Ruská ruleta a byznys! U Jílkové to pořádně schytali plastičtí chirurgové

Praha - V dnešní době je zkrášlování pomocí plastických operací skoro stejně běžné, jako když si jdete koupit rohlík. Je však estetická chirurgie skutečnou zárukou, že budeme atraktivní a přitažliví, anebo přináší zdravotní komplikace, nespokojenost, či snad dokonce rozpad partnerských vztahů? O tom ve čtvrtek večer, v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové diskutovali Robert Paulat, generální ředitel Kliniky estetické medicíny, Jan Měšťák, emeritní přednosta Kliniky plastické chirurgie 1. LF Univerzity Karlovy na Bulovce, David Tomášek, plastický chirurg, Denisa Říha Palečková, socioložka a lektorka partnerských vztahů, Anife Vyskočilová, herečka a Eva Sojková, podnikatelka.

Moderátorka Jílková se zeptala docenta Měšťáka, proč se jemu jako plastickému chirurgovi nelíbí, že k němu chodí pacienti téměř stejně často, jako ke kadeřníkovi. Ten odpověděl, že to většinou nepotřebují, a že si to mnohdy po několika laskavých slovech rozmyslí. Ředitel Paulát oponoval, že se k zákrokům uchylují pouze v případě, kdy to dotyčný pacient potřebuje. On sám například podstoupil v 17 letech operaci nosu. Do diskuze se dostalo také téma mladistvých dívek, které byly kvůli špatnému vzhledu šikanovány, a plastická chirurgie je vrátila do normálního života. Paulát připomněl, že vše samozřejmě závisí na zvážení lékaře.

Měšťák posléze vysvětlil rozdíl mezi plastickou chirurgií, která napravuje vrozené vady, ať už jde o rozštěpy, kdežto estetika se zabývá výhradně úrazy a pooperačními stavy. Následně dostala prostor Jiráčková z publika, která podstoupila plastiku prsou. Jílková se zeptala, zda je dnes například pro sedmnáctiletou problém sehnat lékaře, který by jí pomohl se zvětšením prsou. Paulát řekl, že by on sám měl problém, protože takové pacientky ještě nemají vyvinutá ňadra. Takový člověk ještě nemá zcela vyvinuté orgány. Jiráčková oponovala, že jejím motivem nebyly mindráky, ale její kariéra zpěvačky.

Herečku Vyskočilovou to zarazilo a zeptala se Jiráčkové, zda počítá s veškerými následky, které jí tento zákrok přinesl. Měla na mysli, co jí čeká v následujících letech, až začne stárnout. Dokonalá krása ženy neznamená, že má osmičky. Jiráčková však tvrdila, že se jedná o velmi subjektivní záležitost. Chirurg Tomášek obdivoval, že Jiráčková má navzdory zvětšeným prsou velmi dobré držení těla. Sám pak uvedl, jak si mnohé pacientky špatně zvykají na implantáty, a jaké následky jim pak přináší mateřství. Jiráčková řekla, že ale děti neplánuje.

Paulát řekl, že by pacienta, jako je Jiráčková odmítl. Jílková mu do toho skočila a vysvětlila, že se dnes z plastické chirurgie a estetiky stává byznys. Kam se ztrácí lékařská etika? Vyskočilová odpověděla, že sama byla jednou odmítnutá, když chtěla podstoupit operaci břicha. Podnikatelka Sojková informovala o svém případu, kdy sama původně požádala Měšťáka o úpravu boku, ale pak si půjčila peníze, a chtěla další a další zákroky. Měšťák jí však dodal patřičné sebevědomí a ona si pak po odchodu z kliniky uvědomovala, že nic takového opravdu nepotřebuje. Posléze veškeré peníze, které by jinak utratila za plastickou operaci, rozdala bezdomovcům, rozvedla se a zcela změnila svůj dosavadní život.

Tomášek vysvětlil, že plastika je medicína, a že by rozhodně nikoho neoperoval, když se mu to nezdá. Na jednu stranu radši bude jako profesionál zákrok, než aby pacientka šla k někomu nekvalifikovanému. Rozhodně se ale nejedná o byznys, kdy jako lékař na požádání někomu zvětší, zmenší prsa, vyklene břicho atd. Slovo dostala Gočaltovská z publika, která zdůraznila potřebnost terapie ducha. Jiráčková podle jejího názoru sice dosáhla krásy, ale ničeho dalšího. Lidé by měli umět přijmout svou přirozenost, jak jej takříkajíc Bůh stvořil. 

Socioložka Palečková kritizovala převládající společenské klima a tlak na ženy, které jsou neustále tlačeny k tomu, aby byly hubené, tmavovlasé, blondýny apod. Dívky jsou už odmalička vystaveny tomu, že jim neustále někdo podsouvá, jak mají vypadat, a nemusí se jednat pouze o ponižování ze strany mužů. Jílková však vysvětlila, že se nejedná pouze o ženský fenomén, a že spousta mužů má například zájem o zvětšování penisu. Paulát potvrdil, že se skutečně jedná o velmi častý zákrok. Tomášek řekl, že zvětšit penis nelze. Jediné, co jde je uvolnit poutko, kdy takzvaně vypadne, a dojde k jeho relativnímu prodloužení. 

Jílková přešla k tématu žen, které si nechávají upravovat intimní partie. Palečková řekla, že jako lektorka partnerských vztahů má zkušenosti s lidmi, kteří chtějí mít lepší sexuální prožitky, ale že operace v této oblasti způsobují sníženou citlivost. Z plastické chirurgie se podle jejího názoru stává, čím dál víc komerční záležitost, kdy se zákroky prezentují jako něco, co je snadné, ačkoliv tomu tak není. Většina žen si myslí, že je to celé jenom záležitostí peněz. Když na to mám, mohu si to dopřát. Jedná její klientka má po operaci prsou problémy se sexem.

Ke slovu se dostávalo také publikum. Mezi nimi byl i partner Jiráčkové, který řekl, že estetika a umění jsou přirozené každému inteligentnímu tvorovi, a že by neměly být kriminalizovány. Člověku je přirozený smysl pro krásu. Jílková mu ale vysvětlila, že se tady jedná o zdraví a chirurgické zákroky prováděné pod narkózou. Odpovězeno jí ale bylo, že lidé podstupují rizika, i když pěstují rizikové sporty. To bychom pak museli zakázat všechno, co znamená nějaké nebezpečí. 

Jílková oznámila konec diskuze a téma příštího týdne, jímž už bude politické téma, konkrétně výroky prezidenta Zemana na adresu romské minority a nezaměstnanosti. Zhoršuje se tím etnické napětí ve společnosti? Měli by být nepracující stíháni stejně, jako za komunistů? Účast už potvrdili poslanec Foldyna, političtí zástupci Pirátů a mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Plastické operace zdraví

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy