Jednodušší proplácení nových léčiv? Novela brzy poputuje do připomínkového řízení

Novela zákona, která má usnadnit proplácení nových léčiv z veřejného zdravotního pojištění, bude předložena do připomínkového řízení do konce února. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) to dnes řekl v pořadu Partie na TV Prima. Změny proplácení této péče by mohly platit od roku 2020. Sedm českých zdravotních pojišťoven ročně dostává přes 20.000 žádostí o výjimečnou úhradu jinak nehrazené péče na paragraf 16, z toho kolem 90 procent vyřídí kladně. V roce 2016 náklady překročily 1,5 miliardy korun.

Ceny a úhrady léků stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Bez jeho rozhodnutí nemohou lékaři pacientům nové léky předepisovat. Správní řízení má trvat do 165 dní, doba je ale někdy až třikrát překračována. Pacienti tak často kontaktují SÚKL, proč ještě lék není dostupný, když už je u Evropské lékové agentury registrován.

Paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění hovoří o výjimce, kdy je možné uhradit péči jindy nebo zatím nehrazenou z veřejného zdravotního pojištění, pokud je pro konkrétního pacienta jediná možná. Většinou jde o preparáty, které stojí statisíce i miliony korun ročně.

"Chceme nastavit trochu jiná pravidla, aby inovativní léky vstupovaly snáze do systému. Chceme se více opírat o stanoviska odborné společnosti, která garantuje, že daný lék je účinný," řekl ministr s tím, že u jednotlivých léků podobnou cestou jdou i zdravotní pojišťovny. Například největší Všeobecná zdravotní pojišťovna koncem ledna informovala o dohodě ohledně proplácení moderního léku pro část pacientek s rakovinou prsu.

Dosud proplacení léčby schvaloval revizní lékař zdravotní pojišťovny, který ale nutně nemusel být odborníkem na dané onemocnění. Někdy tak zamítnuté případy končily až u soudu. Vážně nemocní pacienti tak museli čekat na rozhodnutí i měsíce.

Podle ministra počítá novela s tím, že se léky dostanou dříve k více pacientům, ale také že část finančního rizika ponesou i farmaceutické firmy. "Musí se zavázat, že pokud léčba nebude úspěšná, tak ze svých nákladů uhradí doléčební pacienta," dodal ministr.

Zhruba třetina žádostí se týká léčení vzácných nemocí. Problémem vstupu nových léků na trh je prokázání jejich účinnosti, protože pacientů je velmi málo. Za vzácné onemocnění se označuje takové, kterým trpí méně než pět lidí z 10.000. Existuje přes 8000 takových nemocí. Také u těch novela počítá s jejich častějším hrazením z veřejného zdravotního pojištění.

Ministerstvo původně avizovalo, že novelu předloží už do konce minulého roku. Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministerstva Romana Prymuly by zvýšení výdajů po změně pravidel nebylo "až tak dramatické". Zdravotní pojišťovny by mohly podle něj pro peníze sáhnout do svých rezerv, finance z pojištění by se také mohly jinak přerozdělit. Jiné léky by se ale kvůli proplácení drahých preparátům více pacientům ze seznamu hrazených přípravků vyškrtnout neměly, ujistil Prymula.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky zdravotní pojištění Adam Vojtěch (ANO) Zdravotnictví ministerstvo zdravotnictví súkl

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy