Praha - Posudky zdravotního stavu k získání speciálního průkazu pro postižené by v budoucnu nemuseli dělat posudkoví lékaři, ale nově praktici. Plánuje to ministerstvo práce. Chybějící posudkáře by měli nahradit smluvní doktoři. Na jednání sněmovního sociálního výboru to dnes nastínil poradce ministryně práce Vilém Kahoun. Zástupci ministerstva plánované změny v systému posudkové služby nejdřív popsat nechtěli, přiblížili je až po ostré kritice a výzvách poslanců.
"Záměrem je převést zpracování plnohodnotného posudku pro průkaz postižených na smluvní lékaře. Praktik by vyrobil posudek, aby úřad práce mohl rozhodnout," uvedl Kahoun. Podle něj by se to ročně týkalo asi 90.000 posudků, tedy zhruba čtvrtiny. Kahoun řekl, že posudkovou službu by tato změna odbřemenila.
Posudková služba se s nedostatkem lékařů potýká léta. Na její přístup a dlouhé vyřizovací lhůty si dlouhodobě stěžují lidé se zdravotním omezením i pacientské organizace. Situaci kritizují také poslanci. Změny systému posudků chystá pracovní skupina, kterou v únoru ustavila ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová (ANO).
Vedení ministerstva nejdřív nechtělo plánované změny, o kterých tým jedná, popsat. Podle politického náměstka Němcové Olega Blaška se o variantách diskutuje a resort "není připraven je publikovat". Tento přístup rozčílil předsedkyni a další členy výboru.
"To snad ne, to snad fakt nemyslíte vážně, že s námi budete v tomto volebním období takto spolupracovat, že ministerstvo bude na výboru mlžit a mlžit a mlžit. Pokud je pět variant, tak nám je představíte a prodiskutujeme výhody a rizika," řekla zástupcům resortu šéfka výboru Radka Maxová (ANO).
Podle Blaška existují "čtyři koncepty" a ministerstvo je nechce zveřejňovat proto, že každá varianta "má pro a proti a vyvolá mnoho emocí". Resort se prý snaží hledat nejmenší zlo. "Najít nejmenší zlo je špatně, je nutné najít nejlepší variantu," poznamenala šéfka výboru.
Podle plánů pracovní skupiny by se mohly do ČSSZ převést posudkové komise, které má ministerstvo. Odvolací agendu by místo ministerstva mohlo řešit generální ředitelství úřadu práce. Prověřování u příspěvku na péči by úřady práce zas předaly okresním pobočkám ČSSZ. V červnu by se mělo vypsat výběrové řízení na počítačové programy pro posudkovou službu.
Někteří poslanci sociálního výboru se složením pracovní komise a s navrhovanými změnami spokojeni nejsou. Podle Maxové v přípravném týmu zasedají lidé, kteří měli problémy řešit už v minulosti. "Nedělali nic a teď si myslí, že ji (posudkovou službu) spasí," podotkla Maxová. Poslanci se podivovali nad tím, že ve skupině nejsou zástupci lékařů a pacientů ani pacientských organizací.
Podle zastupujícího ředitele ČSSZ Pavla Krejčího měla ČSSZ v roce 1993 celkem 510 úvazků pro posudkové lékaře, kteří ročně zvládli 310.000 posudků. Loni bylo úvazků 266 a posudků kolem 400.000. Neobsazených míst je 65. V minulém roce jich bylo o tři desítky víc. Tyto tři desítky postů se zrušily, namísto nich se nabírají asistenti lékařů. Zatím jich nastoupilo 22, tedy zhruba polovina. Průměrný věk posudkových doktorů dosahuje 61 let. Dosud posudkáři vydělávali méně než jiní lékaři, od letoška se jejich odměňování řídí stejnými tabulkami jako u ostatních. Krejčí dodal, že na přidání ale ČSSZ nedostala peníze z rozpočtu. Chybí 55 milionů korun.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
Jsou v tom nevinně? Jurečka vysvětluje, proč mají růst platy politiků
Ministerstvo práce a soc. věcí , lékaři , zdravotně postižení
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák