COVID-19 se stal v roce 2020 jedním z hlavních zpravodajských témat a jak se zvyšovala poptávka po informacích ohledně této nemoci, začaly se ve velkém šířit také dezinformace. Některé „zaručené“ recepty na vyléčení byly téměř neškodné, jiné ale mohly způsobit vážné následky.
Podle odhadů měly falešné zprávy ohledně koronaviru na svědomí již stovky životů a tisíce zbytečně hospitalizovaných pacientů.
Bělidlo léčí koronavirus
Jako jeden z receptů, jak se zbavit nákazy, bylo uváděno použití bělidla ve formě koupele, jeho konzumace nebo dokonce aplikace formou injekcí. I při použití rozředěného bělidla v koupeli přitom hrozí uvolňování toxického plynu.
Belgické Toxikologické středisko zaznamenalo v souvislosti s těmito mýty nárůst incidentů spojených s bělidlem a podobnými chemikáliemi o 15%. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv přitom varuje, že použití bělidla může mít velmi vážně zdravotní následky jako je například selhání jater nebo extrémně nízký krevní tlak.
Alkohol jako lék
Na první pohled se jedná o relativně neškodnou dezinformaci, ale i údajné léčivé účinky alkoholu mají na svém kontě mnoho obětí, především v zemích, kde alkohol není běžně legálně dostupný a nepocházel tak z důvěryhodných zdrojů.
Kambid Soltaninejad z iránského medicínského institutu uvádí, že v důsledku této ničím nepodložené teorie zemřelo do konce dubna 796 osob na následky otravy alkoholem.
Silné slunce a vysoké teploty proti nákaze
Další mýtus se týká léčivých účinků slunce. Podle této nepodložené teorie je potřeba se vystavit silnému slunci nebo teplotě vyšší nežli 25 °C. Je sice pravda, že extrémní horko virus zabíjí, podle doktora Leong Hoe Nam ale tak silné horko zároveň zahubí i člověka.
Pokud je virus vystaven teplotě 90 °C po dobu 15 minut, dojde podle něj k jeho zahubení. Člověk ale takto intenzivní horko nemůže přežít. Navíc bez ohledu na venkovní teplotu zůstává teplota lidského těla v podstatě stejná a proto není důvod se domnívat, že by vnější teplota měla zásadní vliv.
Teplá voda jako lék
Podobnou myšlenku jako předchozí zázračný lék rozvíjí teorie, že na koronavirus platí popíjení teplé vody. Tento mýtus je zajímavý i tím, že prvním ohniskem nákazy byla oblast v Číně, kde je popíjení teplé vody celkem běžné, ale přesto se nákaza rychle šířila.
Tento hoax se šířil především skrze řetězové emaily a ministerstvo zdravotnictví potvrdilo, že pravidelná konzumace horké vody skutečně proti koronaviru účinná není.
Test na koronavirus slouží k očipování obyvatel
Testování je jediný způsob jak spolehlivě rozpoznat nakažené a podle toho nastavit případná opatření. Jedna z rozšířených dezinformací se tedy zaměřila právě na testování. Podle ní je v jeho průběhu testovaným vkládán do těla čip, na základě kterého mají být následně sledováni. Zvedla se tedy vlna odporu vůči testování, které je přitom zásadní pro informovaný boj s nákazou a trasování kontaktů nakažených.
Koronavirus se šíří skrze 5G síť
Přestože se v případě této dezinformace nejedná o „zaručený“ způsob osobní léčby, její důsledky málem skončily tragicky. Ve Velké Británii došlo ke žhářským útokům na vysílače na základě dezinformace, že se koronavirus nekontrolovatelně šíří skrze sítě 5G.
Přestože 5G je pouze další telekomunikační standard, který se svojí podstatou nijak významně neliší od běžně rozšířených LTE sítí, na internetu koluje mnoho teorií ohledně škodlivosti 5G a urychlení šíření koronaviru se brzy stalo jednou z nich. Jeden z požárů vysílačů přitom ohrozil i obyvatele přilehlého domu a jen se štěstím se podařilo budovu evakuovat, aniž by došlo na lidské oběti.
České republice se případy použití nebezpečných postupů proti koronaviru na základě dezinformací nevyhnuly, jednalo se ale naštěstí pouze o izolované případy. Seniorka z Berouna například skončila v nemocnici poté, co vypila hrnek dezinfekce. Žádné fatální případy nicméně naštěstí dosud nebyly zaznamenány.
Související
Den D se blíží, ale volba Trump - Harrisová už běží. Expertka Patricková pro EZ řekla, co vyvolává zmatek u voličů
Jak Seznam Zprávy mystifikují čtenáře: Článkem o bombě šíří ruskou propagandu
Boj proti dezinformacím a fake news , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 3 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 4 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 5 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 6 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 9 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 12 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 14 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 22 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek