Jídlo se nedá žrát a ještě platit za televizi? Nemocnice vybírá poplatky, Češi zuří

Brno - Řadu lidí na sociálních sítích rozzlobilo zjištění, že v jedné z největších nemocnic v republice - Fakultní nemocnici Brno Bohunice - musejí pacienti platit poplatek, pokud se na pokoji chtějí dívat na televizi. Server EuroZprávy.cz proto zjišťoval, proč zdravotnické zařízení k tomuto kroku přistoupilo a co se s vybranými penězi děje.

Jedna z pacientek brněnské fakultní nemocnice si ve facebookové skupině týkající se Brna postěžovala, že se v Bohunicích musí platit za sledování televize. „Nemocnice v Brně. Pro lidi, kteří tu leží týdny či měsíce, naprosto nepochopitelná věc. V nemocnici je 1888 pokojů. To byl ale dobrý kšeft, pro koho asi?“ podivovala se.

Její příspěvek vyvolal poměrně bouřlivou debatu. „To je neuvěřitelný!! To už snad nemyslí vážně??“ podivovala se jedna z diskutujících. „Je to strašná ostuda a drzost!!!!“ přidal se další. „To je neskutečný hnus!!!!! Chudáci hospitalizovaní.“ Další ale tak tvrdí nebyli. „Mně to přijde jako dobrá věc. Když jsem byla v nemocnici, byla jsem ráda, že je klid. Kdyby to bylo zadarmo, hraje to od rána do večera a ticho a klid taky lečí,“ vzkázal jim jiný uživatel.

Další naopak argumentoval tím, že si přece platí zdravotní pojištění a tudíž by měl mít televizi zdarma. „Tak tvl to si dělaj p*del, ne? K čemu si platíme zdravotní? Jídlo na h*vno, žrát se to nedá, a ještě si platit za TV? Tak kde to jsme?“ nešetřil vulgaritami naštvaný diskutující. Toho ale hned další vyvedl z omylu. „Televize není součást zdravotní péče, tudíž pojišťovny ji nehradí...“ zdůraznil.

Proč se vlastně platí a co se s penězi děje?

My jsme se tedy zeptali, proč se v Bohunicích musí za televizi platit. „Vzhledem k tomu, že jsme druhá největší nemocnice v ČR s počtem 1888 lůžek, a že jsme ze zákona povinni poskytovat zdravotnické služby, není v našich ekonomických silách při takto velké nemocnici, která je v Brně na třech místech, se dále starat o zábavu pacientů, kterou může být např. sledování televize,“ uvedl na dotaz serveru EuroZprávy.cz mluvčí nemocnice Pavel Žára.

Poukázal také na to, že nemocnice jsou povinny platit poplatek z každého přístroje – a to by bohunická nemocnice nezvládla. „Provozování TV zařízení a úhrada televizních poplatků z každého přijímače, v tak rozsáhlém zařízení, není prostě v našich finančních možnostech. Na druhé straně chceme našim pacientům tento typ zábavy a trávení volného času nabídnout,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz Žára.

Diskutující ve skupině o Brně také zajímalo, „komu jdou peníze do kapsy“. Bohunická nemocnice to v tomto případě není. „Tuto službu na základě poptávkového řízení provozuje soukromá společnost, která nabídla vyšší cenu. K podmínkám uvádíme, že poskytovatel služeb poskytuje FN Brno úhradu za instalaci a provozování TV zařízení, přičemž je povinen zabezpečovat stálý a bezpečný provoz TV zařízení, tj. na svoje náklady zajišťovat provoz, údržbu, bezodkladné opravy, hradit TV poplatky za všechny přístroje a nese odpovědnost za poškození nebo ztrátu TV zařízení nebo jeho části,“ vysvětlil nám. 

Podle jeho slov je to pro nemocnici praktické a vhodné řešení. „Zvolenou formu spolupráce s dodavatelem, který pacientům umožní sledování televize dle jejich svobodného uvážení a zdravotnickému zařízení přitom nevznikají náklady, považujeme za vhodné řešení,“ dodal pro Eurozpávy.cz Žára.

Nemocnice musí platit za každý přístroj

Nemocnice musí za každou musí platit 135 korun měsíčně jako koncesionářský poplatek. Výjimku zákon nepřipouští. Pacienti pak za 90 minut zaplatí 10 korun.

Jak zjistil server EuroZprávy.cz, v dalších brněnských nemocnicích ale pacienti platit nemusí. „U nás pacient neplatí za žádné takové služby a ani o tom neuvažujeme. Ani za televizi na pokoji, ani za WiFi či šatnu,“ uvedla pro náš server tisková mluvčí Masarykova onkologického ústavu Zuzana Joukalová.

A stejné je to i v brněnské Úrazové nemocnici, kde se také poplatky za televizi neplatí. „TV máme na všech nadstandardních pokojích, kde je cena TV zahrnuta v ceně za nadstandardní pokoj a pak na společenských místnostech či jídelnách. Na standardních pokojích jsou TV výjimečně,“ řekl serveru EuroZprávy.cz ředitel nemocnice Zdeněk Buštík s tím, že o zpoplatnění televize nemocnice ani neuvažuje.

Podobně to funguje také třeba ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. „V naší nemocnici poplatky nevybíráme. Výjimkou jsou nadstandardní pokoje, kde  je užívání TV zakalkulováno, a to dle ceny televizoru, který je v pokoji  umístěn. Cena je od 24-66 Kč," uvedla pro EuroZprávy.cz mluvčí nemocnice Petra Veselá. Doplnila, že ani u Anny zavedení poplatků za TV nezvažují.

Pacienti si na placení nestěžují

A přestože na sociálních sítích si lidé na placení za TV v nemocnici stěžují, pacienti, kteří v bohunické nemocnici leželi a se kterými server EuroZprávy.cz mluvil, v tom větší problém nevidí. „V nemocnici jsem byl asi týden. Na pokoji jsme byli většinou tři a na televizi jsme se občas dívali. V placení jsme se střídali, kdo hodil desetikorunu, dostal ovladač,“ uvedl pro náš server třicetiletý Michal, který v nemocnici podstoupil operaci nohy.

Platit za sledování televize mu prý nevadilo. „Aspoň ta televize nejela celý den, ale jen občas. A já se mohl v klidu vyspat. Podívali jsme se třeba na zprávy a večer na film,“ dodal pro EuroZprávy.cz pacient bohunické nemocnice. Přiznal však, že by byl raději, kdyby vybrané peníze zůstaly nemocnici.

Pacientka Tamara strávila v bohunické nemocnici 12 dní. „Jelikož je tam wi-fi, tak jsem byla hlavně na notebooku. Na TV jsem neměla potřebu se dívat,“ uvedla pro EuroZprávy.cz. Další pacientky ale podle jejích slov čas od času televizi pouštěly. „Například ve srovnání s Blanskem, kde je TV zadarmo, v Bohunicích mi bylo líto tam peníze házet. Ale není to až tak drahé. Takže kdybych byla televizní maniak, tak bych tam určitě jednou denně peníze vhodila,“ dodala Tamara s tím, že mladší pacienti si většinou vystačí s mobily nebo notebooky, ale že důchodci si raději pustí televizi.

Související

Více souvisejících

televizní poplatky Fakultní nemocnice Brno Bohunice Úrazová nemocnice Brno Masarykův onkologický ústav Brno nemocnice televize

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy