Praha - Lékařská komora, sdružení praktických lékařů i ambulantních specialistů odmítají projekt elektronických neschopenek jako nepřipravený. V záloze mají výzvu k lékařům, aby elektronické neschopenky ignorovali, lidé by tak nedostali nemocenskou. Lékaři loni vystavili přes 1,2 milionu papírových neschopenek, od ledna 2014 by je měli vystavovat jen elektronicky. Podle zjištění ČTK vystavilo elektronickou neschopenku zatím jen pár lékařů, kteří měli projekt vyzkoušet.
Neschopenky píšou nejvíc praktici. Průměrný příjem ordinace praktika je 100.000 korun měsíčně, nájem, energie či plat sestry 65.000 korun, po zdanění zůstane lékaři 20.000 korun. Podobně to vypadá u specialistů, tam je ale škála širší, některé odbornosti jsou "výnosnější".
Zákon o povinnosti zasílat České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ) elektronické neschopenky je účinný od letoška, zároveň ale je letošní rok přechodným obdobím, kdy ještě mohou lékaři posílat neschopenky papírové. Komora navrhuje jako rychlé řešení prodloužit přechodné období o dva roky, k tomu má ČSSZ zmocnění ze zákona.
Lékaři jsou tak trochu pohodlní
Ministr práce v demisi František Koníček, který o problému dnes od 15:00 jedná s prezidentem ČLK Milanem Kubkem, míní, že lékaři podmínky pro elektronickou komunikaci mají. Jejich postoj považuje za určitou pohodlnost. S dalším odkladem nesouhlasí. Dovede si ale představit, že by po přechodnou dobu mohly fungovat neschopenky papírové i elektronické.
"Nebráníme se pokroku, ale musí zůstat alternativa, protože mohou nastat situace, kdy není možné se elektronicky spojit," řekl ČTK šéf Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák. Lékaři by podle něj měli být ekonomicky motivováni k psaní elektronických neschopenek, podobně jako od zdravotních pojišťoven mají bonus za elektronickou komunikaci.
40% praktiků nemá počítač a internet
"U každého systému, u kterého se vymýšlí nějaká elektronizace za spoustu peněz, se vždy hovoří o úsporách. V této souvislosti jsem slyšel částku 20 milionů korun, což jsou z hlediska objemu vyplácených prostředků drobné. S jistou jízlivostí musím dodat, že pokud se skutečně ten systém od ledna spustí, to znamená pokud se nedomluvíme na jeho změně, tak statisíce lidí nedostanou dávky v nemoci a úspora ze strany ČSSZ bude mnohonásobně vyšší. Ale já se domnívám, že to nebylo cílem. Zkušenosti s dalšími elektronickými systémy, ať už je to registr vozidel, nebo vyplácení dalších sociálních dávek, ukazují, že ten software je složitý a vždycky mnohem dražší, než se plánovalo. A pokud funguje, tak špatně," řekl Kubek v rozhovoru pro iHned.cz.
"Je třeba si uvědomit, že průměrný věk praktických lékařů se pohybuje okolo 55 let. Dvacet procent lékařů je starších 60 let. Pouze 60 procent soukromých lékařů má počítač a adekvátní připojení na internet. Kolegové pochopitelně nemají ani elektronické podpisy nebo datové schránky. Na nás to všechno dělá dojem, že zde šlo jen o to utratit státní peníze. Každému už je jedno, zda bude systém fungovat," dodal pro web CT24 Kubek.
Podle ČSSZ vědí lékaři o změně už dlouhou dobu. Kubek to ale popírá. Několik lékařů, kteří elektronické neschopenky posílají, má podle něj informace z internetu. "Nemůžeme prohrabovat všechno, co se na internetu objeví... Pokud má být nějaký systém povinný, musíte zajistit, aby ho mohli konzumovat všichni, ne jen počítačoví nadšenci," konstatoval Kubek.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli
lékaři , Milan Kubek , čssz
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
před 1 hodinou
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 5 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 10 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák