Změna v ordinacích: Péči o některé onkologické pacienty převezmou praktici

Péči o onkologické pacienty, u kterých byla úspěšně ukončená aktivní léčba a jsou bez příznaků, budou od příštího roku moci převzít praktičtí lékaři. Má se tím zlepšit dostupnost péče i pro nově nemocné. O nové organizaci péče dnes informovalo na tiskové konferenci ministerstvo zdravotnictví. S rakovinou nebo po její ukončené léčbě žije v Česku kolem půl milionu lidí. Každý rok je v Česku nově diagnostikovaný nádor u 80.000 lidí, asi 30.000 Čechů ročně nemoci podlehne.

"Dohoda mezi praktickými lékaři a onkology má za cíl posílit kompetence praktických lékařů, aby se specialistům dostalo více prostoru pro léčbu pacientů s onkologických onemocněním, zatímco ty vyléčené neztratí z dohledu jejich praktik v místě bydliště," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V současné době péče o pacienty, kteří jsou takzvaně v remisi, tedy v období bez příznaků, zabírá podle předsedkyně České onkologické společnosti Jany Prausové asi dvě třetiny kapacity onkologických ambulancí. Pacientů, kteří rakovinu přežijí, je díky stále lepší léčbě víc a dožívají se vyššího věku. Dodala, že onkologové se nechtějí pacientů zbavovat, bude záležet na jejich přání.

Pro praktické lékaře byla vytvořená metodika, jak mají stav onkologických pacientů po léčbě kontrolovat. Půjde o pacienty, u kterých byla léčba rakoviny úspěšně ukončená, jejich stav je dobrý a potřebují hlavně pravidelná kontrolní vyšetření, jestli se nemoc nevrací. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky budou pacienty kontrolovat zpravidla jednou či dvakrát ročně podle doporučení onkologa.

"Jestli naše zdravotnictví má v něčem problém, tak je to organizace péče. Pacient často zbytečně cirkuluje systémem. Máme nejvyšší počet návštěv lékaře na člověka ročně, ale bez vlivu na výsledky léčby," dodal Šonka. Podobné sdílení péče se do budoucna plánuje i pro pacienty s cukrovkou.

Praktický lékař bude mít nově od zdravotních pojišťoven navíc k paušální roční platbě za pacienta v kartotéce také hrazeno převzetí onkologického pacienta do péče a jeho pravidelná vyšetření. Při převzetí bude mít 40 minut na prostudování dokumentace od onkologa a vytvoření terapeutického plánu, na každé další vyšetření se počítá s 25 minutami.

Podle Katariny Petrákové z České onkologické společnosti pacienty v remisi ohrožují víc další přidružené nemoci, následky onkologické léčby nebo jiné nádory než návrat předchozí rakoviny. Proto jsou podle ní důležitá právě komplexní vyšetření pacienta. "Pokud lékař objeví nádor, tak opět s písemnou zprávou pacienta odešle ke konzultaci onkologovi," dodala.

Do péče praktika budou moci od ledna přecházet například pacienti po prodělání maligního melanomu, nádoru varlat, prostaty, plic, prsu, žaludku, děložního hrdla či čípku, gastrointestálního stomálního tumoru, nádoru mozku, krku či hlavy nebo konečníku v kompletní remisi.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři rakovina Zdravotnictví pacienti Adam Vojtěch (ANO)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy