Seznam veškerých léků, které jsou na recept, se uschovává do Centrální elektronické evidence receptů. Měli by do ní mít možnost nahlížet lékaři, lékárníci a záchranáři, a to v zájmu ochrany zdraví pacienta před nebezpečnou kombinací medikamentů, anebo se jedná o zneužitelné porušení lékařského tajemství? O tom ve čtvrtek večer v pořadu Máte slovo Michaely Jílkové diskutovali Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví (ANO), Ivan Bartoš, předseda Pirátů, Štěpán Svačina, předseda České lékařské společnosti J. E. Purkyně, Milan Kubek, prezident České lékařské komory, Marie Ředinová, pacientská organizace ILCO a Jiří X. Doležal, publicista a aktivista.
Moderátorka Jílková se zeptala předsedy Bartoše, čeho se nejvíc obává v souvislosti s Centrální elektronickou evidencí receptů. Odpovězeno jí bylo, že Piráti sice souhlasí s digitalizací ve všech odvětvích, včetně zdravotnictví, ale že se jim nezdá v pořádku, aby se pacient nemohl rozhodnout, zda bude součástí tohoto systému. Některými nemocemi, zejména psychiatrického rázu, se přeci jenom většina z nás "chlubit" nechce. Podle Bartoše hrozí zneužití. Jako příklad uvedl, že si někdo půjde koupit do nějaké lokální lékárny mastičku, a lékárnice se okamžitě dozví, že se dotyčný léčí s nějakou duševní poruchou, a ihned to všem řekne.
Ministr Vojtěch ale oponoval, že být v systému není povinné, a že pacient bude moct z něj kdykoliv na vlastní žádost, písemnou i elektronickou, vystoupit. Kromě toho mu bude umožněno si vyselektovat osoby, které budou mít možnost nahlížet do evidence. Někteří například chtějí sdílet svůj zdravotní stav pouze se svým praktickým lékařem. Bartoš si ale postěžoval, že stát, potažmo vláda, neumí občanům vysvětlit přínosy toho, co jim nabízí, a že se k nim staví šikanózně. On sám by byl nejradši, kdyby se občan už na začátku mohl rozhodnout, zda se vůbec nějakého systému chce zúčastnit. Poukázáno bylo i na další citlivé údaje jako například rodné číslo, které všude koluje - například v DIČ.
Vojtěch se k případnému zneužití vyjádřil tak, že do lékového záznamu bude mít přístup pouze ošetřující lékař, případně lékárník, a že za případné neoprávněné nakládání s takovými daty hrozí až 8 let vězení a peněžitý trest až 20 milionů korun. "Jediný, kdo to může zneužít, je ošetřující lékař, nebo lékárník. A ještě bych chtěl říct jednu věc. I dnes máte zdravotnickou dokumentaci, do které se dívá váš ošetřující lékař, a také k tomu nedáváte explicitní souhlas. Je to nějaká důvěra vůči těm lékařům, že ta data nezneužijí," dopověděl Vojtěch.
Hackeři prolomili Pentagon! Poradí si i s Centrální evidencí léků
Prezident Kubek si postěžoval na e-recepty, které podle něj narušují naše soukromí. Je až děsivé, jak moc se ho vzdáváme. Vidíme to i při nákupu na internetu, kdy nás neustále někdo zahlcuje nějakými reklamami. Co se týče nebezpečí, které ve sdíleném lékovém systému vidí, tak je to soustředění velkého množství dat na jednom místě. To je pro hackery jako stvořené. Pokud jde o zabezpečení, tak k tomu je Kubek skeptický, když se podařilo prolomit i systém Pentagonu. Rovněž také Kubek řekl, že by měla být posílená důvěra mezi lékařem a pacientem, a že vystoupení ze systému, o kterém mluvil Vojtěch, je velmi složitý a pro mnoho pacientů neuskutečnitelný proces.
Předseda Svačina by chtěl, aby všichni pacienti byli automaticky ve sdíleném lékovém systému, protože je to bezpečné z hlediska předepisování léků. Z hlediska farmakoterapie je to velmi přínosné. Nejsou výjimečné případy, kdy pacienti berou více léků od více lékařů v nadměrném množství. "Špatné řešení není řešení," ozval se Lacina z publika, podle něhož by bylo nejlepší, kdyby se dalo do dokumentace nahlížet prostřednictvím čipů v občanském průkazu, případně zdravotnické kartě. "Vždyť je to ale to samé," odpověděl mu Vojtěch.
"K čemu jsou dobré elektronické recepty a jejich centrální úložiště, když to nejdůležitější, tedy vytváření lékového záznamu pacienta a jeho zpřístupnění ošetřujícím lékařům zákon neumožňuje," citoval Vojtěch Kubkovo vyjádření z konce ledna 2018. Kubek zřejmě mluví jinak než v loňském roce. Kubek se k tomu vyjádřil tak, že když se před dvěma lety zaváděly pod hrozbou vysokých sankcí povinné e-recepty, tak bylo řečeno, že jediné, co bude mít pro lékaře nějaký význam, je lékový záznam. "Je obdivuhodným obrazem naprosté neschopnosti státu a pana ministra zdravotnictví, že za dva roky tato jediná věc, která může mít nějaký význam na celém e-receptu, a kterou jste na něj vnucoval, se nepodařila prosadit," dořekl Kubek.
Ředinová se vyjádřila k názoru Laciny z publika s tím, že by případná ztráta občanského průkazu znamenala větší nebezpečí, než kdyby měl ta data v nějakém úložišti. Kubek jí do toho skočil a řekl, že velké množství dat soustředěných na jednom místě, o němž už mluvil, je velmi cenné pro banky, pojišťovny a farmaceutické firmy. Svačina nicméně vyjádřil informačním systémům důvěru. Kolik informací, které jsou uloženy o celebritách, uniklo. "Jedna herečka umřela a novináři se to dozvěděli až týden po jejím pohřbu," podotkl Svačina.
Dozvíme se kolik bere Andrej Babiš viagry?
"Já se na to centrální úložiště dostupné přes internet velmi těším, protože se konečně na facebooku dočtu, kolik bere Andrej Babiš viagry," řekl Doležal v nadsázce. Pak Doležal vyjádřil obavy z možných hackerských útoků na lékařské záznamy našich politiků ze strany ruských a čínských rozvědek. Zdravotní informace by měly být uschovány na flash disku zabezpečeném přístupovým kódem pacienta a lékaře, případně lékárníka. Na něj by se pak nahrávaly veškeré úkony, včetně toho, co si lékař účtuje od pojišťovny. Takový systém by byl podle Doležala nejlepší. U vrcholných politiků se flash disk neztratí a u běžných pacientů je to každému jedno.
"Čip v občanském průkazu, v kartě, či flash disk byly nabízeny před 15 lety. V současné době je moderním řešením centrální zabezpečení. Filozoficky můžeme debatovat o čemkoliv. Zajištěný souhlas pacienta je. Pacient bude moct vystoupit. Jediné, co vytýkáme ministrovi je, že ten proces není jednoduchý. Je to ale v zájmu pacientů, aby ten přehled pro lékaře a lékárníky byl, přičemž každý jej může opustit," reagoval na Doležala prezident České lékárnické komory Chudoba, který seděl v publiku.
Lékárníci závislí na internetu a neosobní přístup v soukromých lékárnách
"Přidaná hodnota je v tom, že o pacientovi musíme vědět, co nejvíce informací. Musí to být v podstatě v lékovém záznamu a tam musí být informace i z té lékárny. Ale tak to dnes není. Máte tam informace, které předepíše lékař, vydá lékárník, ale nejsou tam léky na žádanku a volně prodejné léky, protože na to lékárník nemá čas kvůli závislosti na internetu. Když chcete vydat lék, musíte se k němu proklikat, musíte si zjistit, že ten recept někde leží. Ten si musíte v podstatě stáhnout a potom si musíte to balení připravit, přičemž se každé balení ověřuje," postěžoval si předseda Marek Hampel, předseda Grémia majitelů lékaren na podobu Centrální evidence léků.
Souhlas s Hampelem vyjádřil i Bartoš, podle něhož celá myšlenka sdíleného lékového záznamu nesplní svůj účel, a pouze přinese nová rizika. "Spousta lidí nedůvěřuje státu, pokud jde o nakládání s daty," řekl Bartoš. Vojtěch si sice stál za tím, že systém bude zabezpečen Úřadem pro kybernetickou bezpečnost, ale Hampel mu do toho skočil s tím, že informační systém jejich lékárny byl napaden ransomvirem. Následně se probírala důvěryhodnost lékárníků, zejména z komerčního prostředí. Jílková zdůraznila problém neosobního přístupu a skutečnosti, že si mnoho lékárníků při prodeji analgetik neověří, zda pacient nebere léky na ředění krve.
Lorman zastupující Život 90 řekl, že je potřeba bránit pacienty, zejména staršího věku, před nebezpečnou kombinací léků, nikoliv je nutit, aby u sebe nosili flash disk, případně občanský průkaz. Běžné jsou případy, kdy si lidé nepamatují, co všechno berou, a pak si na antidepresiva vezmou prášky na kašel. Komínek sedící v publika řekl, že se záznamy léků dají obránit, když banka dokáže zabezpečit peníze svých klientů. Jediný, kdo se toho může bát, jsou ti, kteří léky zneužívají. Vojtěch v této souvislosti upozornil na smrtelná rizika zneužívání léků.
Svačina poukázal na to, že u pacientů, kteří se léčí například s HIV/AIDS, je skutečně nezbytně nutné vědět, jaké užívají léky, aby je špatně nezkombinovali. Jílková zmínila, že se například antikoncepce nemá kombinovat s třezalkou, nebo antidepresiva se zeleným čajem. "Kolika z vás to lékárníci řekli? Přihlašte se!," soptila Jílková. Lékárník z publika řekl, že se zmiňované čipové karty používají v různých zemích, a že se rozhodně nejedná o zastaralý projekt. Bartoš zároveň poukázal na rozdíly mezi komerčním sektorem a státní správou v oblasti nakládání s IT technologiemi.
V blížícím se závěru diskuze se dával prostor lidem z publika. Jedna paní, která o sobě řekla, že je lékárnice. Ta by uvítala lékový záznam, aby mohla poradit pacientům, ale zároveň řekla, že není odbornice na IT, a že se obává případných pokut v případě zneužití dat. Vojtěch jí ubezpečil, že v systému bude elektronická stopa, a že potrestán bude pouze ten, kdo do něj neoprávněně nahlédl. Jiná paní zmínila problémy seniorů, kteří často trpí demencí, a kteří berou velké množství léků. Ti nejsou schopní se adaptovat na digitalizaci, respektive nakládání s čipovými kartami apod. "To byste se divil!," zareagovala na Kubkův argument, že lékaři nepředepisují pacientům léky bez patřičné prohlídky. Jílková oznámila konec diskuze a popřála divákům příjemné prožití nadcházejících letních prázdnin s tím, že se bude znovu vysílat až na podzim.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Je Brabec pod tlakem agrobaronů? U Jílkové se řešilo sucho a moderátorka dostala kytici
"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka
Máte slovo , Adam Vojtěch (ANO) , Zdravotnictví , léky
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 42 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 57 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 1 hodinou
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák