Sdílený lékový záznam? Platit má od poloviny roku 2019, lékařům hrozí obří pokuty

Zákon zavádějící sdílený lékový záznam by mohl platit od poloviny roku 2019. Po roce povinnosti evidovat všechny vydané recepty na léky elektronicky budou lékařům hrozit až dvoumilionové pokuty. Ministerstvo zdravotnictví je chtělo snížit na nejvýše 300.000 korun, sněmovna ale novelu zákona o léčivech zatím neschválila. V současné době lékaři podle odhadů Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) předepisují stále papírově pět až 15 procent receptů. Měsíčně se eviduje mezi čtyřmi až šesti miliony e-receptů.

"Od 1. ledna 2019 nenastane žádná represe. Nikdo se nemusí obávat, že by za nepředepsání jednoho e-receptu dostal maximální sankci. Ty nastanou jen v případě systematického ignorování zákonné povinnosti," sdělila ČTK mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová. SÚKL bude nejprve řešit problémy domluvou či konzultací.

Platit bude dále i výjimka pro případy nefungující elektřiny, softwaru nebo internetu, pro lékaře záchranné služby či návštěvní služby nebo předepisujícím členům rodiny. V současné době je možné recept předat vytištěný na papíru, formou e-mailu či SMS. Počty receptů předaných SMS každý měsíc rostou, v listopadu to bylo kolem 470.000. Mailem jich lékaři pošlou asi 50.000 měsíčně.

Podle mluvčí SÚKL Barbory Peterové už alespoň jeden recept předepsalo k 10. prosinci asi 40.900 lékařů ze 49.253 těch, kteří si přístup do systému vyřídili. Stomatologů je celkem asi 8000, lékařů asi 43.500. Lékaři proti e-receptům protestovali, měly být podle nich nepovinné. Báli se odchodu některých, zejména starších lékařů kvůli narůstající byrokracii. Obavy se podle ministerstva nepotvrdily.

"V příštím roce je tou největší změnou dlouho očekávaný lékový záznam pacienta. Aktuálně je k dispozici samotnému pacientovi. Každý může využít webovou nebo mobilní aplikaci, v níž má přehled o všech e-receptech," řekla ČTK ředitelka SÚKL Irena Storová. Přihlašovací údaje do nich získá například na CzechPointu nebo může použít elektronický občanský průkaz a čtečku.

Zatím ale není jasné, kdy a jak bude přesně fungovat sdílení lékového záznamu s lékaři a lékárníky. Ministerstvo ho plánovalo od roku 2019, sněmovna ale zatím příslušnou novelu neschválila. Spor je zejména o to, jestli bude pacient do systému zapojený automaticky. Ministerstvo navrhuje, aby pacient mohl později projevit nesouhlas se sdílením se všemi nebo některými lékaři.

Poslanci při projednávání novely kritizovali, že do ní ministerstvo přidalo i další prvky, které s elektronickými recepty nesouvisí, jako je nový systém dodávání léků do lékáren nebo hlášení cen léků. Zdravotnický výbor sněmovny doporučil dříve projednat druhou novelu stejného zákona týkající se padělaných léků.

Elektronické recepty jsou prvním prvkem elektronizace zdravotnictví. S jejich zavedením počítal už zákon z roku 2007, byly ale několikrát odloženy. Problémy provázely vytvoření centrálního úložiště SÚKL, ústav se soudí s firmou, která ho vytvořila. Za čtyři roky jí podle médií zaplatil přes 100 milionů korun, což kritizoval i Nejvyšší kontrolní úřad. Vytvoření nového systému stálo 14 milionů korun a provoz 100.000 korun měsíčně.

Související

Vědci, ilustrační foto

Čína opět vyrazila světu dech. Neznámá společnost vyrobila lék, který porazil nejprodávanější přípravek na světě

Čínská biotechnologická společnost Akeso způsobila vlnu překvapení v globálním farmaceutickém průmyslu poté, co její nový lék na rakovinu plic ivonescimab překonal v klinických testech v Číně dosavadního lídra trhu, americký Keytruda od společnosti Merck. Tento průlom potvrzuje, že čínský biotechnologický sektor začíná být vážným konkurentem zavedeným západním farmaceutickým gigantům.
Ilustrační foto

Průlom v léčbě astmatu. Vědci mají poprvé po 50 letech nový lék

Vědci oznámili průlom v léčbě astmatických záchvatů. Objevili první novou terapii za posledních 50 let. Injekce zaměřená na tlumení části imunitního systému, která při záchvatech astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) přechází do zvýšené aktivity, slibuje zásadní změny v péči o pacienty, uvedl server BBC.

Více souvisejících

léky Zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) lékaři zákony e-recepty súkl ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Elon Musk

Elon Musk udělal nečekaný obchod se sítí X. Prodal ji sám sobě

Elon Musk, miliardář se značným vlivem na současnou administrativu amerického prezidenta Donalda Trumpa, oznámil nečekaný krok. Sociální síť X (dříve Twitter) prodal za 33 miliard dolarů společnosti xAI, kterou také vlastní. Jde o firmu věnující se oblasti umělé inteligence. 

včera

Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností.

RECENZE: Český dokument Ta druhá zasáhne empatií a křehkou (ne)obyčejností

Do široké distribuce se po bohaté festivalové štaci dostává celovečerní debut dokumentaristiky Marie-Magdaleny Kochové. Ta druhá zaostřuje na osmnáctiletou protagonistku, která je takzvaným „skleněným dítětem“. Film však ústřední problematiku přesahuje a nabízí mnohem víc. Jde o jeden z emočně nejsilnějších zážitků roku.

včera

včera

včera

včera

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

včera

Aktualizováno včera

včera

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy