Žloutenka typu C? Globální hrozba. Lidé často netuší, že je virus napadl

Většinu pacientů s hepatitidou typu C se podle lékařů podaří vyléčit několikatýdenním podáváním kombinace několika léků. Více než polovina lidí ale o nemoci, která je dlouho bez příznaků, neví. Může ale přejít v cirhózu jater nebo rakovinu. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci České hepatologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

"K přenosu může dojít řadou způsobů. Ohroženou skupinou jsou například lidé, kterým byla před rokem 1992 podána krevní transfuze," uvedl místopředseda odborné společnosti Petr Urbánek, který pracuje v Ústřední vojenské nemocnici. Před rokem 1992 nebyli dárci krve na žloutenku testováni. Často je nemoc spojována hlavně s injekčním užíváním drog či vězeními, proto si podle Urbánka mnozí riziko vůbec nepřipustí nebo se naopak bojí stigmatizace.

Na rozdíl od ostatních typů žloutenky, proti hepatitidě C, při níž nemocný navíc nezežloutne, neexistuje očkování. Způsobuje ji virus, který se množí v jaterních buňkách a vyvolává zánět jater. Bez příznaků může nemocný být i 20 až 30 let. Pokud se neléčí, může dojít ke zjizvení jater a později k cirhóze nebo rakovině. Pokročilé stadium je jedním z nejčastějších důvodů transplantace jater.

"Dříve se hepatitida C léčila pomocí léků, které měly úspěšnost okolo 50 procent. U nových, přímo působících antivirotik lze během osmi až 12 týdnů dosáhnout úspěšnosti až 95 procent," doplnil Jan Šperl z Kliniky hepatogastroenterologie IKEM. Pokud se u pacienta nerozvinula cirhóza, může být po léčbě zcela bez následků.

Podle Světové zdravotnické organizace WHO je žloutenka typu C jednou z největších globálních hrozeb. Odhaduje se, že s ní žije 70 až 80 milionů lidí. Cílem je do roku 2020 snížit počet nově nakažených o 30 procent a počet léčených zvýšit na tři miliony. Za dalších deset let pak nově nakažené o 90 procent, léčených by mělo být 80 procent.

V Česku žije podle odhadů s nemocí asi 50.000 až 80.000 lidí, z nichž asi polovina o přítomnosti viru ve svém organismu neví. Ročně je nově diagnostikováno asi 1000 lidí, ostatní mohou infekci dál šířit. Lékaři proto doporučují těm, kteří mohli do roku 1992 dostat transplantaci nebo postoupili závažnější operaci, aby se nechali testovat. Vyšetření může udělat i praktický lékař. Běžné jaterní testy ale nemoc asi ve 40 procentech případů neodhalí.

Související

Ilustrační foto

V Česku rapidně přibylo nemocných se žloutenkou

V loňském roce se v Česku zdvojnásobil počet případů hepatitidy typu C a E, přičemž žloutenkou typu C se nakazilo nejvíce lidí v historii. Informoval o tom Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze ve své tiskové zprávě.

Více souvisejících

žloutenka nemoci zdraví Česká republika WHO (Světová zdravotnická organizace) rakovina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy