Česko bude vyrábět vlastní roušky proti koronaviru. Zásoba 750 tisíc masek zřejmě nesmí z Číny

Brněnská firma Respilon bude mít vlastní stroj na výrobu roušek z nanovláken účinných nejen proti koronaviru. Serveru EuroZprávy.cz to sdělila spolumajitelka firmy Jana Zimová. Společnost se dosud spoléhala na výrobu svých produktů v zahraničí, kde jí nyní zůstala viset zásilka 750 tisíc masek. Další novinkou je výroba speciálních masek, které viry díky nanočásticím oxidu mědi rovnou zahubí

Odborníci v souvislosti se šířením koronaviru už dříve upozornili, že klasické roušky neposkytují dostatečnou ochranu. To potvrzuje i spolumajitelka firmy Respilon Jana Zimová.

"Běžně dostupné textilní ústenky člověka před viry neochrání, protože nedisponují dostatečně účinným filtrem. Póry v jejich materiálu jsou moc velké, a tak jimi koronavirus pronikne," uvedla pro EuroZprávy.cz.

Společnost v současné době prodává masky z nanovláken, které koronavirus dokáží zachytit. Ve spolupráci s izraelskou firmou ale nově začala vyrábět ústenky, které budou po nasazení na ústa schopné koronavirus nejen zachytit, ale díky nanočásticím oxidu mědi ho i zahubit.

"Některé látky už se k likvidaci virů v rouškách dříve používaly, nicméně kombinace nanovlákna a oxidu mědi je novinkou. V současnosti nastavujeme vše potřebné pro zahájení výroby a první kusy by měly být dostupné za čtyři týdny," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Zimová s tím, že předností těchto masek je možnost jejich opakovaného použití.

Podle firmy totiž nejen že ústenky z papíru, z bavlny, roušky s karbonem ani chirurgické ústenky nebo respirátory nejsou účinné, roušky je ale třeba měnit po každém odložení, při kterém se může infikovat. To v případě ochrany v podobě oxidu mědi neplatí.

Firma Respilon se rovněž rozhodla vyrábět roušky, schopné zabít nový typ koronaviru, kromě Izraele i přímo v Brně. Zimová pro EuroZprávy.cz uvedla, že výrobní linka by měla být v provozu do konce května. Přiznala také, že se nadále nemůže dostat ke svým zásobám v Číně. Ty čítají tři čtvrtě milionu masek a je možné, že je tamní vláda znárodnila.

Kromě masek z nanovláken mohou lidé k ochraně proti koronaviru použít i respirátory, které splňují ochranný stupeň FFP3. Jde o jedinou kategorii respirátorů, která je schopna virus zastavit, a respirátory lze na rozdíl od masek použít opakovaně.

Nové ústenky využijí třeba cestovatelé do exotických oblastí, kteří chtějí mít jistotu, že se – při dodržování základních hygienických zásad – nenakazí vzduchem přenosnými nemocemi. Jde o vhodné řešení také pro pacienty se sníženou imunitou, pro něž by i taková chřipka mohla mít fatální následky.

Firma Respilon nový typ masek paradoxně nevyvinula ve spojitosti s aktuální epidemií koronaviru. Vývoj započal dříve, než se virus vůbec objevil. "Vzhledem k tomu, že se jedná u další vývoj již existujícího produktu, zabrala příprava prototypů a testování relativně krátkou dobu několika měsíců," vysvětlila pro EuroZprávy.cz Zimová.

Původní cíl byl nabídnout masky například lidem, kteří se často pohybují v rizikových oblastech. "Nové ústenky využijí třeba cestovatelé do exotických oblastí, kteří chtějí mít jistotu, že se – při dodržování základních hygienických zásad – nenakazí vzduchem přenosnými nemocemi. Jde o vhodné řešení také pro pacienty se sníženou imunitou, pro něž by i taková chřipka mohla mít fatální následky," dodala.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Respilon Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy