Zdravotní systém? Spokojena je polovina Čechů, polepšily si pojišťovny

Praha - V prosinci 2017 byl do pravidelné ankety Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zařazen blok otázek týkající se zdravotnictví. V jeho rámci byla zjišťována celková spokojenost občanů se zdravotním systémem v ČR a rovněž jejich názory na problematičnost jednotlivých oblastí zdravotnictví, jako je například financování veřejného zdravotnictví, hospodaření v oblasti léků či fungování pojišťoven.

Podíl obyvatel vyjadřujících na pětibodové škále spokojenost (součet odpovědí „rozhodně spokojen“ a „spíše spokojen“) se zdravotním systémem v ČR je větší než polovina (52 %), uvedl soc.cas.cz.

Naopak nespokojenost (součet odpovědí „spíše nespokojen“ a „rozhodně nespokojen“) se zdravotním systém v ČR vyjádřila pětina obyvatel (20 %), což je o 4 procentní body méně než v loňském roce. Přibližně čtvrtina (27 %) dotázaných se pak v příslušné otázce uchýlila ke středové variantě „ani spokojen, ani nespokojen“ a zbývající 1 % uvedlo, že „neví“.

V porovnání s rokem 2016 se počet lidí spokojených s českým zdravotním systémem zvýšil o sedm bodů, nespokojených ubylo o čtyři body. Spokojenost ani nespokojenost v roce 2016 vyjádřilo 30 procent, loni v prosinci jich bylo 27 procent. Dosud nejhorší výsledek CVVM v tomto ohledu zaznamenalo v prosinci roku 2008, kdy podíl spokojených dosáhl 27 procent a podíl nespokojených 44 procent.

Pohled lidí na problémy ve zdravotnictví se proti předchozím rokům nezměnil. Více než dvě třetiny dotázaných nadále vidí velmi velké nebo velké problémy ve financování veřejného zdravotnictví. Tři pětiny totéž tvrdí o hospodaření s léky a 55 procent o fungování pojišťoven.

U ostatních hodnocených oblastí převažuje kladné hodnocení nad záporným. Například u objemu služeb poskytovaných veřejným zdravotnictvím mluví o velkých nebo velmi velkých problémech dvě pětiny lidí, naopak podle téměř poloviny jsou problémy v této oblasti malé nebo téměř žádné.

Nejlépe z hodnocení vychází vztah mezi lékaři a pacienty, kde vidí značné problémy 28 procent, naopak podle 66 procent jsou téměř bezproblémové. Proti průzkumu z roku 2016 se výrazněji zvýšilo vnímání fungování pojišťoven, kde problémy vidí o devět procentních bodů více lidí než nyní. "Tím tak byl přerušen klesající trend problémovosti fungování pojišťoven, který začal v roce 2012," uvedlo CVVM.

Související

Vlastimil Válek

Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci

Vláda ve středu schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která se zaměřuje na podporu prevence, dostupnost stomatologické péče či poskytování a úhradu přeshraniční péče. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Schválen byl také zákon o kategorizaci zdravotnických prostředků předepisovaných na poukaz hrazených z veřejného zdravotního pojištění.
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

Zdravotnictví průzkumy zdravotní pojišťovny lékaři pacienti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy