Češi plýtvají léky, spláchnou jich tuny. Průzkum SÚKL odhalil závažné skutečnosti

Lidé předloni v lékárnách odevzdali nevyužité léky za 3,3 miliardy korun, bylo jich přes 570 tun. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Na přelomu roku 2019 a 2020 měli podle ústavu lidé doma nevyužité léky na recept i volně prodejné léky za zhruba 505 milionů korun.

"Bohužel je zřejmé, že plýtváme léky. Léčiv je v domácnostech opravdu hodně. Jsou mezi nimi exspirovaná nebo otevřená balení, ale dále nevyužitá, protože lidé už třeba nevědí, na co dané léky jsou. Zajímavý je fakt, že více nespotřebovaných a neužívaných léčiv je těch na předpis," uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová.

Jediným správným způsobem likvidace léčiv je podle odborníků jejich vrácení do lékárny, kde je vyzvedávají specializované firmy. Každá lékárna je povinná je bezplatně přijímat, dostává za to peníze od kraje. Firma pak zařídí spálení odevzdaných léků ve spalovně při vysokých teplotách. Likvidace jedné tuny kraj stojí asi 34.000 korun.

V roce 2008 bylo podle SÚKL zlikvidováno 235 tun nepoužitých léčiv, v roce 2013 to bylo 281 tun a předloni 571 tun. Asi čtvrtina domácností podle SÚKL vyhazuje léky do běžného odpadu, splachuje do WC nebo se pokouší odevzdat ve sběrných dvorech. Předloni to byly léky podle odhadů ústavu za 1,3 miliardy korun.

Storová doplnila, že léky jsou z pohledu odpadového hospodářství nebezpečný odpad. "Při odložení léků do popelnice hrozí prosakování nebezpečných látek do půdy, při spláchnutí do WC se zase mohou nebezpečné látky dostat do spodních vod a je velmi obtížné je následně odstranit," dodala.

Z průzkumu SÚKL dále vyplývá, že lidé mají doma průměrně 11 různých léků, nejčastěji ty na bolest s paracetamolem a ibuprofenem. Lékárnička by se podle Storové měla kontrolovat aspoň dvakrát ročně, jestli neskončila lékům doba použitelnosti.

Za léky se v Česku vydá asi 18 procent částky, která jde na zdravotní péči z veřejného zdravotního pojištění, jež mělo loni k dispozici přes 300 miliard korun. Léky jsou také nejčastější položka z oblasti zdraví, kterou si lidé platí sami. V roce 2018 to bylo průměrně 1500 korun za volně prodejné léky a přes 1100 korun za doplatky na léky na recept.

Související

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Více souvisejících

léky češi súkl průzkumy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy