Češi se bojí cizinců? Tak to vyřešíme jednoduše! U Jílkové se opět všichni pohádali

Praha - Mezi lékaři se v tuzemsku objevují stále více lidé, kteří pocházejí ze zahraničí. Mohou zde působit, i když nesložili jazykové a aprobačních zkoušky. Nyní se jim má navíc prodloužit pracovní vízum o rok. Je to ale pro pacienty bezpečné? A jak lidé pohlíží na lékaře, kterým nerozumí? O tom se dnes diskutovalo v pořadu Máte slovo.

V pořadu moderátorky Michaely Jílkové dnes diskutovali náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, prezident České lékařské komory Milan Kubek, předseda komise pro zdravotnictví asociace krajů Jiří Čunek, předseda České internistické společnosti Richard Češka, prezident Svazu pacientů Luboš Olejár a pacient Miloš Komínek.

Podle Kubka jsou čeští pacienti ohroženi v případě, kdy o ně pečuje lékař s nedostatečnou kvalifikací. Podle něj je v zemích bývalého Sovětského svazu zhoršená lékařská péče a lékaři, kteří sem přicházejí, by měli alespoň skládat patřičné kvalifikace. 

"Představte si dopravní podnik, který potřebuje řidiče autobusu. Přece tam neposadí někoho, kdo má řidičák na mopeda," podotknul s tím, že by se lékaři měli domluvit česky a mít stejnou způsobilost, jako čeští lékaři.

Čunek tvrdí, že takové lékaře do nemocnic ani nepustí, protože už při příjezdu do České republiky by měli skládat zkoušky z českého jazyka. Nedomnívá se ale, že by byl nedostatek lékařů způsoben nízkými mzdami, ale tím, že lidé nejsou.

Podle Češky je jazyk jednou věcí, druhá věc je ale odbornost. Měl by pracovat pod dozorem, ale skutečnost je prý jiná. "Pracuje pod primářem pět lidí, on je nebude hlídat, na to není čas, to je obrovské riziko," podotkl.

Podle Čunka ale lékaři skládají před nástupem náročné zkoušky, navíc v češtině. Kubek ale tvrdí, že v českých nemocnicích operuje 144 ukrajinských lékařů, o kterých nikdo nic neví.

Podle Prymuly je mezi Ukrajinci řada lékařů, o kterých bychom se léčit nenechali, ale i řada odborníků. Tvrdí, že jde o globální problém, protože lékaři nejsou nikde. 

Komínek se následně zeptal, kdo kontroluje, kde ti lékaři ve skutečnosti léčí, protože podle něj mají řadu vedlejších prací, respektive ordinací. To je podle Prymuly špatně a mělo by se to hlásit České lékařské komoře. Lékař by se totiž jinde pohybovat neměl.

Čunek poté několikrát upozornil, že cizinci by u nás neměli léčit sami, ale pouze pod dozorem školitele. To potvrdila i divačka z publika, primářka z nemocnice, která tvrdí, že každý takový cizinec opravdu musí pracovat pod dozorem zkušeného lékaře.

Debata se poté obrátila k obtížnosti zkoušek, které cizinci skládají. Čunek totiž prohlásil, že dnes navštívil dva lékaře, kteří jako jediní z 11 cizinců tuto zkoušku složili. "Otázkou je, jestli jde o nízkou kvalitu znalostí, nebo vysokou náročnost zkoušek," uvedl lékař, divák z publika.

Kubek následně uvedl, že v rámci Evropské unie je obtížnost zkoušek sjednocená, na Ukrajině ale může být úroveň vzdělávání jiná. Nepochybuje ale o tom, že tyto zkoušky obtížné jsou.

Češka ale na Ukrajině učil a upozornil, že tamní lékaři nemají možnost přijít do styku s pokročilou medicínou, i kdyby chtěli. "Na Ukrajině nejsou peníze, tam si vše platí pacienti," upozornil.

Ojelár následně vytáhnul ožehavou věc. Tvrdí, že Češi chtějí, aby je léčili čeští lékaři. "Kde ale jsou?" ptal se. "V Německu," padla z davu odpověď. Čunek tvrdí, že dostatek jich je jen v Praze a Středočeském kraji, všude jinde chybí.

"U nás medici vystudují zadarmo, odjedou a vrátí se když jim je 70," naštval se. Jílková zareagovala s tím, že všechny obory studují zadarmo, dostalo se jí ale odpovědi, že i v jiných oborech je nedostatek lidí.

Lidé z publika se ale obávají, že kontrola lékařů - cizinců je nedostatečná. "Velkým problémem je právě jazyková bariéra, a ta se vůbec neřeší u sester, které jazyk ani umět nemusí," míní divačka.

"Čeština je bohatá na výrazy, máte bodavou bolest, píchavou bolest, může to znamenat infarkt nebo zablokovaná záda, a když to bude sestra hlásit lékaři, může udělat chybu," dodala.

Prymula uznal, že druhým řešením je uznat, že nemocnice nemají dostatek lidí, a jednoduše je zavřít. "Já čekám na konstruktivní návrh řešení," dodal nazlobeně.

Následně se strhla hádka o to, jestli je dostatečná kvalita kontrol, a Olejár se pustil do lékařské komory s tím, že jí nejde o zdraví pacientů, ale o peníze. "Chcete udělat pořádek? Komora se nebojí to zkontrolovat!" rozkřičel se Kubek. Divák z publika na to konto uvedl, že kontroly probíhají a probíhají řádně.

Olejár se poté opět rozkřičel na Kubka a nazval ho "škůdcem českého zdravotnictví." Lékař z publika následně dal za pravdu "odpůrcům" cizinců a uvedl, že ani když nemocnice nemají lékaře, nemohou nechat působit bez dozoru lékaře bez licence.

Čunek ale upozornil na druhotný efekt zaměstnávání Ukrajinců. "Jsou nám jako Evropě kulturně blízcí a Polsko je bere všema deseti. Pokud si je nevyškolíme my, zbydou na nás Indové a podobně," připmoněl.

Prymula závěrem upozornil diváky, že kontroly cizinců v lékařském oboru probíhají a lidé by se s nimi neměli setkat, aniž by nebyli pod dozorem zkušených odborníků, kteří je mají mít na starosti, dokud nesloží patřičné atestace.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Michaela Jílková Zdravotnictví lékaři Jiří Čunek Cizinci

Aktuálně se děje

včera

Elon Musk

Propast se prohlubuje. Musk označil Trumpova poradce za kr*tena

Elon Musk, šéf Tesly a zakladatel SpaceX, ostře napadl obchodního poradce Donalda Trumpa Petera Navarra poté, co ten ve veřejném rozhovoru označil Teslu pouze za „sestavovatele aut“, nikoliv skutečného výrobce. Musk na platformě X reagoval slovy, že Navarro je „hloupější než pytel cihel“ a jednoduše „kr*ten“.

včera

António Guterres

Zničíte rozvojové státy, varuje OSN Trumpa a Čínu

Generální tajemník OSN António Guterres dnes ostře varoval před důsledky obchodních válek, které podle něj nepřinášejí žádnému státu výhody a nejvíce dopadají na nejchudší země světa. Ve svém prohlášení pro novináře zdůraznil, že obchodní spory mezi velmocemi mohou mít ničivé dopady zejména na zranitelné rozvojové státy.

Aktualizováno včera

Donald Trump

Mimořádná zpráva Trump od zítřka uvalí na Čínu 104% clo

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu dramaticky zvýší cla na čínský dovoz na úroveň 104 %, oznámila tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová v úterý. Jde o bezprecedentní krok, který ještě více vystupňuje probíhající obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa.

včera

Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

včera

Ilustrační foto

Svět se vzpamatovává z Trumpa. Akciové trhy dnes výrazně posílily

Akciové trhy po celém světě dnes výrazně posílily. Důvodem je naděje, že některé země se dokážou dohodnout s administrativou prezidenta Donalda Trumpa na odvrácení nově zaváděných cel. Tento optimismus přišel po výrazných růstech v Asii a odráží se i na trzích v Evropě a USA.

včera

včera

Ursula von der Layenová na Summitu skupiny G7 v Hirošimě, Japonsku, 19.–21. května 2023

Evropa se spojuje s Čínou proti Trumpovi. Hledá cestu z obchodní krize

Evropská unie se obrátila na Peking s prosbou o spolupráci při sledování přílivu čínského zboží na evropský trh, který hrozí po nových krocích Donalda Trumpa v oblasti celních tarifů, uvedl server Politico. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen v úterý hovořila s čínským premiérem Li Čchiangem o vytvoření mechanismu, který by monitoroval možné přesměrování obchodu z USA do Evropy.

včera

včera

Šárka Shoup

Trumpovy kroky jako série nepromyšlených gest? Je za tím ale něco víc, říká pro EZ Shoup o amerických clech

Výkonná ředitelka Institutu pro politiku a společnost Šárka Shoup v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, na co americký prezident Donald Trump může cílit vysokými celními tarify, které uvalil na dovoz z téměř celého světa. Primárním cílem je zřejmě Čína. „Záměrně šel cestou plošného zacílení, aby Čína nemohla jednoduše reagovat protiopatřením. Je to chytrá, i když velmi tvrdá strategie. Otázkou ale zůstává, co to udělá s důvěrou partnerů i s globální ekonomikou,“ nastínila.

včera

Donald Trump

"EU vznikla, aby poškodila USA." Trumpova cla mohou způsobit ekonomický krach, varuje analýza

Americký prezident Donald Trump dál neustupuje v otázce cel a jeho tvrdý přístup může vést k dramatickým dopadům na světovou ekonomiku i domácí trh. Přestože trhy v pondělí nezažily takové propady jako v minulém týdnu, Trump nadále hrozí zvýšením cel na čínské zboží až na více než 100 %. To by znamenalo prudké zdražení produktů jako jsou iPhony, počítače či hračky. 

včera

Štěňata pravlka obrovského

Vědci oživili 12 tisíc let vyhynulého pravlka. Teď jdou na mamuty

Americká biotechnologická společnost Colossal Biosciences oznámila, že úspěšně vytvořila tři štěňata takzvaného pravlka obrovského, druhu, který vyhynul před zhruba 12 500 lety. Jedná se o vůbec první případ "de-extinkce", tedy obnovení vyhynulého zvířete, uvedla podle CNN firma se sídlem v Dallasu.

včera

Ilustrační foto

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Evropské akciové trhy dnes pokračují ve výrazném růstu, který značí možné uklidnění po chaotickém týdnu způsobeném novými cly prezidenta Donalda Trumpa. Britský index FTSE 100 dnes posílil o 2 %, tedy o 153 bodů, a dosáhl hodnoty 7852. Jedná se o významný odraz od jeho nejnižší úrovně za více než rok. Přesto však ztráty způsobené novou vlnou obchodní války nejsou ani zdaleka plně smazány.

včera

Dovoz a vývoz zboží

Budeme bojovat až do konce, vzkazuje Čína. Co to ale znamená? Podle expertů opravdu definitivní konec

Spojené státy se podle vyjádření prezidenta Donalda Trumpa chystají zítra zavést dodatečné clo ve výši 50 % na veškerý čínský dovoz. Pokud k tomuto kroku skutečně dojde, obchodní vztahy mezi dvěma největšími ekonomikami světa se mohou zcela rozpadnout. Celková celní zátěž na čínské zboží by tak přesáhla hranici 100 %, v některých případech by dosáhla až 120 %. Odborníci to označují za konec jakékoli smysluplné výměny zboží mezi Pekingem a Washingtonem.

včera

Ursula von der Leyenová, MSC 2025 | 14. – 16.02.2025

"Bazuka" na Trumpa: EU má v ruce těžký kalibr. Zvažuje, zda ho použít proti USA

Evropská unie se ocitla v dramatickém dilematu. Na jedné straně nabízí Spojeným státům kompromis v podobě nulových cel na průmyslové zboží, na druhé straně drží v ruce těžký kalibr – tzv. Anti-Coercion Instrument, tedy nástroj proti hospodářskému nátlaku, připravený k použití proti americkým službám. Nad hlavami evropských lídrů visí otázka: má Unie odpovědět tvrdě, nebo si ponechat otevřenou cestu k dialogu?

včera

Miami

Američané budou mít hlouběji do kapsy. USA kvůli Trumpovým clům zůstanou osamocené a ekonomicky zpomalené

Obchodní politika prezidenta Donalda Trumpa vyvolává mezi Američany rostoucí obavy. V reakci na uvalení vysokých cel a spekulace o jejich dalším navyšování se mnozí začali předzásobovat – zejména potravinami, jejichž ceny mohou výrazně stoupnout. Jiní se zase rozhodli urychleně pořídit nový vůz, dokud je to ještě cenově výhodné. Hrozba recese ve Spojených státech v příštím roce se podle některých odhadů pohybuje až kolem 30 procent, což posiluje nejistotu mezi spotřebiteli i investory.

včera

včera

Donald Trump

Jak vážná bude obchodní válka? Cla vyděsila i spojence USA, trhliny dostává Trumpova administrativa i podpora

Prezident USA Donald Trump se rozhodl bez zaváhání prosadit novou vlnu cel, a to bez ohledu na rostoucí nervozitu trhů či znepokojení zahraničních vlád. Trhy reagovaly jako na horské dráze — po falešné zprávě o devadesátidenním pozastavení cel došlo ke krátkému vzestupu, jen aby následoval další prudký pád. Konečný výsledek? Akcie uzavřely víceméně beze změn, ale volatilita trhů ukazuje, že investoři zůstávají v nejistotě.

včera

7. dubna 2025 21:59

7. dubna 2025 21:02

Výhled počasí do konce dubna. Teploty neporostou věčně, přijde ochlazení

Až do konce dubna a i do úvodních květnových dnů vidí meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Očekává se, že teploty nejprve den ode dne porostou, ale v druhé polovině měsíce se trend otočí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy