Počet diabetiků je alarmující, lidé o své nemoci ani netuší, říká odborník na cukrovku

Počet diabetiků v české populaci stabilně stoupá, odborníci tvrdí, že hlavní příčinou je především změna způsobu života. Trend navýšení počtu diabetiků byl zaregistrován u všech typů cukrovky, prozradil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vedoucí ambulance Kliniky diabetologie IKEM Robert Bém. Česká diabetická asociace tvrdí, že pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní (zhruba 10 tisíc za rok), bude v roce 2035 postižen tímto onemocněním každý desátý občan České republiky bez ohledu na věk. Problém komplikuje i skutečnost, že cukrovka není zatím zcela vyléčitelná.

Problematikou cukrovky se v Česku zabývá Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). IKEM je největší specializované klinické a vědeckovýzkumné pracoviště v České republice. Instituce v nedávné době vyvinula světově unikátní způsob léčby diabetu, který je údajně přelomovou metodou léčby nemocných s cukrovkou. Nyní vedoucí ambulance Kliniky diabetologie IKEM Robert Bém v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz řekl proč počet diabetiků v Česku roste a jaké nové metody může jim nabídnout revoluční způsob léčby cukrovky.  

Co je hlavním faktorem růstu výskytu cukrovky v poslední době? 

Počet pacientů s cukrovkou se celosvětově zvyšuje každým rokem.  V současné době v České republice trpí cukrovkou okolo 850 tisíc lidí, přičemž se odhaduje, že dalších až 200 tisíc o této nemoci neví. Hlavní příčinou nárůstu počtu nemocných je způsob života, který vedeme, především nevhodná strava při nedostatku pohybové aktivity.

Jaké potraviny na to mají největší vliv?

Rizikovými potravinami jsou zejména slazené nápoje a potraviny s vysokým obsahem tuků. Přestože mnoho lidí již přemýšlí nad zdravým životním stylem včetně složení stravy a dostatku pohybu, stále značná část populace spoléhá na to, že se jich to netýká, případně, že se cukrovka snadno vyléčí pomocí tablet.   

 Jaký je vztah mezi obezitou a diabetem 2. typu? Dá se nějak bojovat s dědičnými dispozicemi, které mohou být příčinou diabetu?

Riziko cukrovky 2. typu u obézního člověka je vysoké, ale neznamená to, že každý obézní člověk má cukrovku. Důležité je vědět, že redukcí váhy, například změnou životního stylu, můžeme toto riziko významně snížit. Lidé často svádí svou obezitu a cukrovku na dědičné dispozice, mnohem častěji jsou však příčinou těchto onemocnění špatná strava a nedostatek pohybu, kdy si často přinášíme nevhodné návyky z prostředí, ve kterém jsme vyrůstali nebo nyní žijeme.

Tradičním způsobem léčby cukrovky jsou injekce. Není tento způsob poněkud zastaralý?

Léčba cukrovky pomocí injekcí inzulínu není zastaralá. Dokonce v řadě případů je nezbytná, což znamená, že ji nelze nahradit jinou léčbou, jako například u pacientů s cukrovkou 1. typu nebo u pacientů s diabetem 2. typu, kterým již slinivka inzulín neprodukuje. Hledají se však nové metody aplikace inzulínu jako jsou například inzulínové pumpy a metody sledování hladin cukru v krvi, aby se zlepšila kompenzace cukrovky a tím i kvalita života pacientů. Časnou a moderní léčbou se snažíme zabránit rozvoji pozdních komplikací cukrovky, jako jsou slepota, amputace končetiny a selhání ledvin. Zásadní je edukace pacientů a zajištění jejich spolupráce na léčbě.   

Jaké inovace v rámci IKEM pacientům nabízíte vy a proč jsou unikátní?

V IKEM probíhá řada výzkumných projektů zahrnující široké spektrum celé diabetologie. Jsme jediné centrum v rámci České republiky, které se zabývá transplantací inzulín produkující tkáně, ať už je to transplantace celé slinivky (často v kombinaci s ledvinou) nebo transplantace Langerhansových ostrůvků, tedy té části slinivky, kde se tvoří inzulín. Naše pacienty léčíme modernějšími technologiemi, jako jsou nejnovější inzulínové pumpy, které například komunikují se senzory měřící hladinu cukru v krvi. Pacientům s již rozvinutými komplikacemi diabetu například se syndromem diabetické nohy můžeme nabídnout v rámci výzkumných aktivit léčbu kmenovými buňkami. Současně máme zázemí pro experimentální výzkum na tkáňových a zvířecích modelech. V IKEM tak máme skvělé propojení mezi základním a aplikovaným výzkumem, což ve spojení s kvalitním týmem lidí, kteří zde pracují, snese srovnání s předními výzkumnými pracovišti v zahraničí.

Budou vaše metody nákladnější než například tradiční injekce?

Moderní technologie jsou většinou nákladnější, ale svou efektivitou by nakonec měli vést k finančním úsporám. Takže pokud se nám podaří pomocí nové technologie zlepšit kompenzaci cukrovky, je prokázané, že zabráněním rozvoji pozdních komplikací ušetříme nemalé finanční náklady za drahou léčbu komplikací. Konkrétním příkladem je, že pokud se nám podaří zabránit vysoké amputaci končetiny, jen první rok ušetříme až 400 tisíc korun.  

Plánujete „kolonizovat“ i zahraniční trh či přednášet o nových metodách na světových univerzitách?

Současný výzkum je obecně založen na komunikaci a interakci mezi jednotlivými pracovišti. Spolupracujeme s řadou špičkových zahraničních pracovišť, pravidelně přednášíme na konferencích i institucích doma i v zahraničí. Stejně tak jako my se inspirujeme v zahraničí, tak i my jsme v řadě věcí inspirací pro ostatní. Společným cílem je nalezení co nejefektivnějších způsobů léčby tak, abychom zlepšili prognózu a kvalitu života našich pacientů s cukrovkou.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka Nemocnice IKEM Zdravotnictví lékaři

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 17 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy