Počet diabetiků je alarmující, lidé o své nemoci ani netuší, říká odborník na cukrovku

Počet diabetiků v české populaci stabilně stoupá, odborníci tvrdí, že hlavní příčinou je především změna způsobu života. Trend navýšení počtu diabetiků byl zaregistrován u všech typů cukrovky, prozradil v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vedoucí ambulance Kliniky diabetologie IKEM Robert Bém. Česká diabetická asociace tvrdí, že pokud by počet diabetiků přibýval podobným tempem jako nyní (zhruba 10 tisíc za rok), bude v roce 2035 postižen tímto onemocněním každý desátý občan České republiky bez ohledu na věk. Problém komplikuje i skutečnost, že cukrovka není zatím zcela vyléčitelná.

Problematikou cukrovky se v Česku zabývá Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM). IKEM je největší specializované klinické a vědeckovýzkumné pracoviště v České republice. Instituce v nedávné době vyvinula světově unikátní způsob léčby diabetu, který je údajně přelomovou metodou léčby nemocných s cukrovkou. Nyní vedoucí ambulance Kliniky diabetologie IKEM Robert Bém v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz řekl proč počet diabetiků v Česku roste a jaké nové metody může jim nabídnout revoluční způsob léčby cukrovky.  

Co je hlavním faktorem růstu výskytu cukrovky v poslední době? 

Počet pacientů s cukrovkou se celosvětově zvyšuje každým rokem.  V současné době v České republice trpí cukrovkou okolo 850 tisíc lidí, přičemž se odhaduje, že dalších až 200 tisíc o této nemoci neví. Hlavní příčinou nárůstu počtu nemocných je způsob života, který vedeme, především nevhodná strava při nedostatku pohybové aktivity.

Jaké potraviny na to mají největší vliv?

Rizikovými potravinami jsou zejména slazené nápoje a potraviny s vysokým obsahem tuků. Přestože mnoho lidí již přemýšlí nad zdravým životním stylem včetně složení stravy a dostatku pohybu, stále značná část populace spoléhá na to, že se jich to netýká, případně, že se cukrovka snadno vyléčí pomocí tablet.   

 Jaký je vztah mezi obezitou a diabetem 2. typu? Dá se nějak bojovat s dědičnými dispozicemi, které mohou být příčinou diabetu?

Riziko cukrovky 2. typu u obézního člověka je vysoké, ale neznamená to, že každý obézní člověk má cukrovku. Důležité je vědět, že redukcí váhy, například změnou životního stylu, můžeme toto riziko významně snížit. Lidé často svádí svou obezitu a cukrovku na dědičné dispozice, mnohem častěji jsou však příčinou těchto onemocnění špatná strava a nedostatek pohybu, kdy si často přinášíme nevhodné návyky z prostředí, ve kterém jsme vyrůstali nebo nyní žijeme.

Tradičním způsobem léčby cukrovky jsou injekce. Není tento způsob poněkud zastaralý?

Léčba cukrovky pomocí injekcí inzulínu není zastaralá. Dokonce v řadě případů je nezbytná, což znamená, že ji nelze nahradit jinou léčbou, jako například u pacientů s cukrovkou 1. typu nebo u pacientů s diabetem 2. typu, kterým již slinivka inzulín neprodukuje. Hledají se však nové metody aplikace inzulínu jako jsou například inzulínové pumpy a metody sledování hladin cukru v krvi, aby se zlepšila kompenzace cukrovky a tím i kvalita života pacientů. Časnou a moderní léčbou se snažíme zabránit rozvoji pozdních komplikací cukrovky, jako jsou slepota, amputace končetiny a selhání ledvin. Zásadní je edukace pacientů a zajištění jejich spolupráce na léčbě.   

Jaké inovace v rámci IKEM pacientům nabízíte vy a proč jsou unikátní?

V IKEM probíhá řada výzkumných projektů zahrnující široké spektrum celé diabetologie. Jsme jediné centrum v rámci České republiky, které se zabývá transplantací inzulín produkující tkáně, ať už je to transplantace celé slinivky (často v kombinaci s ledvinou) nebo transplantace Langerhansových ostrůvků, tedy té části slinivky, kde se tvoří inzulín. Naše pacienty léčíme modernějšími technologiemi, jako jsou nejnovější inzulínové pumpy, které například komunikují se senzory měřící hladinu cukru v krvi. Pacientům s již rozvinutými komplikacemi diabetu například se syndromem diabetické nohy můžeme nabídnout v rámci výzkumných aktivit léčbu kmenovými buňkami. Současně máme zázemí pro experimentální výzkum na tkáňových a zvířecích modelech. V IKEM tak máme skvělé propojení mezi základním a aplikovaným výzkumem, což ve spojení s kvalitním týmem lidí, kteří zde pracují, snese srovnání s předními výzkumnými pracovišti v zahraničí.

Budou vaše metody nákladnější než například tradiční injekce?

Moderní technologie jsou většinou nákladnější, ale svou efektivitou by nakonec měli vést k finančním úsporám. Takže pokud se nám podaří pomocí nové technologie zlepšit kompenzaci cukrovky, je prokázané, že zabráněním rozvoji pozdních komplikací ušetříme nemalé finanční náklady za drahou léčbu komplikací. Konkrétním příkladem je, že pokud se nám podaří zabránit vysoké amputaci končetiny, jen první rok ušetříme až 400 tisíc korun.  

Plánujete „kolonizovat“ i zahraniční trh či přednášet o nových metodách na světových univerzitách?

Současný výzkum je obecně založen na komunikaci a interakci mezi jednotlivými pracovišti. Spolupracujeme s řadou špičkových zahraničních pracovišť, pravidelně přednášíme na konferencích i institucích doma i v zahraničí. Stejně tak jako my se inspirujeme v zahraničí, tak i my jsme v řadě věcí inspirací pro ostatní. Společným cílem je nalezení co nejefektivnějších způsobů léčby tak, abychom zlepšili prognózu a kvalitu života našich pacientů s cukrovkou.

Související

Cukrovka, ilustrační fotografie

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na cukrovku

V Česku nebude dva týdny dostupný injekční lék na diabetes druhého typu Ozempic v síle jednoho miligramu. Podle náměstka ministra zdravotnictví Jakuba Dvořáčka ho lze nahradit jinými léky se stejným účinkem, omezí se jeho předepisování na obezitu. Řekl to na dnešní tiskové konferenci. Podle Davida Koláře, ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), jejímž členem je i výrobce léku, firma Novo Nordisk, je výpadek způsoben výrazným zvýšením poptávky.

Více souvisejících

cukrovka Nemocnice IKEM Zdravotnictví lékaři

Aktuálně se děje

před 56 minutami

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 6 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy