Česko se epidemii chřipky nevyhne, ale vy můžete. Na co si dát v těchto dnech pozor?

Ani letos se České republice nevyhne epidemie chřipky, v některých oblastech už naplno propukla. Každý z nás se jí však stále může vyhnout, ač žádný způsob není stoprocentně spolehlivý. Jak se chovat, řekli serveru EuroZprávy zástupci ministerstva zdravotnictví.

Právě touto roční dobou většinou zasahuje Českou republiku chřipková epidemie, což potvrdila serveru EuroZprávy.cz tisková mluvčí Ministerstva zdravotnictví Gabriela Štepányová. „Chřipkové epidemie postihují Českou republiku v chladných měsících roku, nejčastěji mezi prosincem a březnem,“ uvedla.

Po celé republice došlo za poslední týden k nárůstu počtu případů o celých 25 %. Většina krajských hygienických stanic tak hlásí, že se nachází na pokraji epidemie, přičemž se očekává, že počet nemocných bude i nadále stoupat. Na epidemii, která se vyhlašuje při 1500 nemocných na 100 tisíc obyvatel, tedy s velkou pravděpodobností dojde.

V současnosti chybí k dosažení mety 1500 nemocných na 100 tisíc obyvatel už jen 53 lidí. Jsou však oblasti, kde je situace daleko horší už teď. V Jihomoravském kraji evidují přes 1750 nemocných, na Opavsku dokonce 2591 pacientů na 100 tisíc obyvatel. Nákaze zatím v probíhající chřipkové sezóně podlehlo jen několik lidí.

Je několik způsobů, jak se vyhnout nakažení, ač žádný není stoprocentně spolehlivý. Protože chřipka je přenosná vzdušnou cestou, lidé by měli dodržovat základní hygienické standardy jako je dodržování hygieny a mytí rukou. „Je možné se nakazit i z kontaminovaných předmětů, například podáním ruky, přes držadla v MHD či hračky,“ popisuje Štěpányová možné příčiny nákazy.

V České republice je rovněž problémem nízká proočkovanost. „Očkování je nejúčinnější ochranou proti chřipce, proto je doporučováno zejména u osob s oslabenou imunitou, chronickým onemocněním, s onemocněním srdce, starších lidí a těhotných žen,“ konstatuje Štěpányová pro EuroZprávy.cz.

Očkování je však nejvhodnější podstoupit již před začátkem chřipkové sezóny, nikoliv teď. „Dospělí a děti nad 6 let jsou chráněni asi za 14 dní od podání vakcíny. Děti do 6 let, pokud jsou očkovány proti chřipce poprvé, je nutno po 4 týdnech přeočkovat druhou dávkou,“ říká Štěpányová a dodává: „Imunita po očkování pak přetrvává 6 až 12 měsíců.“

Zatímco každoroční očkování patří k nejúčinnějším opatřením proti chřipce, antibiotika vám z ní rozhodně nepomůžou. Jsou totiž účinná pouze proti bakteriálním infekcím, nikoliv proti virovým onemocněním, jakým je právě chřipka. Pokud nedojde ke komplikacím, je její nejlepší léčbou klid na lůžku v teple domova.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 
Ilustrační fotografie.

V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů

Nemocnost akutními respiračními infekcemi v Česku se v uplynulém týdnu téměř nezměnila a činí 1323 nemocných na sto tisíc obyvatel. Aktuálně se počty zvyšují u předškolních dětí, školáků a seniorů, naopak mírně klesají u adolescentů, mladých dospělých a dospělých v produktivním věku. Nejvyšší počty nemocných eviduje Jihomoravský kraj. Mezi regiony však nejsou významné rozdíly.

Více souvisejících

chřipka lékaři nemoci Lidé ministerstvo zdravotnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy