Číňané čelí diskriminaci a média šíří paniku. U Jílkové se diskutovalo o koronaviru

Tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové byla epidemie koronaviru v Číně. Světová zdravotnická organizace teprve po šesté v historii vyhlásila stav nouze. Je ale skutečně důvod k panice? Máme v Česku klimatické a hygienické podmínky, abychom se museli bát.

Najít odpovědi na tyto otázky se pokoušeli Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví (ANO), Vlastimil Válek, poslanec TOP 09 a člen Zdravotního výboru Poslanecké sněmovny, Eva Gottvaldová, hlavní hygienička ČR, Rastislav Maďar, epidemiolog z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity, Barbora Macková, vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu ČR a Jiří Hudeček, sinolog z Katedry sinologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Moderátorka Jílková se zeptala poslance Válka, proč nevěří oficiálním datům z Číny. Připomněla, že ke čtvrtečnímu ránu bylo koronavirem infikováno cca 28 tisíc lidí, a 563 zemřelo. Válek poukázal na to, že Čína je totalitním a komunistickým režimem, pro nějž jsou typické sklony k modifikaci informací. Zmínil například dezinformace a zlehčování vážnosti havárie jaderné elektrárny v Černobylu. Nedokáže si například vysvětlit, proč do Číny nebyly dosud puštěny zdravotnické organizace Červený kříž a Lékaři bez hranic.

Sinolog Hudeček dal Válkovi za pravdu, že si Čína velmi pečlivě kontroluje, koho na své území pustí, ať už se jedná o lékaře nebo novináře. Jílková vysvětlila, že poměr mezi počtem nakažených Číňanů a celkovým počtem obyvatel Číny je velmi zanedbatelný. I tak ale vyzvala ministra Vojtěcha, aby se vyjádřil, zda situace opravdu není vážnější, než se na první pohled zdá. Ten se odvolával na závěry Světové zdravotnické organizace (WHO), jejíž experti jsou ve Wuchanu, a monitorují tamní stav. Hudeček ale zpochybnil objektivitu WHO, která je z velké části financovaná právě režimy jako je Čína. 

Epidemiolog Maďar se pokusil diskuzi odpolitizoval a vyjádřil obdiv k Číně, která o epidemii koronaviru informovala s předstihem na rozdíl od Jižní Koreji, která informaci o MERS vypustila až po sedmi měsících od prvních infekcí. Macková vysvětlila, že během inkubační doby může nakažený přenést virus na až tři lidi, a že záleží na tom, v jakém kontaktu jsme s dotyčnou osobou. Hygienička Gottvaldová potvrdila, že doba mezi nákazou a prvními symptomy opravdu činí 14 dní. K případu nakažené ženy v Bavorsku řekla, že byla s infikovanou osobu v jedné uzavřené místnosti, a že se rozhodně nemusíme bát náhodného přenosu.

Přenáší koronavirus netopýři? Vystresovaná zvířata na čínských tržištích

Jílková se zeptala odborníků, zda koronavirus opravdu pochází z netopýrů. Maďar jí to nepotvrdil, ale řekl, že tam existuje určitá genetická shoda. Poté, co se debata stočila k videím o smažených netopýrech, se dostali ke slovu i zástupci Číňanů. Wang, který dostal příležitost se vyjádřit k hojně diskutovanému tématu konzumace netopýrů a hadů v Číně, řekl, že čínská kuchyně je velmi pestrá, a že on sám se nikdy s něčím takovým nesetkal. Mluvilo se pak o tom, zda záběry nebyly zfalšované.

Hudeček vysvětlil, že se na čínských trzích nejvíc prodávají převážně mořské plody. Jílková pak odcitovala slova ředitele ZOO Bobka, podle něhož jsou zvířata na některých trzích v Číně vystresovaná, že je na nich často všude cítit krev, moč a výkaly. Hovořilo se v této souvislosti i o hygienických podmínkách a o schopnosti Číny epidemii zvládnout. Gottvaldová vysvětlila, že dotčený trh, z něhož se koronavirus začal šířit, byl zavřen a vydezinfikován. Příčinu toho, že se nemoc rychle šíří shledává v existenci dalších problematických míst. 

Když se začalo hovořit o potenciálním nebezpečí pro Česko, ubezpečil Vojtěch veřejnost, že jsou u nás jiné podmínky, a že u nás nešíří žádná větší epidemie. Jediné riziko spatřuje v možné mutaci viru. Následně se diskuze stočila k infikovaným kočkám a balíkům z Číny. Maďar vyloučil, že by něco takového hrozilo. Veterináři jsou doslova zahlceni otázkami na toto téma. Macková řekla, že viry jsou mikroorganismy, které pro své množení potřebují kompletní buňku. Tím se liší od bakterií. Pán z publika pochválil Čínu za její postup a kritizoval premiéra Babiše, že odmítl poskytnout Číně humanitární pomoc. 

Nedostatek roušek v Česku

Vojtěch Babiše hájil tím, že Česko nemá dostatek roušek, o které byl zájem, a že pomoc Číně spatřuje ve spolupráci s WHO. Jílková nicméně připomněla, že poptávka po rouškách v Číně značně převyšuje nabídku, a že lidé mají často tendenci si je prát. Zástupce veřejnosti čínského původu řekl, že média celý problém často zveličují, a že situace není zas až tak hrozná. Postěžoval si také na diskriminaci Číňanů v některých evropských zemích. On sám s tím ale zkušenosti nemá. Kromě boje s koronavirem by se rád zaměřil i na předsudky a rasismus. Nelíbilo se mu, že jedna vietnamská restaurace odmítala obsluhovat čínské hosty. 

Jílková se zeptala Vojtěcha, zda celá kauza koronaviru není pouhou záminku pro izolaci Číny. Ten to vyloučil. Potvrdil mimo jiné, že se také chystá schůzka ministrů zdravotnictví zemí EU. Maďar hájil omezování letů kvůli agresivitě koronaviru a dlouhé inkubační době, kdy nakažený ještě nevykazuje žádné symptomy, ale už je infekční. Válek by řešení spatřoval v monitoringu cest do Číny. Vojtěch řekl, že lety do Číny jsou rizikové, ale že mu respirátory a roušky přijdou zbytečné. Jílková oznámila konec debaty a téma příštího týdne, jímž budou tresty za týrání zvířat.

Související

Michaela Jílková v pořadu Máte slovo

"Lidi, vzpamatujte se. Cestujte po Česku," apelovala u Jílkové seniorka

Globální pandemie nového koronaviru zcela ochromila dopravu a tím pádem i cestování a zahraniční dovolené. Více než polovina Čechů se momentálně chystá strávit prázdniny v tuzemsku. Máme ale jistotu, že když si zakoupíme zájezd, ať už v rámci Česka nebo v cizině, tak skutečně odjedeme, a v pořádku se vrátíme? Toto bylo tématem čtvrtečního pořadu Máte slovo Michaely Jílkové.

Více souvisejících

Máte slovo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Zdravotnictví

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 4 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 4 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 5 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 7 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Trump se přepočítal. Firmy navzdory clům nechtějí přesunout výrobu do USA, vadí jim zásadní překážka

Nová vlna cel zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem zásadně promění ekonomické vztahy Spojených států se zbytkem světa. Cílem je oživit domácí výrobu, avšak mnoho firem stále váhá, zda přesunout své dodavatelské řetězce zpět do USA. A to právě kvůli Trumpovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy