací doba například na operační výkon i půl roku, a privátní nemocnice na straně druhé, kde když zaplatíte peníze „na dřevo“, provedou vám identický výkon s určitou nadsázkou i na počkání.

Jaké jsou nejčastější choroby trávicího traktu? Kam zmizela rakovina žaludku a proč ji vystřídala rakovina střev? Jsou gastroenterologická vyšetření opravdu tak nepříjemná? Druhou část rozhovoru s vedoucí lékařem úseku gastroenterologie FN Motol doc. MUDr. Radanem Keilem Ph.D. přineseme už v úterý 25. dubna.

Související

Radan Keil předvádí endoskop

Endoskopie: Vyšetření, které může zabránit rakovině. Jak ho Češi snáší?

ROZHOVOR - Gastroenterologie je v oblasti lékařství jedním z nejsložitějších oborů vůbec. Nejen, že pokrývá celý trávicí trakt, ale kromě nejrozšířenějších druhů rakovin se zabývá i celou řadou dalších obtíží od dutiny ústní až po konečník. Většina z nich má ale jedno společné, diagnostickou metodu, kterou na speciálním pracovišti provádí lékaři pomocí endoskopických přístrojů zavedených ústy nebo konečníkem do těla pacienta. Nejedná se o nejpříjemnější vyšetření, podle vedoucího lékaře úseku gastroenterologie FN Motol doc. MUDr. Radana Keila Ph.D. ale má dnešní moderní medicína řadu způsobů, jak jej učinit bezproblémovým a snesitelným. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz také prozradil, proč Češi trpí na nádory v oblasti rakoviny střev nebo proč by se doma neměli léčit sami jen pomocí internetu.

Více souvisejících

Radan Keil (vedoucí lékař úseku gastroenterologie v nemocnici Motol) gastroenterologie rozhovor lékaři nemocnice Motol

Aktuálně se děje

před 21 minutami

Donald Trump

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor

Americká administrativa pod vedením prezidenta Donalda Trumpa zvažuje mimořádné opatření – dočasné pozastavení habeas corpus, tedy ústavního práva na přezkum zákonnosti zadržení osob soudem. Tuto informaci potvrdil Trumpův poradce a zástupce personálního šéfa Bílého domu Stephen Miller s odvoláním na ústavní ustanovení, které takový krok umožňuje „v době vzpoury nebo invaze“.

před 1 hodinou

umělá inteligence (AI), Photo by BoliviaInteligente

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

před 2 hodinami

Norové

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem

Druhým hracím dnem pokračuje v sobotu letošní hokejové mistrovství světa konající se tentokrát v Dánsku a ve Švédsku. A jak je o prvním víkendu v rámci světového šampionátu zvykem, první duely se hrály s úvodním buly už ve 12:20. Ve Stockholmu se tak v poledne utkali jedni z největších favoritů turnaje Kanaďané se Slovinci a svoji roli favoritů hned v prvním zápase na turnaji potvrdili, když nad svým soupeřem vyhráli jasně 4:0. Souběžně hraný duel skupiny B v dánském Herningu byl o poznání vyrovnanější, jelikož v něm Kazachstán dokázal udolat Nory a připsat si důležité tři body za vítězství 2:1.

před 2 hodinami

sport

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra

Až se bude volit 29. května nový předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR), budou se o tento nejvyšší post v tuzemském fotbale ucházet vedle současného šéfa Petra Fouska další dva kandidáti majitel třetiligového Motorletu Praha Rudolf Blažek a prezident fotbalové Mladé Boleslavi David Trunda. Nikdo jiný se tak do voleb nepřihlásil.

před 2 hodinami

MS v hokeji

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili

Vedle duelu Česka se Švýcarskem se v první hrací den 88. hokejového světového šampionátu konajícího se v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu představilo dalších šest účastníků turnaje. V rámci „české“ skupiny B hrající se v Herningu se večer hrál duel mezi domácím Dánskem a Spojenými státy, což byl vzhledem k aktuální geopolitické situaci docela pikantní zápas. Ze sportovního hlediska se žádné překvapení nekonalo a USA tak vyhrály jasně 5:0. Stejným výsledkem skončil souběžně hraný zápas ve skupině A, v němž si takto poradili Švédové se Slováky. To odpoledne byly vyrovnanější duely. Vedle toho mezi Českem a Švýcarskem byl vyrovnaný také duel mezi Finskem a Rakouskem. Seveřané si v něm chtěli zlepšit chuť po nevydařené brněnské generálce a částečně se jim to podařilo, jelikož vyhráli 2:1. Měli ale namále, aby se neopakovala otočka na 2:3 jako loni.

před 3 hodinami

Koalice ochotných v Kyjevě

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí

Evropská diplomatická ofenziva vyvrcholila 10. května v ukrajinské metropoli Kyjevě, kam přijeli čelní představitelé čtyř klíčových evropských zemí – Francie, Německa, Velké Británie a Polska – na podporu Ukrajiny. Prezident Volodymyr Zelenskyj je přivítal osobně, aby společně jednali o novém návrhu na 30denní bezpodmínečné příměří s Ruskem. Do jednání se zapojil i americký prezident Donald Trump během společného telefonátu s evropskými lídry.

před 3 hodinami

Donald Trump

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump

Vztahy mezi Indií a Pákistánem, dvěma jadernými mocnostmi dlouhodobě soupeřícími o sporné území Kašmíru, se během víkendu ocitly na pokraji širšího konfliktu. Po dramatické noci plné vojenských operací a obvinění však přišel překvapivý zlom. Prezident Spojených států Donald Trump v sobotu oznámil, že obě země souhlasily s „plným a okamžitým příměřím“, jehož zprostředkování se ujaly USA.

před 4 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula

Dnes dopoledne došlo k nekontrolovanému návratu sestupného satelitu Kosmos-482 do zemské atmosféry. Tento historický okamžik se vztahuje k sovětské přistávací kapsli Venera, která byla vypuštěna před 53 lety. Cílem této mise bylo přistát na Venuši, avšak její nosná raketa nikdy neunikla z dosahu zemské gravitace, a tak plavidlo zůstalo v orbitě Země.

před 5 hodinami

Indie, ilustrační foto

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt

Napětí mezi Indií a Pákistánem znovu eskaluje poté, co indická armáda provedla raketové údery na pákistánské území. Ty si vyžádaly více než 30 obětí a byly odvetou za teroristický útok z 22. dubna, při němž v indické části Kašmíru zahynulo 26 civilistů – většina z nich indičtí turisté. Dillí z útoku obvinilo pákistánskou militantní skupinu.

před 6 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu

Friedrich Merz byl 6. května 2025 oficiálně zvolen německým kancléřem, ovšem za mimořádně dramatických okolností. Jeho potvrzení v úřadu provázela překvapivá porážka v prvním kole tajného hlasování Spolkového sněmu, která poukázala na vnitrokoaliční napětí a signalizuje, že Merz vstupuje do funkce s otřesenou autoritou.

před 7 hodinami

Robert Fico

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo

Návštěva Roberta Fica na oslavách 80. výročí konce druhé světové války v Moskvě je víc než jen diplomatickou nepřesností – je to otevřený odklon od prozápadních hodnot, na nichž stát před třiceti lety vystavěl svou současnou identitu. Fico svým činem napsal nadpis nad novou kapitolou slovenské zahraniční politiky, kterou by však mnozí občané i experti nejraději vyškrtli.

před 8 hodinami

Nový papež Lev XIV. se poprvé ukázal světu.

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky

Jen několik hodin poté, co se nový papež Lev XIV. objevil na balkoně baziliky svatého Petra a poprvé pozdravil tisíce shromážděných věřících, se vrátil do svého dosavadního domova – paláce Sant'Uffizio. Tam ho přivítal nadšený zástup zaměstnanců a bývalých kolegů, kteří mu srdečně gratulovali. Mladá dívka mu předala Bibli, aby ji požehnal a podepsal. „Samozřejmě – i když si budu muset zkusit nový podpis,“ řekl s úsměvem papež. „Ten starý už mi nebude k ničemu.“

před 9 hodinami

Pákistánská armáda

Mimořádná zpráva Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii

Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.

před 10 hodinami

Hořící satelit při průchodu atmosférou

Sovětská sonda se po 53 letech řítí na Zemi. Může dopadnout na Česko

Kosmos 482, neúspěšná sovětská sonda, která měla v roce 1972 zamířit k Venuši, by mohla v sobotu 10. května po více než půlstoletí stráveném na oběžné dráze Země nekontrolovaně vstoupit do atmosféry a dopadnout zpět na povrch planety. Podle výpočtů evropského centra pro sledování objektů na oběžné dráze (EU SST) existuje malé riziko, že zbytky sondy dopadnou na pevninu – včetně střední Evropy a Česka. Pravděpodobnější však je, že skončí v některém z oceánů.

před 11 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4 Prohlédněte si galerii

MS v hokeji 2025: Česko - Švýcarsko 5:4 po prodloužení. Tři obraty, rozhodl Červenka

Hned na úvod 88. mistrovství světa v hokeji, které se letos koná v dánském Herningu a ve švédském Stockholmu, se spolu v rámci základní skupiny B utkal obhájce titulu mistrů světa Česká republika se Švýcarskem a zopakoval se tak svůj souboj z loňského finále MS v Praze. Do duelu nenastoupil oproti původním předpokladům útočník Martin Nečas, jemuž zůstala část výstroje na letišti v Londýně. Dále se pak na soupisku nedostali Adam Klapka, Daniel Gazda a Josef Kořenář. .

včera

včera

Počasí chystá květnové překvapení. Může sněžit, potvrdili meteorologové

Na květen neobvykle chladné počasí panuje v tomto týdnu v České republice. Meteorologové dokonce upozorňují, že v nejvyšších polohách se mohou objevit sněhové vločky. Sněžení hrozí v jednom konkrétním pohoří. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy