Praha - Mezi lékaři se v tuzemsku objevují stále více lidé, kteří pocházejí ze zahraničí. Mohou zde působit, i když nesložili jazykové a aprobačních zkoušky. Nyní se jim má navíc prodloužit pracovní vízum o rok. Je to ale pro pacienty bezpečné? A jak lidé pohlíží na lékaře, kterým nerozumí? O tom se dnes diskutovalo v pořadu Máte slovo.
V pořadu moderátorky Michaely Jílkové dnes diskutovali náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, prezident České lékařské komory Milan Kubek, předseda komise pro zdravotnictví asociace krajů Jiří Čunek, předseda České internistické společnosti Richard Češka, prezident Svazu pacientů Luboš Olejár a pacient Miloš Komínek.
Podle Kubka jsou čeští pacienti ohroženi v případě, kdy o ně pečuje lékař s nedostatečnou kvalifikací. Podle něj je v zemích bývalého Sovětského svazu zhoršená lékařská péče a lékaři, kteří sem přicházejí, by měli alespoň skládat patřičné kvalifikace.
"Představte si dopravní podnik, který potřebuje řidiče autobusu. Přece tam neposadí někoho, kdo má řidičák na mopeda," podotknul s tím, že by se lékaři měli domluvit česky a mít stejnou způsobilost, jako čeští lékaři.
Čunek tvrdí, že takové lékaře do nemocnic ani nepustí, protože už při příjezdu do České republiky by měli skládat zkoušky z českého jazyka. Nedomnívá se ale, že by byl nedostatek lékařů způsoben nízkými mzdami, ale tím, že lidé nejsou.
Podle Češky je jazyk jednou věcí, druhá věc je ale odbornost. Měl by pracovat pod dozorem, ale skutečnost je prý jiná. "Pracuje pod primářem pět lidí, on je nebude hlídat, na to není čas, to je obrovské riziko," podotkl.
Podle Čunka ale lékaři skládají před nástupem náročné zkoušky, navíc v češtině. Kubek ale tvrdí, že v českých nemocnicích operuje 144 ukrajinských lékařů, o kterých nikdo nic neví.
Podle Prymuly je mezi Ukrajinci řada lékařů, o kterých bychom se léčit nenechali, ale i řada odborníků. Tvrdí, že jde o globální problém, protože lékaři nejsou nikde.
Komínek se následně zeptal, kdo kontroluje, kde ti lékaři ve skutečnosti léčí, protože podle něj mají řadu vedlejších prací, respektive ordinací. To je podle Prymuly špatně a mělo by se to hlásit České lékařské komoře. Lékař by se totiž jinde pohybovat neměl.
Čunek poté několikrát upozornil, že cizinci by u nás neměli léčit sami, ale pouze pod dozorem školitele. To potvrdila i divačka z publika, primářka z nemocnice, která tvrdí, že každý takový cizinec opravdu musí pracovat pod dozorem zkušeného lékaře.
Debata se poté obrátila k obtížnosti zkoušek, které cizinci skládají. Čunek totiž prohlásil, že dnes navštívil dva lékaře, kteří jako jediní z 11 cizinců tuto zkoušku složili. "Otázkou je, jestli jde o nízkou kvalitu znalostí, nebo vysokou náročnost zkoušek," uvedl lékař, divák z publika.
Kubek následně uvedl, že v rámci Evropské unie je obtížnost zkoušek sjednocená, na Ukrajině ale může být úroveň vzdělávání jiná. Nepochybuje ale o tom, že tyto zkoušky obtížné jsou.
Češka ale na Ukrajině učil a upozornil, že tamní lékaři nemají možnost přijít do styku s pokročilou medicínou, i kdyby chtěli. "Na Ukrajině nejsou peníze, tam si vše platí pacienti," upozornil.
Ojelár následně vytáhnul ožehavou věc. Tvrdí, že Češi chtějí, aby je léčili čeští lékaři. "Kde ale jsou?" ptal se. "V Německu," padla z davu odpověď. Čunek tvrdí, že dostatek jich je jen v Praze a Středočeském kraji, všude jinde chybí.
"U nás medici vystudují zadarmo, odjedou a vrátí se když jim je 70," naštval se. Jílková zareagovala s tím, že všechny obory studují zadarmo, dostalo se jí ale odpovědi, že i v jiných oborech je nedostatek lidí.
Lidé z publika se ale obávají, že kontrola lékařů - cizinců je nedostatečná. "Velkým problémem je právě jazyková bariéra, a ta se vůbec neřeší u sester, které jazyk ani umět nemusí," míní divačka.
"Čeština je bohatá na výrazy, máte bodavou bolest, píchavou bolest, může to znamenat infarkt nebo zablokovaná záda, a když to bude sestra hlásit lékaři, může udělat chybu," dodala.
Prymula uznal, že druhým řešením je uznat, že nemocnice nemají dostatek lidí, a jednoduše je zavřít. "Já čekám na konstruktivní návrh řešení," dodal nazlobeně.
Následně se strhla hádka o to, jestli je dostatečná kvalita kontrol, a Olejár se pustil do lékařské komory s tím, že jí nejde o zdraví pacientů, ale o peníze. "Chcete udělat pořádek? Komora se nebojí to zkontrolovat!" rozkřičel se Kubek. Divák z publika na to konto uvedl, že kontroly probíhají a probíhají řádně.
Olejár se poté opět rozkřičel na Kubka a nazval ho "škůdcem českého zdravotnictví." Lékař z publika následně dal za pravdu "odpůrcům" cizinců a uvedl, že ani když nemocnice nemají lékaře, nemohou nechat působit bez dozoru lékaře bez licence.
Čunek ale upozornil na druhotný efekt zaměstnávání Ukrajinců. "Jsou nám jako Evropě kulturně blízcí a Polsko je bere všema deseti. Pokud si je nevyškolíme my, zbydou na nás Indové a podobně," připmoněl.
Prymula závěrem upozornil diváky, že kontroly cizinců v lékařském oboru probíhají a lidé by se s nimi neměli setkat, aniž by nebyli pod dozorem zkušených odborníků, kteří je mají mít na starosti, dokud nesloží patřičné atestace.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
Máte slovo , Michaela Jílková , Zdravotnictví , lékaři , Jiří Čunek , Cizinci
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák