Češi by měli být klidnější, mají dobrou zdravotní péči, míní epidemiolog IKEM

Americký systém zdravotního pojištění je unikátní a zcela se liší od evropského modelu, který není postavený na veřejném pojištění, které kryje náklady všech obyvatel. Epidemiolog Petr Smejkal se po revoluci rozhodl odejít do Spojených státu, kde žil 25 let, může tak srovnávat rozdílný přístup k vlastnímu zdraví mezi Čechy a Američany i přístupnost zdravotní péče a zodpovědět otázku, proč jsou Američané o tolik klidnější tváří v tvář celosvětové pandemii covid-19.

V systému zdravotního pojištění v USA a v Evropě je základní rozdíl ten, že jeho sjednání je zcela dobrovolné. Platí, že i pojišťovny se mohou rozhodnout, koho pojistí a mohou odmítnout hradit lékařské výkony spojené se zdravotními obtížemi, které nastaly již před uzavřením smlouvy.

Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal se domnívá, že Američané jsou vedeni k větší osobní zodpovědnosti. Když si chcete udělat pojištění, je to na celý den, abyste si přesně určili, na co se bude pojištění vztahovat, uvedl epidemiolog. „Mám pojištění na automobilovou nehodu, ale nemohl bych si dovolit onemocnět rakovinou. To je to, co Češi neznají a vlastně jsou tak trochu rozmazlení s tím, že to zdravotnictví je velmi funkční, na ty peníze, co se do toho investují,“ řekl Smejkal v rozhovoru pro Český rozhlas.

Zdravotní pojištění se v USA velmi liší, a ne všichni si ho mohou dovolit, tak to je i se zdravotní péčí. Ale rozdíl Smejkal vidí v tom, že Američané neviní stát, jako lidé v České republice, ale naopak mají pocit, že stát je něco nadbytečného a omezuje je ve svobodě. „Bohužel to souvisí i s vlastnictvím střelných zbraní a myslí si, že na to mají nárok. Pojetí svobody Američanem je trochu jiné,“ vysvětluje epidemiolog. Hlavní rozdíl je podle Smejkala v tom, že lidé v USA si uvědomují, jak je pojištění a s tím spojené zdraví nákladné a přistupují k prevenci zodpovědněji než Češi.

Kvůli zcela odlišnému zdravotnímu systému pojišťoven zde působí nejlepší lékaři a také z USA přicházejí důležité lékařské objevy. „Bohužel jsou tam i skupiny lidí, které žádné zdravotní pojištění nemají, a proto se nedostanou k preventivním prohlídkám,“ podotýká epidemiolog. Vysvětluje, že když se člověku bez pojištění něco vážného stane, léčba stojí mnohem více než investice do pojištění. „Vyplatí se investovat do prevence, ale i nám se vyplatí chodit na preventivní prohlídky, protože tím člověk zabrání onemocněním, které bude stát v oblasti ekonomiky daleko méně peněz,“ poznamenal Smejkal.

Epidemiolog vidí značný rozdíl mezi Českem a USA převážně v životním stylu. Američané mají větší problém s civilizačními chorobami, a to podle Smejkala souvisí převážně s velikostí země. „Tam opravdu záleží, v jaké sociální skupině jste,“ míní epidemiolog. Dobré vzdělání následně souvisí s dobrou prací a také s tím, jak lidé dbají o své zdraví. Sociálně slabé skupiny podle Smejkala nedostanou dobré vzdělání a s tím spojené dobré zdravotní pojištění či kvalitní jídlo.

Kvalitní jídlo úzce souvisí s civilizačními chorobami, jako je cukrovka 2. typu, vysoký krevní tlak nebo obezita. „Tyto choroby souvisí také s covidem, proto v těchto sociálních skupinách zemřelo mnoho lidí. Čili záleží na tom, jaké máte vzdělání, ale to něco stojí. Je to hodně o penězích a hodně o osobní zodpovědnosti,“ zdůraznil epidemiolog. Češi si podle Smejkala myslí, že zdraví je zadarmo a školství berou také jako samozřejmost.

Na otázku, proč jsou Češi více vystrašení z pandemie covid-19 než Američané odpověděl epidemiolog, že je to tím, že Česká republika není země, která by se musela neustále potýkat s přírodními katastrofami jako jsou hurikány nebo zemětřesení. „Ta příroda je tolik nepřekvapuje a ten virus je přeci taky příroda. Život berou s větším nadhledem, my jsme hrozně vystrašení,“ míní Smejkal.

„Možná se mi to zdá, ale třeba Anglosasové obecně stojí ve frontách, prostě si zvykli, že na nějaké věci si musíte počkat, tak stojíte ve frontě. I ta epidemie v klidu přejde – ono to prostě nějak dopadne. Češi jsou hrozně roztěkaní, nervózní, už aby to bylo za námi, jak to, že je tady druhá vlna, proč musím stát tuhle dlouhou frontu. Jsme zvyklí, že všechno jde hned. Buďme trpělivější, oni ty věci trvají déle a život přináší jak velkou radost, tak kolikrát i velké katastrofy, ale to je život. Buďme trošku klidnější,“ radí epidemiolog.

Související

Více souvisejících

Česká republika ministerstvo zdravotnictví USA (Spojené státy americké) Petr Smejkal Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

Ukrajinské drony údajně zasáhly dvě ruské ropné rafinerie

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruské ropné rafinerie a vojenské letiště v rámci rozsáhlého útoku, který Kyjev podnikl v noci na sobotu, uvedl podle AFP zdroj z prostředí tamního resortu obrany.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy