Členské společnosti České asociace farmaceutických firem (ČAFF) vyzvaly stát, aby odložil pravidelnou hloubkovou revizi cen léků, kterou ze zákona provádí nejméně jednou za pět let Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Asociace o tom dnes informovala ČTK. Revize, která se má uskutečnit v letošním roce, podle ní může mít kvůli současné koronavirové krizi negativní vliv na dostupnost některých léků.
"Stát by nám měl pomoci po dobu koronavirové krize udržet ceny léků alespoň na současné úrovni, kroky vedoucí k jejich snižování jsou v tuto chvíli hazardováním s dostupností léků pro české pacienty," uvedl výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl. Mluvčí SÚKL Barbora Peterová dnes ČTK řekla, že lékový ústav je povinen jednou za pět let systém maximálních cen revidovat. "Poslední hloubkové revize byly vedeny v roce 2015, a proto je povinností SÚKL v letošním roce revize provést," podotkla.
Uvedla, že zatímco dříve byly revize maximálních cen zahajovány pouze během třetího čtvrtletí (hrazené léčivé přípravky), respektive čtvrtého čtvrtletí (léčivé přípravky používané pouze v ústavní péči, nehrazené léčivé přípravky se stanovenou maximální cenou a potraviny pro zvláštní lékařské účely) daného roku, v letošním roce přistoupil SÚKL právě i s ohledem na nepříznivou situaci k rozvolnění plánu hloubkových revizí maximálních cen na období celého roku 2020 tak, aby měly všechny dotčené subjekty více prostoru se těmto řízením věnovat, respektive aby jejich zahájení najednou, v příliš úzkém časovém intervalu, nezpůsobovalo žádné straně větší komplikace.
"Dne 17. března byla na webových stránkách SÚKL zveřejněna aktualizace plánu s referenčními skupinami a ATC (anatomicko-teraupeticko-chemickými) skupinami nezařazenými do referenční skupiny, se kterými je plánováno zahájení revizí ve druhém kvartálu letošního roku. Tyto skupiny zahrnují pouze část celkového počtu léčivých přípravků, které mají být v letošním roce revidovány. Při sestavování plánu SÚKL již zohlednil zhoršenou situaci z důvodu pandemie a počet zahajovaných skupin snížil," uvedla Peterová.
Ústav podle ní také interně odsunul vydávání oznámení o zahájení revizí maximálních cen do druhé poloviny dubna, aby datum zahájení a rozhodné období větší části revizí připadlo až na druhou polovinu tohoto čtvrtletí a dále. "Situaci samozřejmě i nadále monitorujeme a vyhodnocujeme v návaznosti na přijatá opatření a v případě významnějšího zhoršení situace plán revizí dále upravíme," dodala mluvčí.
Vláda tento měsíc rozhodla na základě podnětu ČAFF o zařazení výrobců léčiv do režimu takzvané kritické infrastruktury. Kritickou infrastrukturou jsou podle zákona podniky, u kterých by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatelstva nebo zdraví osob. Jde například o energetické provozy nebo provozovatele ropovodů či plynovodů.
"Vážíme si dosavadního přístupu státu a vstřícnosti k farmaceutickému průmyslu, z nichž výrobní část je vyhodnocena jako kritická infrastruktura. Jsme si vědomi, že je tu zákonný rámec, který nařizuje pravidelné revize. Byli bychom však rádi, kdybychom našli způsob, jak během této krize pozdržet další mandatorní snižování cen," sdělil dnes Mátl.
Během koronavirové krize se podle asociace mimo jiné zvyšují náklady na pořízení lékových komponentů a jejich přepravu. Plánované revize by se podle výrobců takzvaných generických léčiv mohly negativně podepsat na dostupnosti léků určených pro léčbu běžných chronických onemocnění i pro léčbu pacientů s covid-19. Generické léky jsou kopie originálních léčivých přípravků, které mohou přijít na trh po vypršení patentové ochrany originálu.
Zvyšování cen se podle ČAFF může dotknout celé Evropy, a to zejména u léků pro chronicky nemocné. V Česku se situace týká hlavně léků na léčbu cukrovky, osteoporózy nebo například léků pro pacienty s vysokým krevním tlakem, kterých je v tuzemsku kolem dvou milionů, uvedla asociace. "V této době je potřeba přistupovat k regulačním zásahům velmi opatrně. Je riziko, že v nadcházejících týdnech či měsících by případné regulace mohly narazit na globální realitu z hlediska zvyšujících se nákladů a cen," dodal Mátl.
ČAFF sdružuje všechny hlavní výrobce a dodavatele generických a biosimilarních léků v ČR a je členem evropské asociace farmaceutických firem Medicines for Europe. Takzvané biosimilars jsou moderní biologické preparáty obdobné generikům. Mezi členy asociace jsou například společnosti Zentiva, Teva nebo Krka.
2. listopadu 2024 9:22
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Související
Němci si schraňují léky, Češi mají nedostatek. Válkův náměstek: Moje zima bude opět tuhá
Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo
léky , súkl , Zdravotnictví , Vláda ČR , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 44 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 59 minutami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 1 hodinou
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 2 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 5 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák