Praha - Nemocnice letos dostanou 2,1 miliardy korun jako kompenzaci za zrušené stokorunové poplatky za hospitalizaci, rozhodla dnes vláda. Novinářům to po jednání řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Peníze dostane zdravotnictví navýšením plateb za státní pojištěnce v letošním a příštím roce. Podle Sobotky vláda valorizaci plateb pro další roky neřešila. Návrh je součástí plánu ekonomické stabilizace resortu. Poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud od letošního ledna. Koalice počítá od příštího roku se zrušením poplatku za recept a návštěvu lékaře.
"Je to pozitivní zpráva pro české zdravotníky, že vláda splní svůj závazek kompenzovat výpadek poplatků poskytovatelům ze státního rozpočtu," řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nemocnice kompenzaci výpadku uvítaly, podle odborářů to ale ke stabilizaci resortu nestačí, žádají i další kroky, například odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven.
Rozhodnutí vlády uvítal i šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD), podle kterého pomůže stabilizaci krajských nemocnic. Opatření naopak kritizuje ODS, podle jejího ekonomického experta Jana Skopečka tím vláda prohlubuje zadlužení země.
Nemocnice by podle Němečkova plánu měly dostat miliardu na kompenzaci zrušených poplatků v červenci a další miliardu v říjnu. Pojišťovny budou muset tyto peníze rozdělit nemocnicím, ministr jim to chce uložit zákonem.
Z navýšení pro příští rok dostanou znovu 2,1 miliardy korun nemocnice a další 2,1 miliardy by měly jít na kompenzaci poplatků za recept a návštěvu u lékaře, které chce koalice zrušit.
O pravidelné valorizaci odvodů státu, kterou Němeček pro příští roky také navrhoval, se podle Štolla případně ještě bude jednat. Němeček v materiálu navrhoval pravidelné zvyšování této platby státu do zdravotního pojištění od ledna 2016, a to podle růstu průměrné mzdy. V návrhu měl i odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven 5,5 miliardy korun, z nich 3,7 miliardy jsou pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už minulý týden uvedl, že pokud má uvažovat o uvolnění peněz, musí zdravotnictví projít systémovými změnami. Zmínil centrální nákupy léčiv a přístrojů. Zdravotní pojišťovny by podle něj také měly zveřejnit, kolik platí které nemocnici za stejné výkony.
Obnovit, či neobnovit poplatky
Šéf lidovců Pavel Bělobrádek si myslí, že by vláda měla otevřít debatu o obnovení poplatku za pobyt v nemocnici. „Myslím, že bychom měli znovu otevřít debatu o tom, jestli by se poplatky za hospitalizaci neměly vrátit," řekl Bělobrádek. Podle vicepremiéra většina občanů je ochotna tento poplatek akceptovat. Placení poplatků by podle něj bylo možné u dlouhodobě nemocných omezit na měsíc ročně. „Je to poplatek, který má svoji logiku," poznamenal.
Psali jsme:Dvě pětiny osob ve věku 18-65 let (častěji osoby s nižším vzděláním a obyvatelé Ústeckého kraje) podporují zrušení poplatků v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních. Necelá třetina populace (31 %, častěji vysokoškoláci a obyvatelé měst s 20 000 – 99 999 obyvateli) souhlasí s 60 korunovým denním poplatkem, čtvrtina dalších se 100 Kč (opět častěji vysokoškoláci). Osob, které se domnívají, že by tyto poplatky měly být ještě vyšší, jsou jen 3 %, uvedl server stemmark.cz.
45 % populace (častěji vysokoškoláci) se domnívá, že současné zrušení hospitalizačních poplatků bude mít negativní vliv na kvalitu a dostupnost péče v těchto lůžkových zařízeních. Opačný názor zastává 55 % osob.
Zrušení poplatků u lékaře a za recept má ve srovnání s opatřením v lůžkových zařízeních širší podporu veřejnosti. Pro odstranění těchto poplatků jsou téměř dvě třetiny populace ve věku 18-65 let (častěji lidé s nižším vzděláním a také např. obyvatelé Olomouckého kraje). Třetina osob souhlasí se zachováním stávajících 30 korun (častěji vysokoškoláci a lidé z Prahy). Zvýšení dosavadních poplatků nad 30 korun má pouze minimální podporu 3 % obyvatel.
78 % populace se domnívá, že případné zrušení poplatků u lékaře nebude mít negativní vliv na kvalitu a dostupnost této ambulantní péče. Opačný názor zastává 22 % osob (častěji vysokoškoláci).
Související
Válek prosadil novelu zákona o zdravotním pojištění. Chce tak podpořit prevenci
V Česku se šíří respirační infekce. Případů je více u dětí či seniorů
Zdravotnictví , poplatky ve zdravotnictví , nemocnice
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 4 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 6 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 14 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
Teror v německém Magdeburgu proběhl prakticky na den přesně osm let od brutálního teroristického útoku na vánočních trzích v Berlíně. Oproti několika případům z posledního měsíce – tentokrát už se německým bezpečnostním složkám tragédii zabránit nepodařilo.
Zdroj: Jakub Jurek