Střet u Jílkové: Jsou léčitelé vrazi? Ministr volil ostrá slova

Praha – V posledních týdnech se v médiích objevily děsivé příběhy lidí, kteří uvěřili léčitelům a tvrdě na to doplatili. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček by proto byl rád, kdyby i léčitelé byli zákonem postihnutelní, pokud své klienty poškodí. Ne všichni jsme takoví šarlatáni, hájili se v pořadu Máte slovo léčitelé.

„Abychom mohli mluvit o trestní zodpovědnosti, museli bychom také mít nějaké pravomoci, a ty nemáme. Dobrý léčitel se pozná tak, že trvá na tom, aby nemocný chodil k lékaři. My jsme jen alternativa a pomoc," vysvětluje svoji roli v léčení nemocných šaman Jan Saavedra, který se zaměřuje na bylinnou terapii.

Problém podle léčitele spočívá v tom, že v České republice neexistují jasně daná pravidla pro alternativní medicínu, což dává prostor šarlatánům. „Nebojujeme proti všem léčitelům, někteří určitě umí pomoct. Jsme jen proti šarlatánům, kteří odrazují pacienty od návštěvy lékařů," popisoval postoj ministerstva zdravotnictví Němeček.

Léčitelé se změnám nebrání. „Pokud někoho poškodím, tak ať jsem potrestán," říká rázně Saavedra. Jeho kolega mu dává zapravdu. „Ale taky si vezměte třeba případ záchranky, která jezdila po Praze s pacientem, kterého nikde nechtěli," upozorňuje léčitel Vladislav Biskup, který se zabývá psychoterapií a Reiky. „Jenže lékařům hrozí velké tresty, každé pochybení hodnotí komise, můžou skončit až před soudem," vysvětloval rozdíl mezi léčiteli a lékaři ministr.

Role léčitele je podle Biskupa jasně daná. „Léčitel musí znát podstatu problému. Nesmí odrazovat od běžné léčby. Ale doktoři nemají na pacienty vždycky čas. Nemocní se potřebují vyplakat a vypovídat se. Já jim ten čas věnuji," popisuje svoji praxi amatérský psychoterapeut.

„Jenže tonoucí se stébla chytá. Vy sice lidem neřeknete, aby nechodili k doktorovi. Ale dáte nemocnému naději, úplně se k vám upne. Obrátí k vám svou víru," myslí si Petr žaloudek, kterému po léčbě u léčitele zemřela přítelkyně. Ta se na šarlatána tak upnula, že přestala chodit k doktorovi.

To je ale podle Saavedry znamení podvodníka. „My třeba lidem s rakovinou říkáme, ať jdou na chemoterapii. Pak jim bylinkami můžu pomoct překonat nevolnost. Řeknu jim, že jsou jedinečné bytosti a že musí bojovat," vysvětluje léčitel, jak pomáhá svým klientům.

Šarlatáni prý podle psycholožky Laury Janáčkové často onkologicky nemocným pacientům říkají, že nemají nádor, jen záněty nebo parazity. „Jedné pacientce léčitel doporučil, aby očistila tělo a přestala brát všechnu chemii. Jenže byla v takovém stádiu, že už jí nebylo pomoci, a brala jen léky na bolest. Umírala v krutých bolestech a její sedmiletý syn se na to díval," vyprávěla příběh ze své praxe psycholožka. Podle ministra Němečka by takové odrazení od řádné péče mělo být klasifikováno jako vražda. „Musí to být v trestním zákoně," říká tvrdě politik.

Jenže se najdou i pacienti, kterým údajně léčitelé pomohli. „Dlouhodobě mě bolela noha, doktor mi nedokázal pomoci. Šla jsem do naturopatické poradny, kde mi pomocí přístroje našli spoustu malých parazitů. Hlavně odhalili, že mám boreliózu," popisovala svůj příběh Eva Brausteinová. Léčitelé prý podle různých frekvencí organismů zjistili problémy a poslali ji hned na plazmový generátor. „Za hodinu mi boreliózu vyléčili," dodala diskutující.

Podle onkologa Pavla Klenera jsou takové příběhy dobrou reklamou pro léčitele. „Borelióza se dá diagnostikovat jedině laboratorně. Navíc se může plně projevit až po delší době, je nutné ji léčit antibiotiky. Léčitel si diagnostikuje fiktivní nemoc a pak ji hned vyléčí," vysvětloval lékař, jak to ve skutečnosti často chodí.

Podle psycholožky v podobných případech často platí úsloví 'věř a víra tvá tě uzdraví'. „Je dokázáno, že při nasazení placeba se až 30% lidí vyléčí," komentovala podobné případy Janáčková. Jenže údajně nemocná žena věří, že jí pomohl právě léčitel. „Po detoxikaci celého těla jsem po dvou měsících léčby mohla normálně chodit," stojí si za svým Brausteinová. „Vy tomu vážně věříte, že?" ptal se lehce udiveně Němeček.

Ministerstvo chce proti podvodníkům bojovat pomocí zpřísnění legislativy. Problém ale spočívá v tom, jak celou věc ukotvit. „Jak oddělíme dobré a špatné léčitele? Je to téměř nemožné," shrnul podstatu problému jeden z diváků. Na čem se ale shodnou všichni je, že léčitel, který nemocného odrazuje od návštěvy lékaře, je šarlatán, kterému by lidé věřit neměli.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo rakovina léčba

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy