Absolventi zdravotnických VOŠ by měli mít místo DiS bakalářský titul

Absolventům nelékařských zdravotnických oborů na vyšších odborných školách by v budoucnu měl být místo titulu diplomovaný specialista (DiS) přiznán titul profesní bakalář (Bc. p.). Shodli se na tom představitelé vyšších odborných škol (VOŠ) zdravotnických, kteří se dnes v Ostravě sešli na celostátní konferenci.

Přiznání titulu profesního bakaláře by podle nich nejen zvýšilo prestiž absolventů VOŠ, ale urychlilo by rovněž jejich profesní zapojení, zjednodušilo jejich nástup k vysokoškolskému studiu a zkrátilo dobu potřebnou pro dosažení plného univerzitního vzdělání. ČTK to řekli představitelé VOŠ.

"Je třeba se zaměřit na reformu celého vzdělávacího systému zdravotnického školství, protože právě vzdělávání všeobecných sester je toho důkazem. Máme tady studenty, kteří studují u nás na vyšší odborné škole a končí titulem diplomovaný specialista, a pak tady máme studenty, kteří totéž v podstatě studují na vysokých školách, ale končí s titulem bakalář," uvedla ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Ostrava Jana Foltýnová. Podle ní je jednou z hlavních vizí zrovnoprávnit postavení absolventů vyšších odborných škol.

"Profesní bakalář není akademický titul, ale domníváme se, že díky tomu bychom například mohli naše absolventy více přiblížit k vysokým školám. Vyvoláme diskusi nad spoluprací s vysokými školami. Naši absolventi by například nemuseli absolvovat celé tři roky bakalářského studia. Věříme, že přesvědčíme vysoké školy, aby jim uznaly vzdělání, a třeba se jim bakalářské studium zkrátí na jeden rok," míní Foltýnová. Podle ní mají vyšší odborné školy ve vzdělávacím systému své místo. Z jejích zkušeností totiž právě absolventi VOŠ častěji směřují přímo do praxe, zatímco absolventi bakalářského studia spíše dále pokračují ve studiu, případně po jeho dokončení upřednostňují spíše manažerské posty.

"Vyšší odborné školy zdravotnické jsou tady 26 let. Ten segment má už něco za sebou a prokázal, že je životaschopný," míní Karel Štixe, ředitel Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické v Českých Budějovicích a předseda Asociace zdravotnických škol ČR. Podle něj by například absolventům VOŠ měla být při nástupu do zaměstnání přiznána stejná mzda, jako je tomu u bakalářů, což nyní často není uplatňováno. Za jak dlouho by se případnou změnu mohlo podařit prosadit, není podle Štixe zatím jasné. O svém záměru chtějí nyní zástupci škol jednat s představiteli ministerstev zdravotnictví a školství a dalšími politiky.

"Musíme si uvědomit, že tak v horizontu deseti až 15 let se tahle republika bude potýkat s velkým nedostatkem sester. Zdravotnické školy v tom mohou sehrát klíčovou roli a VOŠ především. To je totiž takový nosný pilíř kvalitního profesního vzdělávání...a to navzdory tomu obrovskému handicapu, který mají, a to je ten nešťastný titul diplomovaný specialista," míní ředitelka Vyšší odborné školy zdravotnické a Střední zdravotnické školy z Hradce Králové Soňa Lamichová.

V současnosti nabízejí VOŠ se zdravotnickým zaměřením tříleté vzdělávací obory pro dětské a všeobecné sestry, dentální hygienistky, farmaceutické asistenty, nutriční terapeuty, zdravotní laboranty a zubní techniky. Nejvyšší zastoupení má vzdělávací program diplomovaná všeobecná sestra. S výjimkou oborů farmaceutický asistent a zubní technik nabízí tytéž studijní programy také vysoké školy.

Související

Ilustrační fotografie.

Ruská škola kritizovala válku na Ukrajině. Konec byl nevyhnutelný

Ruské úřady zatočily se soukromou školou Novokolledž v Novosibirsku, která se jako jedna z mála veřejně vyslovila proti válce na Ukrajině. Dočkala se za to prověrek, pokut a neudělení akreditace. Zakladatel zařízení Sergej Černyšov pak byl označen za tzv. zahraničního agenta, informovala ruská mutace BBC. Škola přestane existovat na konci školního roku. 

Více souvisejících

Školství Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Aktualizováno před 17 minutami

Aktualizováno před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Fico

Atentátník na Fica se sám stal terčem útoku

Údajný útočník, který ve středu střílel na slovenského premiéra Roberta Fica, se v roce 2016 stal sám terčem útoku. Juraj Cintula tehdy pracoval jako ochranka obchodního domu ve městě Levice.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Harapes

Zemřel známý baletní mistr Vlastimil Harapes

Česko zasáhla ve středu smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. O jeho úmrtí informovalo Národní divadlo. Harapes v poslední době bojoval s vážnými zdravotními problémy. 

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Česká televize, ilustrační foto

Ministerstvo kultury navrhlo od příštího roku zvýšení koncesionářských poplatků

Česká televize získá příští rok díky zvýšení koncesionářských poplatků navíc 865 milionů korun a Český rozhlas si polepší o 331 milionů korun. Ministerstvo kultury navrhuje od roku 2025 zvýšit televizní poplatek o 15 Kč na 150 Kč měsíčně a rozhlasový poplatek o 10 Kč na 55 Kč měsíčně, jak uvedl ministr kultury Martin Baxa (ODS) na dnešní tiskové konferenci. 

před 8 hodinami

Havárie v Praze. Neteče voda ve čtyřech čtvrtích na severu města

Více než 50 tisíc odběratelů v Praze se ve středu ocitlo bez vody. Důvodem je havárie na vodovodním řadu, ke které došlo při napouštění po plánované výluce. K opravě by mělo dojít ještě dnes. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy