Angina, chřipka a nachlazeni. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je rozeznáte?

Podzim bývá typicky spojen s řadou onemocnění, která jsou způsobena náhlou změnou počasí. V sychravém počasí na nás mohou útočit viry či bakterie. Jaký je rozdíl mezi bakteriálním a virovým onemocněním? To se dozvíte v následujícím článku.

Chřipka

Nejčastějším podzimním virovým onemocněním je chřipka. Virové onemocnění se na rozdíl od bakteriální infekce nedá léčit antibiotiky. U chřipky je tedy jejich předepsání zbytečné. Chřipka se nejběžněji přenáší kontaktem s nakaženým. Viry chřipky však mohou ve venkovním prostředí přežívat až 14 dnů. Nakazit se tedy můžeme i kontaktem s předměty, kterých se předtím nakažený dotýkal.

V chřipkovém období bychom měli důrazně dbát na hygienu. Především bychom si měli častěji umývat ruce, ideálně před každým jídlem. Proti chřipce je možné se očkovat. Vakcínu je dobré aplikovat v období, kdy ještě nepropukla chřipková epidemie. Obecně je však vakcína proti chřipce relativně málo efektivní.

Nejlepší prevencí je saunování a otužování, samozřejmě dodržování zdravé životosprávy a zvyšování fyzické kondice. Dobré je také doplňování vitamínu C a D.

Typickými příznaky chřipky jsou vysoká teplota, bolest hlavy a kloubů, únava či suchý kašel. Na rozdíl od angíny u chřipky není příliš častá bolest v krku. Chřipka se léčí především klidem na lůžku, podáváním léků na snížení horečky a utlumení bolesti. Také je nutné zvýšit příjem tekutin a podávat dostatečné množství vitamínů.

Angína

Angína je často způsobena bakteriemi stafylokoka a streptokoka. Očkování proti angíně zatím neexistuje. Prevencí tedy zůstává dodržování zdravé životosprávy a posilování fyzičky. Důležitý je také dostatečný přísun vitaminů a důraznější hygiena.

Prvním příznakem bývá většinou bolestivé škrábání v krku. Následně je provázeno velkou bolestí při polykání. Na krčních mandlích jsou většinou patrné bílé čepy a mandle jsou celkově zarudlé. Angina bývá také spojena s bolestí hlavy či uší a horečkou.

Na angínu je nutné nasadit antibiotickou léčbu. Při léčbě antibiotiky je velmi žádoucí dodržovat klid na lůžku a zvýšit příjem vitamínů. Společně s antibiotiky je dobré brát také probiotika, která pomáhají obnovit střevní mikroflóru.

Nachlazení

Nachlazení je infekční onemocnění horních cest dýchacích. Projevuje se kašlem, rýmou, bolestí v krku a horečkou. Příčinou nachlazení jsou viry, tudíž opět ho nelze léčit antibiotiky. Postup léčby je podobný jako v případě chřipky. Nachlazení by u jinak zdravého člověka mělo vymizet zhruba do týdne.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

chřipka Angína nemoci Podzim nachlazení

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy