ČLK přišla s vlastním návrhem reformy českého zdravotnictví

Praha - Zdravotnictví potřebuje krizový management, který vyřeší aktuální problémy, teprve poté mohou přijít hloubkové změny. Vyplývá to z návrhu vlastních zdravotnických reforem, které ve čtvrtek představila Česká lékařská komora (ČLK).

Komora svůj návrh rozdělila na dvě fáze. V první, označené jako krizový management, počítá reforma s prodloužením platnosti Janotova balíčku v oblasti cen léků, změně úhradové vyhlášky pro letošní rok a možnost připlácení za nadstandardní péči. Ministerstvo by se mělo zabývat i platy lékařů a obecně lékovou politikou.Prodloužení platnosti Janotova balíčku zabrání tomu, že medikamenty skokově podraží. Do konce roku 2010 totiž jejich cena byla automaticky zákonem snížena o sedm procent, tato zákonná sleva ale přestala letos v lednu platit. Úhradová vyhláška zase říká, kolik peněz pošlou zdravotní pojišťovny na zdravotní péči.Léková politika se obecně zabývá stanovováním cen a úhrad léků. Ty jsou stanovovány ve speciálních řízeních Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Tento způsob je již dlouhodobě kritizován odbornými organizacemi i politickou opozicí kvůli značné složitosti."Cílem této fáze reformy je obnovit ztracenou důvěru lékařů v české zdravotnictví, přijmout úsporná opatření a zabránit personální devastaci českých nemocnic," okomentoval prezident komory Milan Kubek.Druhá fáze reformy má vytvořit stabilní a předvídatelné prostředí pro poskytování zdravotní péče respektující přirozené sociální a ekonomické zákonitosti. "Jde nám o to najít pokud možno spravedlivý kompromis mezi 'neomezenými' možnostmi lékařské vědy a omezenými ekonomickými zdroji," řekl Kubek.Ministerstvo zdravotnictví svou reformu zdravotnictví staví zejména na možnostech připlácení si pacientů. Mezi další klíčové kroky ministr Leoš Heger (TOP 09) zařadil definování správného postupu při poskytování lékařské péče, kontrolu vstupu nových technologií do zdravotnictví a úpravu povinností a pravomocí zdravotních pojišťoven.Všechny reformní kroky chce Heger projednat ve vládě i parlamentu tak, aby začaly platit do konce roku 2012.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví Milan Kubek

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy