Vláda rozhodla: Dvě miliardy nemocnicím za zrušené poplatky, odborům to nestačí

Praha - Nemocnice letos dostanou 2,1 miliardy korun jako kompenzaci za zrušené stokorunové poplatky za hospitalizaci, rozhodla dnes vláda. Novinářům to po jednání řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Peníze dostane zdravotnictví navýšením plateb za státní pojištěnce v letošním a příštím roce. Podle Sobotky vláda valorizaci plateb pro další roky neřešila. Návrh je součástí plánu ekonomické stabilizace resortu. Poplatky za pobyt v nemocnici zrušil Ústavní soud od letošního ledna. Koalice počítá od příštího roku se zrušením poplatku za recept a návštěvu lékaře.

"Je to pozitivní zpráva pro české zdravotníky, že vláda splní svůj závazek kompenzovat výpadek poplatků poskytovatelům ze státního rozpočtu," řekl po jednání vlády ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Nemocnice kompenzaci výpadku uvítaly, podle odborářů to ale ke stabilizaci resortu nestačí, žádají i další kroky, například odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven.

Rozhodnutí vlády uvítal i šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD), podle kterého pomůže stabilizaci krajských nemocnic. Opatření naopak kritizuje ODS, podle jejího ekonomického experta Jana Skopečka tím vláda prohlubuje zadlužení země.

Nemocnice by podle Němečkova plánu měly dostat miliardu na kompenzaci zrušených poplatků v červenci a další miliardu v říjnu. Pojišťovny budou muset tyto peníze rozdělit nemocnicím, ministr jim to chce uložit zákonem.

Z navýšení pro příští rok dostanou znovu 2,1 miliardy korun nemocnice a další 2,1 miliardy by měly jít na kompenzaci poplatků za recept a návštěvu u lékaře, které chce koalice zrušit.

O pravidelné valorizaci odvodů státu, kterou Němeček pro příští roky také navrhoval, se podle Štolla případně ještě bude jednat. Němeček v materiálu navrhoval pravidelné zvyšování této platby státu do zdravotního pojištění od ledna 2016, a to podle růstu průměrné mzdy. V návrhu měl i odkup nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven 5,5 miliardy korun, z nich 3,7 miliardy jsou pohledávky Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už minulý týden uvedl, že pokud má uvažovat o uvolnění peněz, musí zdravotnictví projít systémovými změnami. Zmínil centrální nákupy léčiv a přístrojů. Zdravotní pojišťovny by podle něj také měly zveřejnit, kolik platí které nemocnici za stejné výkony.

Obnovit, či neobnovit poplatky

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek si myslí, že by vláda měla otevřít debatu o obnovení poplatku za pobyt v nemocnici. „Myslím, že bychom měli znovu otevřít debatu o tom, jestli by se poplatky za hospitalizaci neměly vrátit," řekl Bělobrádek. Podle vicepremiéra většina občanů je ochotna tento poplatek akceptovat. Placení poplatků by podle něj bylo možné u dlouhodobě nemocných omezit na měsíc ročně. „Je to poplatek, který má svoji logiku," poznamenal.

Psali jsme:
ČSSD bude jen trapně přihlížet, jak se budou navyšovat zdravotnické poplatky, udeřila poslankyně
 

Dvě pětiny osob ve věku 18-65 let (častěji osoby s nižším vzděláním a obyvatelé Ústeckého kraje) podporují zrušení poplatků v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních. Necelá třetina populace (31 %, častěji vysokoškoláci a obyvatelé měst s 20 000 – 99 999 obyvateli) souhlasí s 60 korunovým denním poplatkem, čtvrtina dalších se 100 Kč (opět častěji vysokoškoláci). Osob, které se domnívají, že by tyto poplatky měly být ještě vyšší, jsou jen 3 %, uvedl server stemmark.cz.

45 % populace (častěji vysokoškoláci) se domnívá, že současné zrušení hospitalizačních poplatků bude mít negativní vliv na kvalitu a dostupnost péče v těchto lůžkových zařízeních. Opačný názor zastává 55 % osob.

Zrušení poplatků u lékaře a za recept má ve srovnání s opatřením v lůžkových zařízeních širší podporu veřejnosti. Pro odstranění těchto poplatků jsou téměř dvě třetiny populace ve věku 18-65 let (častěji lidé s nižším vzděláním a také např. obyvatelé Olomouckého kraje). Třetina osob souhlasí se zachováním stávajících 30 korun (častěji vysokoškoláci a lidé z Prahy). Zvýšení dosavadních poplatků nad 30 korun má pouze minimální podporu 3 % obyvatel.

78 % populace se domnívá, že případné zrušení poplatků u lékaře nebude mít negativní vliv na kvalitu a dostupnost této ambulantní péče. Opačný názor zastává 22 % osob (častěji vysokoškoláci).

Související

Nemocnice Na Bulovce

Na Bulovce při tragické záměně pochybili dva pracovníci. Jednomu hrozí výpověď

Analýza pražské Fakultní nemocnice Bulovka odhalila pochybení dvou zaměstnanců v případu tragické záměny pacientek, kdy jedna z žen chybně absolvovala zákrok, při němž potratila. Nemocnice s ní jedná o odškodnění, potvrdil ředitel zařízení Jan Kvaček. Zatímco jeden ze zdravotníků zůstává mimo službu a jeho budoucnost je nejistá, druhý bude v nemocnici nadále pracovat pod odborným dohledem. 

Více souvisejících

Zdravotnictví poplatky ve zdravotnictví nemocnice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

Izraelský tank střílel po vlastních vojácích. Pět jich zemřelo

Na severu palestinského Pásma Gazy zahynulo pět vojáků, které zasáhla palba z jednoho z tanků izraelské armády. Incident se odehrál ve středu večer v blízkosti města Džabalíja, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy