Nemocní zůstanou bez peněz? Elektronické neschopenky váznou

Praha - Lékařská komora, sdružení praktických lékařů i ambulantních specialistů odmítají projekt elektronických neschopenek jako nepřipravený. V záloze mají výzvu k lékařům, aby elektronické neschopenky ignorovali, lidé by tak nedostali nemocenskou. Lékaři loni vystavili přes 1,2 milionu papírových neschopenek, od ledna 2014 by je měli vystavovat jen elektronicky. Podle zjištění ČTK vystavilo elektronickou neschopenku zatím jen pár lékařů, kteří měli projekt vyzkoušet.

Neschopenky píšou nejvíc praktici. Průměrný příjem ordinace praktika je 100.000 korun měsíčně, nájem, energie či plat sestry 65.000 korun, po zdanění zůstane lékaři 20.000 korun. Podobně to vypadá u specialistů, tam je ale škála širší, některé odbornosti jsou "výnosnější".

Zákon o povinnosti zasílat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) elektronické neschopenky je účinný od letoška, zároveň ale je letošní rok přechodným obdobím, kdy ještě mohou lékaři posílat neschopenky papírové. Komora navrhuje jako rychlé řešení prodloužit přechodné období o dva roky, k tomu má ČSSZ zmocnění ze zákona.

Lékaři jsou tak trochu pohodlní

Ministr práce v demisi František Koníček, který o problému dnes od 15:00 jedná s prezidentem ČLK Milanem Kubkem, míní, že lékaři podmínky pro elektronickou komunikaci mají. Jejich postoj považuje za určitou pohodlnost. S dalším odkladem nesouhlasí. Dovede si ale představit, že by po přechodnou dobu mohly fungovat neschopenky papírové i elektronické.

"Nebráníme se pokroku, ale musí zůstat alternativa, protože mohou nastat situace, kdy není možné se elektronicky spojit," řekl ČTK šéf Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Lékaři by podle něj měli být ekonomicky motivováni k psaní elektronických neschopenek, podobně jako od zdravotních pojišťoven mají bonus za elektronickou komunikaci.

40% praktiků nemá počítač a internet

"U každého systému, u kterého se vymýšlí nějaká elektronizace za spoustu peněz, se vždy hovoří o úsporách. V této souvislosti jsem slyšel částku 20 milionů korun, což jsou z hlediska objemu vyplácených prostředků drobné. S jistou jízlivostí musím dodat, že pokud se skutečně ten systém od ledna spustí, to znamená pokud se nedomluvíme na jeho změně, tak statisíce lidí nedostanou dávky v nemoci a úspora ze strany ČSSZ bude mnohonásobně vyšší. Ale já se domnívám, že to nebylo cílem. Zkušenosti s dalšími elektronickými systémy, ať už je to registr vozidel, nebo vyplácení dalších sociálních dávek, ukazují, že ten software je složitý a vždycky mnohem dražší, než se plánovalo. A pokud funguje, tak špatně," řekl Kubek v rozhovoru pro iHned.cz.

"Je třeba si uvědomit, že průměrný věk praktických lékařů se pohybuje okolo 55 let. Dvacet procent lékařů je starších 60 let. Pouze 60 procent soukromých lékařů má počítač a adekvátní připojení na internet. Kolegové pochopitelně nemají ani elektronické podpisy nebo datové schránky. Na nás to všechno dělá dojem, že zde šlo jen o to utratit státní peníze. Každému už je jedno, zda bude systém fungovat," dodal pro web CT24 Kubek.

Podle ČSSZ vědí lékaři o změně už dlouhou dobu. Kubek to ale popírá. Několik lékařů, kteří elektronické neschopenky posílají, má podle něj informace z internetu. "Nemůžeme prohrabovat všechno, co se na internetu objeví... Pokud má být nějaký systém povinný, musíte zajistit, aby ho mohli konzumovat všichni, ne jen počítačoví nadšenci," konstatoval Kubek.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři Milan Kubek čssz

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy