Výrobci klidní situaci: Vakcíny proti spalničkám je pro děti dost. Dospělým stačit nemusí

Vakcíny pro povinné očkování dětí proti spalničkám je zatím podle výrobců dostatek. Bylo třeba zvýšit dodávky kvůli nařízenému očkování zdravotníků, krátkodobě tak kvůli zvýšené poptávce nemusí být pro očkování dospělých všude dostupná. ČTK o tom informovaly firmy GlaxoSmithKline (GSK) a MSD, které vyrábějí trojvakcínu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. V Česku onemocnělo spalničkami od začátku roku už přes 400 lidí, podle odhadů jich letos může být až kolem tisícovky.

Do lékáren a lékařům v Česku bylo dodáno v poslední době každý měsíc v průměru kolem 13.000 balení vakcín. "Dlouhodobě zabezpečujeme dostatek vakcíny Priorix pro potřeby pokrytí plošného povinného očkování dětí. Zároveň v důsledku vysoké globální i lokální poptávky, která převyšuje dostupné zásoby, je pravděpodobné, že Česká republika bude čelit krátkodobé nedostupnosti této vakcíny," uvedla za GSK Mirijam Kejzlarová.

Ministerstvo zdravotnictví navíc nařídilo povinné očkování zdravotníků vybraných oddělení svých nemocnic. "Vzhledem k tomu, že tento krok nebyl dlouhodobě plánován, podnikáme aktuálně veškeré kroky na lokální i mezinárodní úrovni, abychom zabezpečili dostatek očkovací látky pro naplnění tohoto opatření," dodala Kejzlarová. Povinné očkování chystá pro své příslušníky i policie. U části očkovaných dospělých totiž může vakcína časem přestat být účinná.

Aby vakcín nebyl v Česku nedostatek, bylo v polovině března dovezeno 30.000 balení vakcíny M-M-Rvaxpro výrobce MSD. "Oslovilo nás ministerstvo zdravotnictví a naše společnost okamžitě, ještě v den ohlášeného výpadku původních vakcín, zareagovala poskytnutím dalšího množství vakcín," uvedl generální ředitel společnosti MSD Stefano Santangelo.

Výroba podle něj ale trvá déle než u běžných léků. "Situaci komplikuje fakt, že s epidemií spalniček se potýkají i další evropské země a poptávka po vakcíně tak prudce roste," dodal. Obě firmy proto Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásily omezení dodávek do letošního června.

S epidemií v současnosti bojuje například Francie, Německo, Itálie, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko a Ukrajina, kde jsou nemocných od začátku roku už desítky tisíc. První vakcína proti spalničkám byla vyrobena v roce 1963, v Česku se očkuje od roku 1969. Výrobci dodali za tu dobu už více než 700 milionů dávek.

V současné době jsou děti v Česku povinně očkovány ve 13. měsíci a znovu mezi pátým a šestým rokem. Takzvaná kolektivní imunita, kdy se nemoc nešíří v populaci, vzniká v případě spalniček při proočkování 95 procent populace dvěma dávkami vakcíny. Česko ji naposledy splnilo v roce 2014. Někteří lidé očkování odmítají a část rodičů ho odkládá do vyššího věku dítěte, což je podle odborníků jedna z příčin šíření nemoci. Další je dovoz nemoci ze zahraničí a ztráta imunity u dospělých očkovaných v dětství.

Související

Více souvisejících

Spalničky očkování

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 4 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy