Spalničky v Česku: Zákaz vstupu nenaočkovaných do školy mohou udělit i čeští hygienici

Na okraji New Yorku vypukla spalničková epidemie takových rozměrů, že byl vyhlášen stav nouze, jehož součástí je zákaz vstupu vybraných osob na některá místa, např. neočkovaných dětí do škol. Jak zjistil server EuroZprávy.cz, podobný zákaz mohou udělit i čeští hygienici.

Server EuroZprávy.cz v tomto týdnu informoval o situaci na severním newyorském předměstí Rockland, kde byl vyhlášen stav nouze kvůli spalničkové epidemii. Smrtelná infekční nemoc se tam šíří rychlostí nevídanou několik desítek let. Stačilo, aby si jeden z místních infekci přivezl ze zahraničí. Lékaři už zde potvrdili nemoc u 153 pacientů.

Na 6000 neočkovaných dětí nemůže od úterka chodit do škol, obchodních center, restaurací, kostelů či synagog. Zákaz, který se nevztahuje například na dětská hřiště či další otevřené prostory, potrvá 30 dní. „Nebudeme nečinně přihlížet, když jsou u nás děti v ohrožení,“ řekl k vyhlášení mimořádných opatření zástupce rocklandského úřadu Ed Day.

V souvislosti s klesajícím procentem očkovaných dětí registrují zvýšený počet onemocnění spalničkami i další země včetně Česka. Třeba pražská hygienická stanice evidovala k 22. březnu 229 potvrzených případů spalniček. Hrozí, že by české ministerstvo zdravotnictví mohlo rovněž vyhlásit stav nouze?

„Za současné situace, s ohledem na trend výskytu spalniček v ČR a zákonem danou povinnost očkování mj. i proti spalničkám, je zcela adekvátní obvyklý postup, kdy protiepidemická opatření stanovuje místně příslušná krajská hygienická stanice,“ uvedla pro EuroZprávy.cz tisková mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

Jak tedy čeští hygienici postupují? „Protiepidemická opatření v ohnisku nákazy spalničkami jsou organizována v souladu s platnou legislativou ČR. Jejich základem je vymezení osob, které jsou součástí ohniska nákazy a stanovení protiepidemických opatření v závislosti na výsledku epidemiologického šetření,“ popisuje mluvčí.

„Součástí uvedených opatření může být, v závislosti na konkrétním případu, i restrikce pobytu vytipovaných kontaktů s nemocným spalničkami ve veřejných prostorách včetně vzdělávacích institucí,“ dodává Štěpanyová.

Související

Více souvisejících

Spalničky ministerstvo zdravotnictví zdraví hygienici

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy