Nechtěné lékové interakce mohou zabíjet, nadějí je záznam

S vyšší spotřebou léků narůstá počet nechtěných lékových interakcí, kdy se neplánovaně účinek léků zvýší, sníží nebo změní. V těch nejzávažnějších případech mohou dopady být až fatální. Na dnešní tiskové konferenci to uvedli zástupci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Podle asociace mohou lékové interakce v ČR zabít více než 200 lidí ročně a způsobit škody za 850 milionů korun.

Naději v tomto ohledu podle lékařů představuje elektronický recept doplněný o lékový záznam pacienta, jehož budoucí podoba je nyní předmětem jednání sněmovního zdravotního výboru. "Už abychom lékový záznam měli. Lékař stále nemá šanci dovědět se o léku předepsaném jiným lékařem, pokud mu o něm pacient sám neřekne. Nežádoucí interakce pak nemůže pohlídat," řekl lékař Jiří Slíva z Ústavu farmakologie 3. LF UK.

Od začátku roku 2018 mají lékaři povinnost předepisovat všechny léky pacientům elektronicky. Dosud však chybí lékový záznam pacienta, jehož budoucí podoba se nyní projednává ve Sněmovně. Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby do záznamu mohli nahlížet zdravotníci s prokazatelným vztahem k danému pacientovi. Podle resortu by každý pacient zároveň měl mít možnost v případě pochybností o bezpečnosti svých dat vyjádřit nesouhlas s nahlížením do svého záznamu.

Nechtěné lékové interakce mohou zabíjet, nadějí je dle AIFP záznam. https://t.co/708sduEdNC

— ozdravotnictví.cz (@ozdravotnictvi) 22. března 2019

Riziko lékové interakce podle Slívy vzrůstá nejen s vyšším počtem užívaných léků, ale také s věkem a s některými onemocněními. Jako příklad lékař zmínil sníženou činnost jater, ledvin či onemocnění zažívacího traktu. Ke zvýšení rizika nežádoucích účinků některých léčiv může přispět také například alkohol či kouření. Symptomy lékové interakce se podle Slívy objeví u 11 procent léčených osob, zároveň má podle něj nevhodná kombinace léků za důsledek dvě až tři procenta hospitalizací. Velké části nežádoucích účinků plynoucích z lékové interakce by nicméně podle lékaře šlo zabránit.

Příkladů, kdy se mohou dostavit nežádoucí interakce léčiv, Slíva uvedl několik. Například některé látky podávané ke snížení cholesterolu nesmí být užívány společně s některými antibiotiky, jelikož by to u pacienta mohlo vést k poškození svaloviny.

Dále warfarin, což látka užívaná k ředění krve, může v kombinaci s nesteroidními antiflogistiky (NSA) vést ke zvýšenému riziku krvácení. NSA, které jsou užívány proti bolesti, horečce či zánětům, mohou také snížit účinnost léků na vysoký krevní tlak, zatímco antihistaminika v kombinaci s alkoholem vedou k sedaci.

O možných nežádoucích účincích spojených s interakcí léků se lidé také mohou informovat v on-line poradně Znám své léky, kde na dotazy odpovídají odborníci. Poradna funguje pět let a za tu dobu přijala téměř 50.000 dotazů. Loni se u 41 procent dotazů objevila alespoň jedna interakce, což je narůst proti rokům 2017 (37 procent) i 2016 (33 procent). Zároveň poradna loni evidovala nejzávažnější interakce u 65 dotazů a u jednoho tazatele dokonce 18 potenciálních interakcí najednou.

Lidé by měli dbát na doporučení svých lékařů a číst příbalové letáky k léčivům, které užívají, uvedl Slíva. Zdravotníci zároveň upozorňují na lékové interakce s ovocem či kořením; jedná se například o přípravky z třezalky, grepu (včetně džusu), pomela či kurkumy. Následky kombinování těchto potravin s některými léčivy přitom v některých případech mohou být vážné. Poněkud kuriózním příkladem, který v této souvislosti Slíva uvedl je, že pití třezalkového čaje může snížit účinnost antikoncepce.

Lékové interakce nicméně nejsou vždy nežádoucí. Některé kombinace léčiv dokonce lékaři čím dál častěji předepisují, například k léčbě vysokého krevního tlaku. Záměrně užívané kombinace jsou však ověřené, upozorňují.

Související

Vědci, ilustrační foto

Čína opět vyrazila světu dech. Neznámá společnost vyrobila lék, který porazil nejprodávanější přípravek na světě

Čínská biotechnologická společnost Akeso způsobila vlnu překvapení v globálním farmaceutickém průmyslu poté, co její nový lék na rakovinu plic ivonescimab překonal v klinických testech v Číně dosavadního lídra trhu, americký Keytruda od společnosti Merck. Tento průlom potvrzuje, že čínský biotechnologický sektor začíná být vážným konkurentem zavedeným západním farmaceutickým gigantům.
Ilustrační foto

Průlom v léčbě astmatu. Vědci mají poprvé po 50 letech nový lék

Vědci oznámili průlom v léčbě astmatických záchvatů. Objevili první novou terapii za posledních 50 let. Injekce zaměřená na tlumení části imunitního systému, která při záchvatech astmatu a chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) přechází do zvýšené aktivity, slibuje zásadní změny v péči o pacienty, uvedl server BBC.

Více souvisejících

léky Zdravotnictví Lékárny

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Hasiči zasahují u požáru skládky u Rynholce na Rakovnicku. Prohlédněte si galerii

Požár skládky u Rynholce je lokalizován. Zachytila ho i meteodružice

Od pondělního večera zaměstnává hasiče požár skládky plastů u středočeského Rynholce na Rakovnicku. Přes 10 zasahujících hasičů již muselo být ošetřeno. V úterý ráno se změnil postup hasebních prací. Odpoledne pak byla oznámena lokalizace požáru. 

včera

včera

včera

včera

včera

Reagan při projevu u Berlínské zdi v roce 1987

Hollywoodský herec, který změnil k nepoznání nejen Ameriku. Kdo skutečně byl Ronald Reagan?

Když se 20. ledna 1981 postavil Ronald Reagan na schody Kapitolu, aby složil přísahu jako 40. prezident Spojených států, Amerika nebyla v ideální kondici. Ekonomická stagnace, vysoká inflace, ztracené sebevědomí a ponížení z nesmírně nákladné, a nakonec neúspěšné války ve Vietnamu i blamáže při snaze osvobodit rukojmí na americké ambasádě v íránském Teheránu roku 1979, která stála život osm amerických vojáků. Amerika vypadala jako unavená velmoc, jejíž nejlepší dny jsou pryč.

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie

Německo v problémech: Potřebuje armádu, ale dochází mu čas. Přišlo s řešením, které nemusí nic vyřešit

Německo čelí vážnému problému: potřebuje silnější armádu, ale neví, kdo v ní bude sloužit. V situaci, kdy počet vojáků stagnuje a hrozba z Ruska roste, se nová vládní koalice křesťanských demokratů Friedricha Merze a sociálních demokratů (SPD) rozhodla pro model dobrovolné služby. Otázkou však zůstává, zda na její realizaci zbývá dostatek času.

včera

Samsung

Souboj gigantů: Může Samsung díky Trumpovým clům dostat Apple na lopatky?

V době, kdy obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou eskaluje a cla na čínský dovoz dosahují až 145 %, nabývá na významu klíčový rozdíl mezi výrobou iPhonů a telefonů Samsung Galaxy. Zatímco iPhony jsou z většiny stále vyráběny v Číně, Samsung své smartphony montuje hlavně ve Vietnamu, Indii a Jižní Koreji.

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Trump přiletí na pohřeb papeže. Putin se ve Vatikánu z dobrého důvodu neukáže

Ve středu v 9 hodin ráno místního času začne slavnostní přesun rakve zesnulého papeže Františka z jeho rezidence v Casa Santa Marta do baziliky sv. Petra, oznámil dnes Vatikán. Průvod zahájí krátká modlitba, poté bude rakev nesena přes náměstí Santa Marta a Piazza dei Protomartiri Romani až na náměstí sv. Petra, kde vstoupí hlavními dveřmi do baziliky.

včera

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

Síla kontrastů: Nečekané a překvapivě trendy kombinace outfitů

I zdánlivé protiklady se mohou přitahovat a tvořit spolu dokonalou harmonii. A to platí také ve světě módy. Postupem času se rozdíly mezi styly začaly stírat a naopak se vzájemně doplňovat a prolínat. Takže i ke kostýmku můžete vzít třeba sportovně laděné boty, které k němu na první pohled nemusí sedět, ale jakmile se spojí do celku, překvapí originálním a trendy lookem!

včera

včera

včera

Tělo papeže Františka bylo uloženo do rakve

Mimořádná zpráva Kdy bude veřejné rozloučení a kde papež František spočine? Vatikán zveřejnil detaily pohřbu

Vatikán dnes uvedl, že rakev s ostatky papeže Františka bude vystavena veřejnosti v bazilice sv. Petra ve středu ráno. Samotný pohřeb se pak uskuteční v sobotu v 10 hodin místního času. Podle nově zveřejněného prohlášení bude pohřební liturgii na náměstí svatého Petra vést kardinál Giovanni Battista Re, děkan Kolegia kardinálů. Po skončení obřadu bude rakev převezena do baziliky Santa Maria Maggiore, kde bude papež pohřben. 

včera

Cyril Höschl

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Českou lékařskou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 75 let zemřel o Velikonočním pondělí uznávaný psychiatr Cyril Höschl, který stál u vzniku Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) ve středočeských Klecanech. 

včera

včera

Ani druhý skandál kolem Signalu Hegsethovi nezlomí vaz. Proč je jeho pozice v Trumpově vládě neotřesitelná?

Ministr obrany Pete Hegseth se ocitl pod tlakem kvůli dalšímu skandálu, tentokrát ohledně sdílení citlivých vojenských plánů v soukromé skupinové konverzaci. Navzdory závažnosti obvinění se ale zatím zdá, že jeho pozice zůstává pevná. Klíčem k jeho přežití v Trumpově administrativě není odbornost či disciplinovanost, ale věrnost prezidentovi a jeho politickému stylu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy