Lidé dělají chyby v užívání běžných léků, například na bolesti žaludku, obsahujících účinné látky paracetamol či ibuprofen, nebo nosních sprejů a kapek. Ministerstvo chce zvýšit povědomí o možných rizicích, spolu se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) a dalšími institucemi spustilo při příležitosti Světového dne bezpečí pacientů, který připadá na 17. září, osvětovou kampaň.
"Špatné užívání léků, jejichž výdej není vázán na lékařský předpis, a chyby během samoléčby jsou častými příčinami poškození zdraví lidí po celém světě," uvedl zástupce WHO v České republice Srđan Matić. Může jít například o závislosti nebo poškození jater či funkce střev.
Ministerstvo zdravotnictví tak na webu upozorňuje například na to, že účinnou látku paracetamol obsahují i léky volně prodejné a léky na recept, u nichž to pacient nemusí vědět. "Při současném užívání však dochází ke sčítaní dávek paracetamolu a zvyšuje se tak riziko závažného poškození jater," uvedlo ministerstvo.
Akutní či chronické poškození trávicího ústrojí hrozí v případě, že lidé dlouhodobě bez porady s lékařem používají léky na bolest či zánět s účinnými látkami ibuprofen a diklofenak. Jen krátkodobě je vhodné používat také kapky a spreje do nosu. "Důvodem je návykovost těchto účinných látek, které mohou při jejich nadužívání vytvořit závislost, která znamená trvale opuchlou nosní sliznici," píše se na webu.
Stejně tak není bez porady s lékařem doporučeno užívat léky na žaludek, takzvaná antacida, na pálení žáhy a pocit kyselosti v ústech. Odborníci také upozorňují, že projímadla, která pacienti používají při řešení zácpy, by neměla být první volbou při nepravidelnosti stolice. "Základem je dostatečný příjem tekutin, pohyb a strava bohatá na vlákninu. Některá léčiva způsobují zpomalení funkce střev a mohou způsobit až závislost tlustého střeva," uvedli.
Nesprávně bývá podle ministerstva používána také takzvaná nouzová antikoncepce. Správné použití je výjimečně v případech, kdy existuje reálné riziko nechtěného těhotenství. Ideální doba podání je po 12 hodinách, nejpozději do 72 hodin. "Takzvaná 'pilulka po' má být použita pouze ve stavu nouze, a ne jako pravidelná pojistka proti otěhotnění," uvedlo ministerstvo.
Do roku 2015 bylo nutné nechat si lék předepsat lékařem, posledních sedm let je k zakoupení v lékárně. Přípravky tohoto typu obsahují dávku hormonů, která způsobí takové změny děložní sliznice, že je oplodněné vajíčko vypuzeno. Mohou být rizikové pro ženy s onemocněním oběhového systému, žilní trombózou, vysokým tlakem nebo závažným poškozením jater.
Zásadní u většiny léků je nepřekračovat doporučené dávkování. "Klíčem ke správnému užívání léků je dodržet pokyny uvedené v příbalovém letáku. Pacient v něm dostává přesný návod, jak postupovat, aby mu léčivý přípravek skutečně pomohl. Před užitím jakéhokoli léku tedy doporučuji si příbalovou informaci pročíst," uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová.
Pokyny k užívání léku pacient dostane i ústně od lékárníka. "Pokud jsou však potíže závažnějšího charakteru nebo se opakují, snažíme se pacienty motivovat k návštěvě lékaře, protože dlouhodobá samoléčba může mít i závažné negativní důsledky vyplývající z nesprávného užívání léků nebo neřešení skutečné příčiny zdravotních obtíží," řekl prezident České lékárnické komory (ČLnK) Aleš Krebs.
23. května 2025 16:40
Českem se dál šíří žloutenka. Většina Čechů si nemyje správně ruce, upozorňuje SZÚ
Související

Zemřel uznávaný psychiatr Cyril Höschl

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

MS v hokeji: Američané si po 65 letech došli pro zlato. V dramatickém finále porazili Švýcary v prodloužení
včera

Zelenskyj nechápe, proč Trump mlčí. Západ jen dodává Putinovi odvahu, tvrdí
včera

Druhý blackout za dva dny. Francie řeší podivnou sabotáž
včera

Tisíc za tisíc. Ukrajina a Rusko dokončily dosud největší výměnu vězňů
včera

Švédsko poráží Dánsko 6:2 a slaví bronz z mistrovství světa
včera

Dostáváte miliardy, chceme jména a země. Trumpův boj proti Harvardu pokračuje
včera

Torpédoborec se v Severní Koreji převrátil na bok. Úřady pozatýkaly pracovníky loděnice
včera

Evropa si pěstuje čínského hada na prsou. A začíná jí to docházet
včera

Šéfka SOCDEM a bývalý ministryně Maláčová má rakovinu
včera

"Chci domů za dcerou, ale pokud se vzdáme, vrátí se." Jak se žije na ukrajinské frontě?
včera

Největší ruský útok od začátku války: Na Ukrajině umíraly pod palbou raket a dronů i děti
včera

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
včera

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
včera

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
včera

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
24. května 2025 21:41

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
24. května 2025 21:04

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
24. května 2025 20:30

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
24. května 2025 19:21

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
24. května 2025 18:05
Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
Zatímco napětí mezi Ruskem a Ukrajinou přetrvává a evropské státy zoufale hledají způsoby, jak přimět Moskvu k příměří, Spojené státy vedené Donaldem Trumpem odmítají zavést slíbené tvrdé sankce proti Kremlu. Tato situace vyvolává mezi evropskými lídry narůstající frustraci, kterou neutišil ani dvouhodinový telefonát Trumpa s Vladimirem Putinem, jenž k žádnému posunu směrem k míru nevedl.
Zdroj: Libor Novák