Angina, chřipka a nachlazeni. Jaký je mezi nimi rozdíl a jak je rozeznáte?

Podzim bývá typicky spojen s řadou onemocnění, která jsou způsobena náhlou změnou počasí. V sychravém počasí na nás mohou útočit viry či bakterie. Jaký je rozdíl mezi bakteriálním a virovým onemocněním? To se dozvíte v následujícím článku.

Chřipka

Nejčastějším podzimním virovým onemocněním je chřipka. Virové onemocnění se na rozdíl od bakteriální infekce nedá léčit antibiotiky. U chřipky je tedy jejich předepsání zbytečné. Chřipka se nejběžněji přenáší kontaktem s nakaženým. Viry chřipky však mohou ve venkovním prostředí přežívat až 14 dnů. Nakazit se tedy můžeme i kontaktem s předměty, kterých se předtím nakažený dotýkal.

V chřipkovém období bychom měli důrazně dbát na hygienu. Především bychom si měli častěji umývat ruce, ideálně před každým jídlem. Proti chřipce je možné se očkovat. Vakcínu je dobré aplikovat v období, kdy ještě nepropukla chřipková epidemie. Obecně je však vakcína proti chřipce relativně málo efektivní.

Nejlepší prevencí je saunování a otužování, samozřejmě dodržování zdravé životosprávy a zvyšování fyzické kondice. Dobré je také doplňování vitamínu C a D.

Typickými příznaky chřipky jsou vysoká teplota, bolest hlavy a kloubů, únava či suchý kašel. Na rozdíl od angíny u chřipky není příliš častá bolest v krku. Chřipka se léčí především klidem na lůžku, podáváním léků na snížení horečky a utlumení bolesti. Také je nutné zvýšit příjem tekutin a podávat dostatečné množství vitamínů.

Angína

Angína je často způsobena bakteriemi stafylokoka a streptokoka. Očkování proti angíně zatím neexistuje. Prevencí tedy zůstává dodržování zdravé životosprávy a posilování fyzičky. Důležitý je také dostatečný přísun vitaminů a důraznější hygiena.

Prvním příznakem bývá většinou bolestivé škrábání v krku. Následně je provázeno velkou bolestí při polykání. Na krčních mandlích jsou většinou patrné bílé čepy a mandle jsou celkově zarudlé. Angina bývá také spojena s bolestí hlavy či uší a horečkou.

Na angínu je nutné nasadit antibiotickou léčbu. Při léčbě antibiotiky je velmi žádoucí dodržovat klid na lůžku a zvýšit příjem vitamínů. Společně s antibiotiky je dobré brát také probiotika, která pomáhají obnovit střevní mikroflóru.

Nachlazení

Nachlazení je infekční onemocnění horních cest dýchacích. Projevuje se kašlem, rýmou, bolestí v krku a horečkou. Příčinou nachlazení jsou viry, tudíž opět ho nelze léčit antibiotiky. Postup léčby je podobný jako v případě chřipky. Nachlazení by u jinak zdravého člověka mělo vymizet zhruba do týdne.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

chřipka Angína nemoci Podzim nachlazení

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 8 minutami

před 18 minutami

před 36 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy